Σεληνιασμένη Αταλάντα, εκπληκτικός Βάλε αλλά…

Την πρώτη του ήττα (3-1 στο «Μαπέι») στον όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ δέχθηκε ο Απόλλωνας από την καταφανώς ανώτερη Αταλάντα. Η ιταλική ομάδα ήταν σε φοβερή βραδιά και αποδείχθηκε ανυπέρβλητο εμπόδια για το συγκρότημα του Σωφρόνη Αυγουστή.

Ο Μπρούνο Βάλε έκανε αρκετές σωτήριες αποκρούσεις αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό απέναντι στην ομάδα του Γκασπερίνι που δημιούργησε πάρα πολλές ευκαιρίες (20 τελικές προσπάθειες). Ο Σκέμπρι το γκολ για την Λεμεσιανή ομάδα, Ίλιτσιτς, Πετάνια, Φρούλερ τα γκολ των γηπεδούχων. 1-0 ήταν το αποτέλεσμα στο ημίχρονο.

Ο Απόλλωνας έμεινε στους 2 βαθμούς, στην κορυφή του ομίλου η Αταλάντα με 7 βαθμούς. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Λιόν κέρδισε 2-1 την Έβερτον μέσα στην Αγγλία και πήγε στην 2η θε΄ση με 5 βαθμούς. Στην τελευταία θέση η αγγλική ομάδα με 1 βαθμό.

Σεληνιασμένη Αταλάντα, γρήγορο γκολ

Σεληνιασμένη μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η Αταλάντα με τον αγωνιστικό χώρο του «Μαπέι» να μοιάζει κατηφορικός. Η ιταλική ομάδα είχε 8 τελικές προσπάθειες και το 1-0 ήταν ότι καλύτερο μπορούσε να έχει ο Απόλλωνας με την εικόνα των δύο μονομάχων.
Στο 4΄ του σουτ του Γκόμες απέκρουσε ο Βάλε και στο 5΄ το σουτ του Ίλιτσιτς πέρασε έξω.

Ο Σπινατσόλα στο 12′ από αριστερά έκανε ωραία ενέργεια και σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Ίλιτσιτς που ελεύθερος εξ επαφής έκανε το 1-0. Πολύ εύκολο το γκολ που δέχθηκε η κυπριακή ομάδα με την άμυνα να βρίσκεται σε πλήρη ανισορροπία.

Χωρίς κατοχή, χωρίς ευκαιρίες…

Στο 14΄ ο Βάλε κυριολεκτικά πήρε την μπάλα μέσα απ’ τα πόδια του Φρούλερ πριν αυτός πλασάρει ενώ στο 17′ η Αταλάντα έχασε νέα κλασική ευκαιρία όταν ο Πιτσιάν σταμάτησε το σουτ του Πετάνια. Ο Απόλλωνας δυσκολευόταν πολύ να κρατήσει μπάλα και να πλησιάσει την περιοχή του Μπερίσα. Είχε δύο τελικές χωρίς κάποια από αυτές να λογίζεται ως ξεκάθαρη ευκαιρία. Στο 30΄ η κεφαλιά του Πιτιάν πέρασε λίγο έξω.

Στο 39′ το σουτ του Ζάντερ πήγε λίγο έξω, όπως και εκείνο του Πετάνια στο προηγούμενο λεπτό, που μετά από ώρα απείλησε για την Αταλάντα.
Στο 41΄ μετά από σουτ του Φρούλερ, η μπάλα κόντραρε όμως ο Βάλε δεν αιφνιδιάστηκε και έδιωξε σε κόρνερ.

Βάλε εναντίον όλων και γκολ ο Σκέμπρι

Η Αταλάντα συνέχισε από εκεί που έμεινε στο πρώτο ημίχρονο έχοντας τρελό ρυθμό. Στο 46΄ ο Μπρούνο Βάλε έσωσε τον Απόλλωνα μετά από καλό σουτ του Γκόμες. Στο 50΄νέο σουτ του Ίλιτσιτς με τον Πορτογάλο να λέει ξανά όχι.
Στο 56΄ ο Σωφρόνης Αυγουστή έκανε διπλή αλλαγή. Ντα Σίλβα και Ζελάγια πέρασαν στη θέση των Άλαν και Μαγκλίτσα. Στο 58΄ ο Σπινατσόλα έκανε πολύ καλό σουτ με τον Βάλε να βγαίνει ξανά νικητής.
Και τελικά κόντρα στη ροή του αγώνα ο Σκέμπρι στο 59΄ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Γιάκολις έκανε το 1-1.

Αγρίεψε η Αταλάντα και game over

Δυστυχώς ο Απόλλωνας δεν μπόρεσε να κρατήσει πολύ το 1-1 αφού η Αταλάντα έβγαλε αντίδραση. Στο 60΄ η κεφαλιά του Μασιέλο από πλεονεκτική θέση πέρασε έξω.  Στο 63′ ο Γκόμες πλάσαρε στο οριζόντιο δοκάρι και τελικά στο 64΄ ο Πετάνια με κοντινή κεφαλιά έκανε το 2-1. Δυο λεπτά αργότερα γράφτηκε το game over όταν ο Ίλιτσιτς έστρωσε με το στήθος στον Φρούλερ και αυτός έκανε το 3-1. O Απόλλωνας θα μπορούσε να μειώσει στο 78΄ όμως το σουτ του Άλεφ από καλή θέση πέρασε πάνω από την εστία.

Αταλάντα: Μπερίσα, Κριστάντε (70′ Ντε Ρουν), Μασιέλο, Παλομίνο, Φρούλερ, Καλντάρα, Γκόμες (80′ Κούρτιτς), Πετάνια, Χάτεμπερ, Σπινατσόλα, Ίλιτσιτς (86′ Κορνίλιους)

Aπόλλων: Βάλε, Πέδρο, Γιούστε, Πιτσιάν, Ζάντερ, Σακέτι, Άλεφ, Άλαν (57′ Άλεξ), Γιάκολις, Σκέμπρι (80′ Σαρδινέρο), Μάγκλιτσα (57′ Ζελάγια)

Κίτρινες: Γκόμες (48′), Πετάνια (65′), Μασιέλο (71′), Καλντάρα (77′) / Σακέτι (50′), Άλαν (53′)

ΧΟΡΗΓΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:  Columbia Restaurants