ΕΣΠΑΣΕ την γκίνια μετά απο 4 χρόνια με Λεόνσο! (pics)

Ένα γκολ του Λεόνσο  (72΄) ήταν αρκετό για να χαρίσει ένα πολύτιμο τρίποντο στην ΑΕΛ που έφυγε με το 0-1 από το Δασάκι της Άχνας. Νίκη μετά από 4 χρόνια για την ΑΕΛ στο συγκεκριμένο γήπεδο με τους παίκτες του Μπαλταζάρ να σπάζουν την γκίνια.

Πρώτη επικίνδυνη φάση

Στο 7ο λεπτό είχαμε την πρώτη μεγάλη φάση στον αγώνα, με τον Μπογκατίνοφ να αποκρούει με το πόδι την μπάλα στην προβολή του Μιτρέα, πριν περάσει την γραμμή σε μια φάση που ξεκίνησε από εκτέλεση φάουλ. Στο 17ο λεπτό ο Εθνικός έκανε το πρώτο του σουτ στο παιχνίδι με τον Κυπριανού να είναι όμως πολύ άστοχος.

Στο 24΄η ΑΕΛ έφυγε στην αντεπίθεση, αλλά ο Στόιτσεφ πρόλαβε την ενέργεια του Σασί και αποσόβησε τον κίνδυνο σε μια καλή προϋπόθεση για την ομάδα της Λεμεσού. Η φάση ξεκίνησε από σωστή αντίδραση σε αντεπίθεση του Εθνικού.

Στο 32΄ο Τσιγκάρσκι πρόλαβε μπροστά από τον Σάσι και παραχώρησε κόρνερ, σε μια φάση που αν η μπάλα έφτανε στον παίκτη της ΑΕΛ, τα πράγματα θα ήταν δύσκολα για τους γηπεδούχους.

Σχόλιο

Γενικά η ΑΕΛ είχε την κατοχή και προσπαθούσε να ανοίξει το σκορ, ενώ ο Εθνικός πόνταρε περισσότερο στις αντεπιθέσεις με τον γρήγορο Παπαγεωργίου. Πολλά τα λάθη στην μεσαία γραμμή και από τις δύο ομάδες.

Στο 41΄ο Αβράαμ έπιασε ένα δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα κτύπησε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 6 τελικές για την ΑΕΛ και μια για τον Εθνικό.

Δεύτερο ημίχρονο

Στο 47΄ο Παπαγεωργίου έπιασε το σουτ με τον Βοζίνια να πέφτει και να αποκρούει χωρίς πρόβλημα, ενώ στο 56΄η κεφαλιά του Χαραλάμπους έφυγε έξω.

Στο 63΄ο Μπαλταζάρ έδωσε οδηγίες και ο  Σασί πήγε πλάι στον Λεόνσο και ο Μπενίτεθ πήρε την θέση του Ηλία.

Γενικά ο Εθνικός είχε ανέβει και είχε φτιάξει κάποιες προϋποθέσεις για γκολ, ενώ η ΑΕΛ δεν είχε καταφέρει να απειλήσει ουσιαστικά στην επανάληψη. Για αυτό έκανε και την πιο πάνω αλλαγή ο Πορτογάλος τεχνικός.

Προβάδισμα με Λεόνσο!

Στην πρώτη της ευκαιρία στο δεύτερο μέρος η ΑΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν ο Σίλβα έδωσε κάθετη πάσα στον Λεόνσο που με πλασέ έκανε το 0-1 στο 72΄! Το σουτ του Πιντσέλι ένα λεπτό μετά ήταν εύκολη λεία για τον Βοζίνια.

Στο 90’ ο Λαφράνς έπιασε το σουτ αλλά ο Μπογκατίνοφ απέκρουσε, ενώ στην συνέχεια ο Εθνικός έχασε ευκαιρία με κεφαλιά του Χαραλάμπους.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Γ.Εγκωμίτης): Μπογκαντίνοφ, Στόιτσεφ, Ρόκατς, Πιντσέλι, Κιπιάνι, Χαραλάμπους, Κυπριακού (79΄ Κωνσταντίνου), Σικάρσκι, Φιλίποφ, Παπαγεωργίου (90’ Ηλία), Ντόβνια

ΑΕΛ (Μπ.Μπαλταζάρ): Βοζίνια, Λαφράνς, Μιτρέα, Αϊρόσα, Σίλβα, Φιντέλις, Σάσι (75΄ Σοάρες), Αλνταϊρ, Αβραάμ, Ηλία (62΄ Μπενίτεθ), Λεόντσο (90+ Αρουαμπαρένα)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ρόκατς/Σάσι
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:
ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Λούκας Σωτηρίου: (Ο. Τζιωρτζής – Ε. Ευαγόρου), 4ος: Α. Κωνσταντίνου, Παρ.: Π. Κκαϊλής