“Συνεχίζουν να διαψεύδουν…!”

Στο παιχνίδι με την Ομόνοια αναφέρεται με δελτίο τύπου ο Εθνικός Άχνας.

Αναλυτικά:

Η τρίτη αγωνιστική άφησε την ομάδα μας χωρίς βαθμολογικό κέρδος αλλά με το κεφάλι ψηλά. Παρότι γνωρίζαμε από την αρχή τις δυσκολίες που θα αντιμετωπίζαμε σε ένα κατάμεστο ΓΣΠ, η ομάδα μας στάθηκε επάξια απέναντι σε ένα δυνατό αντίπαλο. Από το ξεκίνημα του αγώνα, η Ομόνοια έδειξε την ποιότητα και την δυναμική της αλλά η ομάδα μας με σωστή αμυντική λειτουργία κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της μέχρι το 25’.

Η Ομόνοια βρήκε μπροστά της έναν πανέτοιμο Μπογκατίνοφ, οι αποκρούσεις του οποίου καθόρισαν το χαμηλό δείχτη του σκορ. Ακόμη και στο πρώτο γκολ της Ομόνοιας όπου οι πλείστοι κάνουν λόγο για λανθασμένη έξοδο του τερματοφύλακα, οι φωτογραφίες επιβεβαιώνουν το επιθετικό φάουλ που έγινε σε εκείνο το σημείο. Υπάρχουν επίσης ερωτηματικά για το κατά πόσο ήταν σωστή η απόφαση για κορνερ στο ξεκίνημα της φάσης.

Μετά το πρώτο γκολ της Ομόνοιας, και αφού πλέον η ομάδα μας δεν είχε τίποτα να χάσει ξεκίνησε να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο και να δημιουργεί το δικό της παιχνίδι για το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, χάνοντας κλασσική ευκαιρία στο 37’ με τον Σικάρσκι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε πιο δυναμικά χάνοντας εξαιρετική ευκαιρία με τον Κιπιανί στο 58’. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής όμως δέκα λεπτά αργότερα δεν χαρίστηκε στον Παναγή και με πανέμορφο πλασέ έφερε το σκορ στα ίσα, παγώνοντας το ΓΣΠ. Ο εικοσάχρονος πλέον ήδη μετρά το τρίτο του γκολ στο φετινό Πρωτάθλημα. Η άμυνα της Ομόνοιας παρέλυσε με το one-touch game των τεσσάρων ποδοσφαιριστών μας που συζητήθηκε έντονα από το φίλαθλο κοινό.

Τον τελευταίο λόγο όμως είχε και πάλι ο striker της Ομόνοιας ο οποίος με κοντινό πλασέ – για το οποίο υπάρχουν ακόμη αμφιβολίες – διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Το αποτέλεσμα μας αφήνει μεν απογοητευμένους αλλά την ίδια στιγμή δεν μπορούμε παρά να νιώθουμε ικανοποίηση για την αξιοπρεπή εμφάνιση της ομάδας μας σε μία από τις πιο καυτές έδρες του Πρωταθλήματος. Η διοίκηση της ομάδας μας θα ήθελε να ευχαριστήσει τους φιλάθλους της Ομόνοιας για την άψογη συμπεριφορά τους και τον σεβασμό που έδειξαν στους φίλους της ομάδας μας που παρευρέθηκαν στο γήπεδο. Έτσι θέλουμε να βλέπουμε τα γήπεδα μας.

Πλέον αφήνουμε πίσω μας το συγκεκριμένο παιχνίδι και μετράμε αντίστροφα για τον κρίσιμο αγώνα με τον Ολυμπιακό το ερχόμενο Σάββατο στις 18:00 στο Δασάκι.  Η ομάδα μας θα συνεχίσει να δουλεύει σκληρά και να βγάζει τον καλύτερο εαυτό της στο γήπεδο, διαψεύδοντας όσους την είχαν ξεγραμμένη.  Ο στόχος μας δεν είναι εύκολος, αλλα σε σε καμία περίπτωση δεν θα πέσουμε αμαχητί.