MC MEDIA NETWORK

ΑΕΖΑΕΚΑΕΛΑΝΟΡΘΩΣΗΑΠΟΕΛΑΠΟΛΛΩΝΑΣΑΡΗΣΔΟΞΑΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑΟΘΕΛΛΟΣΟΜΟΝΟΙΑΠΑΦΟΣΙΣΠΑΝΙΑΙΤΑΛΙΑΑΓΓΛΙΑΕΛΛΑΔΑ

Χόρεψε στους ρυθμούς των Σάλαϊ-Ντε Καμάργκο! (pics)

Sponsored by quadcore

Σπουδαία νίκη για το ΑΠΟΕΛ απέναντι στην Νέα Σαλαμίνα με 1-4, με τους Σάλαϊ και Ντε Καμάργκο να είναι οι μεγάλοι πρωταγωνιστές του αγώνα.

Η Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε στο 6ο λεπτό με τον Νταμάχου, ενώ ο Σάλαϊ έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 28ο λεπτό με ένα πολύ όμορφο γκολ μετά από πάσα του Ντε Καμάργκο με τακουνάκι.  Ο Ντε Καμάργκο στο 57΄έβαλε το ΑΠΟΕΛ μπροστά στο σκορ από το σημείο του πέναλτι, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 71΄έκανε το 1-3. Ο Ποτέ που πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι στο 86΄έγραψε το 1-4 και άνοιξε λογαριασμό με τους γαλαζοκίτρινους.

Λάθος και γκολ με Νταμάχου!

Στο 6ο λεπτό ο Νταμάχου έβαλε την Νέα Σαλαμίνα μπροστά στο σκορ, όταν μετά από ένα λάθος στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ, η μπάλα ξέφυγε από τον Βάτερμαν και ο μέσος των ερυθρολεύκων έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Στο 9ο λεπτό ο Σάλαϊ έκανε το σουτ από πλάγια θέση και έχασε την πρώτη ουσιαστική ευκαιρία για τους γαλαζοκίτρινους. Γενικά μετά το γκολ που δέχτηκε το ΑΠΟΕΛ, προσπάθησε να κερδίσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης.

Ευκαιρία για ΑΠΟΕΛ

Στο 24ο λεπτό, ο Λάγο ανάγκασε τον Βεσελόφσκι σε καλή απόκρουση μετά από σουτ, στην πιο ουσιαστική ευκαιρία των γαλαζοκιτρίνων μέχρι αυτό το σημείο. Στην εκτέλεση του κόρνερ, ο Σαλάι έπιασε ένα σουτ και έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Ισοφάριση με Σάλαϊ!

Ο Ούγγρος κατάφερε να πετύχει το πρώτο του γκολ με την φανέλα του ΑΠΟΕΛ στο 27ο λεπτό. Ο νεαρός έκανε το σουτ από πολύ πλάγια θέση (και εξαιρετικά δύσκολη) μετά από τακουνάκι του Ντε Καμάργκο και έφερε το παιχνίδι στα ίσα!

Στο 32΄ο Εμπεσίλιο έπιασε ένα σουτ από απόσταση με δύναμη, αναγκάζοντας τον Βεσελόφσκι να αποκρούσει σε κόρνερ. 5 λεπτά μετά ο Σάλαϊ έδωσε πάσα για τον Ζαχίντ, αυτός έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε σε κόρνερ. Ο Εμπεσίλιο στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, έκανε ένα σουτ αλλά έστειλε την μπάλα εκτός.

Πρώτη φάση στην επανάληψη

Στο 48΄ο Ζαχίντ έπιασε την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα έξω, μετά από μπαλιά του Λάγο, 3 λεπτά αργότερα, το σουτ του Ρέινολτς δεν απείλησε τον Βάτερμαν.

Προβάδισμα από την άσπρη βούλα

Στο 57ο λεπτό ο Σάλαϊ κέρδισε το πέναλτι από μαρκάρισμα του Κορέια και ο Ντε Καμάργκο έστειλε την μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 1-2.

Πάλι ο Ντε Καμάργκο!

Στο 71΄ο Ντε Καμάργκο πέτυχε και 2ο γκολ γράφοντας το 1-3. Έγινε η μπαλιά από τα αριστερά από τον Ορ, ο επιθετικός του ΑΠΟΕΛ πρόλαβε τον Βεσελόφσκι στην έξοδο και με το κεφάλι κάρφωσε την μπάλα στα δίκτυα.

Στο 80΄ο Λάγο πρόλαβε την τελευταία στιγμή την πάσα του Κάκκο για τον Πόλιανετς και παραχώρησε το κόρνερ. 5 λεπτά μετά η κεφαλιά του Γκράσι έφυγε εκτός εστίας.

Πρώτο για Ποτέ!

Στο 86ο λεπτό ο Ποτέ που πέρασε ως αλλαγής το παιχνίδι, άνοιξε λογαριασμό με τους γαλαζοκίτρινους με σουτ μέσα από την περιοχή και έκανε το 1-4!

Στις καθυστερήσεις ο Γκράσι απείλησε με εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Βάτερμαν απέκρουσε.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Λ.Λουκά): Βεσελόφσκι, Βοσκανιάν, Καρώ (46΄ Ρέινολντς), Μακρίεφ, Σανγκόι (46΄ Κορέια), Νταμάχου, Μανογιάν, Γκράσι, Πόλιανετς, Μπριτζίτο (63΄ Κάκκο), Μιντίκκης

ΑΠΟΕΛ (Γ. Δώνης): Βάτερμαν, Λάγο, Βούρος, Ρουέδα, Καρλάο, Φαρίας, Μοράις, Εμπεσίλιο, Ζαχίντ (63΄ Ορ), Σαλάι (75΄ Ποτέ), Ντε Καμάργκο (79΄ Αντωνίου)

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Λούκας Σωτηρίου (Μιχάλης Σωτηρίου, Χαράλαμπος Χαραλάμπους)