Σκληρό μάθημα από τη Γαλλία στην Ελλάδα

Εθνική Ελλάδος χωρίς άμυνα… δεν έχει τύχη ποτέ και πουθενά! Σκληρό μάθημα από τη Γαλλία απέναντι στην αόρατη άμυνα των Ελλήνων, δίκαιη ήττα (95-87) και όλα για όλα αύριο με Σλοβενία.

Η Εθνική… έλειπε από την «Helsinki Arena» για 30 λεπτά και όταν εμφανίστηκε δεν μπορούσε να σώσει την κατάσταση απέναντι στους Γάλλους: το -24 έγινε -6, αλλά οι «τρικολόρ» κράτησαν το ματς και έκαναν «σεφτέ» στον Α’ όμιλο έχοντας πια ίδιο ρεκόρ με την Εθνική (1-1). Επόμενο ματς αύριο (3/9,. 16:30) με την δυνατή Σλοβενία.

Το ξεκίνημα του αγώνα δεν ήταν ακριβώς αυτό που «ονειρευόταν» ο Κώστας Μίσσας για την ελληνική ομάδα. Παρά το αρχικό 5-0 για την Ελλάδα, οι Φουρνιέ (10π.) και Λοβέρν (11π.) «βγήκαν» μπροστά για τους Γάλλους και διαμόρφωσαν γρήγορα το 10-20. Ο Παπαπέτρου έδωσε κάποιες λύσεις, αλλά οι Γάλλοι είχαν το ματς στο ρυθμό τους και η πρώτη περίοδος έκλεισε με σκορ 15-27 υπέρ τους.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκάλεπτου, η διαφορά έφτασε στο +15 (16-31, στο 12′) με την άμυνα κοντά στο καλάθι να αποτελεί μεγάλο πρόβλημα για την «γαλανόλευκη». Οι Έλληνες διεθνείς ανέβασαν απόδοση και μείωσαν σε 31-41, αλλά ούτε η ζώνη βελτίωσε την κάκιστη αμυντική εικόνα με αποτέλεσμα να διαμορφωθεί το επιβλητικό 36-55 για τους «τρικολόρ» με τη λήξη του ημιχρόνου.

Κάπως καλύτερο ήταν το ξεκίνημα για την ελληνική ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά όχι για πολύ: ο Πρίντεζης μείωσε σε 42-57, αλλά και πάλι η Γαλλία είχε λύσεις για το 47-66 με τον Φουρνιέ. Σε εκείνο το σημείο «γεννήθηκε» κι εκνευρισμός, ενώ οι Γάλλοι επωφελήθηκαν από μία τεχνική ποινή για να φτάσουν στο +24 (47-71, στο 27′). Και πάλι ο Αντετοκούνμπο βγήκε μπροστά με προσωπικές φάσεις για να «μαζέψει» τη διαφορά (55-71), αλλά ο Σεραφέν «έγραψε» το 57-75 στο φινάλε της περιόδου.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της Εθνικής μας στην τέταρτη περίοδο. Ο Πρίντεζης έκανε το step up και με συνεχόμενους πόντους «κατέβασε» τη διαφορά στο 69-77, την ώρα που το χαμηλό σχήμα με «Πριντ» και Αντετοκούνμπο δούλευε αρκετά καλά. Ο Καλάθης πρόσθεσε ένα ακόμη σουτ για το 72-78, αλλά ο Φουρνιέ «απάντησε» (74-84, στο 36′). Ο Παππάς μέιωσε σε 85-91, 1:10 πριν από το τέλος, αλλά ακολούθησε σουτ του Ερτέλ που «κλείδωσε» το ματς για τους Γάλλους.

πηγή: sdna.gr

[web_stories title="true" excerpt="false" author="false" date="false" archive_link="true" archive_link_label="" circle_size="150" sharp_corners="false" image_alignment="centre" number_of_columns="1" number_of_stories="5" order="DESC" orderby="post_date" view="carousel" /]