Μπλε “ΚΑΜΙΚΑΖΙ” άλωσαν το ΓΣΠ (Φινάλε ΘΡΙΛΕΡ, δύο χαμένα πέναλτι)

Σπουδαία νίκη για την Ανόρθωση  μέσα στο ΓΣΠ με 1-0 επί του ΑΠΟΕΛ.  Το γκολ του Βίκτορ με κεφαλιά στο 30΄ μετά από κόρνερ του Ράγιος, έκρινε την αναμέτρηση, η οποία πανηγυρίστηκε από όλους στην ομάδα της Αμμοχώστου που ήταν καλύτερη.

Το ΑΠΟΕΛ πραγματοποίησε κακή εμφάνιση, απειλώντας μόνο στα τελευταία στάδια της αναμέτρησης. Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν την ευκαιρία να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα στο 90΄ όμως η εκτέλεση πέναλτι του Ντε Καμάργκο πέρασε έξω. Στο 90΄+5 ο Ράγιος είχε και αυτός εκτέλεση πέναλτι με τον Βάτερμαν να αποκρούει. Στην φάση του πέναλτι, ο Λάγο αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.

Το α΄ ημίχρονο

Η πρώτη φάση στο ντέρμπι ανήκε στην Ανόρθωση στο 14΄. Ο Καμαρά με πολύ ωραία κίνηση από αριστερά, μπήκε στην περιοχή, πέρασε τον Καρλάο, έκανε το σουτ με τον τελευταίο να προλαβαίνει να βάζει το πόδι και την μπάλα να καταλήγει στον Βάτερμαν.

Στο 15΄ κέρδισε φάουλ το ΑΠΟΕΛ εκτός περιοχής με τον Εμπεσίλιο να εκτελεί στη γωνία και τον Αρούς να αποκρούει. Στο 17΄ ο Σάλαϊ έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι μετά από πάσα του Ζαχίντ με τον Ισραηλινό τερματοφύλακα να μαζεύει εύκολα.

Απ’ εκεί και πέρα τίποτα μέχρι το 30ολεπτό. Σ’ εκείνο το λεπτό, ωστόσο, η Ανόρθωση κέρδισε κόρνερ, ο Ράγιος εκτέλεσε και ο Βίκτορ με δυνατή κεφαλιά έκανε το 0-1! Το ΑΠΟΕΛ δεν μπόρεσε να αντιδράσει και να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη ευκαιρία.

Η Ανόρθωση είχε πολύ καλή οργάνωση και έκλεισε όλους τους χώρους ενώ ήταν επικίνδυνη με τους Σισέ, Ράγιος και Καμαρά.

Το β΄ ημίχρονο

Έδειξε μια διάθεση να επιτεθεί στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου του ΑΠΟΕΛ αλλά το έκανε χωρίς φαντασία. Η Ανόρθωση συνέχισε να αμυνόταν καλά όμως δεν κράτησε μπάλα και δεν μπορούσε να είναι απειλητική μέχρι το 69΄. Σε αυτό το λεπτό η κεφαλιά του Ντουγκλάο πέρασε έξω.

Στο 71′ ένα αδύναμο σουτ του Ντε Καμάργκο εκτός περιοχής δυσκόλεψε κάπως τον Αρούς αφού κόντραρε σε αμυντικό. Στο 74΄ το ΑΠΟΕΛ δημιούργησε τη μεγαλύτερη του ευκαιρία. Ο Αλωνεύτης έδωσε ωραία πάσα στον Σάλαϊ ο οποίος από το ύψος της περιοχής βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Αρούς.

Στο 88΄ ο Μοράις κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Αρτυματά, όμως ο Ντε Καμάργκο έστειλε την μπάλα έξω.  Στο 90+3′ ο Καλό έφυγε στην αντεπίθεση και ο Λάγο τον ανέτρεψε στην περιοχή και δέχθηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Ράγιος το εκτέλεσε με τον Βάτερμαν να το αποκρούει στην τελευταία φάση του αγώνα.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Βούρος (73΄ Αλωνεύτης), Ρουέδα, Καρλάο, Λάγο, Φαρίας (58΄ Μοράις), Βινίσιους, Εμπεσίλιο, Ζαχίντ (58΄ Ντε Καμάργκο), Σαλάι, Ποτέ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρούς, Σιβού, Ντουγκλάο, Σίλντενφελντ, Πράνιτς, Βίκτορ, Οικονομίδης, Ράγιος, Αμπντουλάγιεφ (79΄ Αρτυματάς), Σισέ (87΄ Άλβες), Καμαρά (60΄ Καρλίτος).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Β. Δημητρίου (Αρ. Χρίστου, Ι. Λαζάρου) Γ. Νικολάου (Α. Δημητρίου)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σιβού, Σισέ