“Όρθιος” ο Απόλλωνας στην φιέστα του ΑΠΟΕΛ!

Ισόπαλο 2-2 έληξε το ντέρμπι μεταξύ του ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνα. Οι φιλοξενούμενοι με τους Πίεχ και Πίττα πήραν δυο φορές το προβάδισμα, Μπερτόλιο και Ντε Καμάργκο απάντησαν ισάριθμες φορές. Από θέση οφσάιντ το γκολ του Μπερτόλιο.

Κακό το παιχνίδι λόγω των πολλών αλλαγών, περισσότερο συγχυσμένο το ΑΠΟΕΛ παρά ο Απόλλωνας που στάθηκε εξαιρετικά παρά τις πολλές

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Με εντελώς πειραματικές εντεκάδες οι δυο μονομάχοι ενόψει το Τελικού της Τετάρτης.

Το ΑΠΟΕΛ του Τόμας Κρίστιανσεν παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο με ποδοσφαιριστές που αποτελούσαν πρώτες επιλογές αλλά και με παγκίτες που δεν είχαν αρκετό χρόνο συμμετοχής.

Από την άλλη ο Σωφρόνης Αυγουστή έριξε στο χορτάρι πιτσιρικάδες που διψούσαν για ποδόσφαιρο με τους Πίεχ και Σαρδινέρο να είναι οι μοναδικοί «βασικοί» που αγωνίστηκαν.

Με την έναρξη του ντέρμπι ο Απόλλωνας ήταν πιο απειλητικός με κινητήριο μοχλό τον Αρκάδιους Πίεχ που κατάφερε να τον νιώσει η άμυνα του ΑΠΟΕΛ.

Στο 3ο, 14ο λεπτό ο Πολωνός έφτασε κοντά στο 0-1. Να σημειωθεί πως ο Απόλλωνας δικαιούταν πέναλτι σε παράβαση του Γιαμπερέ πάνω στον Ψύχα αλλά ο Νεοφύτου δεν καταλόγισε την εσχάτη των ποινών.

Η πρώτη επιθετική προσπάθεια από το ΑΠΟΕΛ έφυγε από τα πόδια του Βάντερ αλλά η μπάλα έφυγε μόλις πάνω από τα δοκάρια του Κίσσα.

Στο 36ο λεπτό ο Ντε Καμάργκο ανατράπηκε στην περιοχή από τον Πελαγία αλλά ο Νεοφύτου και πάλι δεν σφύριξε το πέναλτι.

ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Στο 2ο ημίχρονο ο Απόλλωνας ξεκίνησε με μια αλλαγή στη θέση του Σαρδινέρο πήρε ο Σιλβέστρος.

Με την ολοκλήρωση του πεντάλεπτου ο Πίεχ «πάγωσε» το εορταστικό κλίμα στο ΓΣΠ και με εξαιρετικό σουτ νίκησε τον Πάρντο γράφοντας το 0-1.

Άμεση ήταν η αντίδραση του ΑΠΟΕΛ δίχως όμως να καταφέρει να απαντήσει στο γκολ του Αρκάδιους Πίεχ. Ο Βάντερ με τεχνικό πλασέ έστειλε τη μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κίσσα.

Η ισοφάριση των πρωταθλητών ήρθε στο 76ο λεπτό με τον Μπερτόλιο να σκοράρει μετά την απόκρουση του Κίσσα. Το γκολ των γαλαζοκιτρίνων ήταν από θέση οφσάιντ.

Ο Πίττας με εξαιρετικό σουτ έκανε το 1-2 και πάγωσε εκ νέου το ΓΣΠ στο 86ο λεπτό με τον Ντε Καμάργκο να απαντάει στις καθυστερήσεις με πλασέ σημειώνοντας το τελικό 2-2.

ΑΠΟΕΛ (Τ.Κρίστιανσεν): Πάρντο, Χριστοφόρου (77′ Αλωνεύτης), Ιωάννου, Γιαμπερέ, Αλεξάνδρου, Κάνιας, Αρτυματάς (83′ Βινίσιους), Μπερτόλιο, Βάντερ, Παπαφώτης (66′ Γιαννιώτας), Ντε Καμάργκο.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Σ.Αυγουστή)Κίσσας, Καρώ, Πίεχ (85′ Αντωνιάδης), Ρέινολντς, Πελαγίας, Πίττας, Λ. Κυριάκου (70′ Αριστοτέλους), Ψύχας, Αντρέου, Παπαμιχαήλ, Σαρδινέρο (46′ Σιλβέστρος).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βάντερ, Αλεξάνδρου / Ρέινολντς, Παπαμιχαήλ