MC MEDIA NETWORK

ΑΕΖΑΕΚΑΕΛΑΝΟΡΘΩΣΗΑΠΟΕΛΑΠΟΛΛΩΝΑΣΑΡΗΣΔΟΞΑΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑΟΘΕΛΛΟΣΟΜΟΝΟΙΑΠΑΦΟΣΙΣΠΑΝΙΑΙΤΑΛΙΑΑΓΓΛΙΑΕΛΛΑΔΑ

Καυτός Φλοριάν, διπλό η ΑΕΚ!

Sponsored by quadcore

Πολύ σημαντική νίκη πήρε η ΑΕΚ απέναντι στην Δόξα στο Μακάρειο επικρατώντας με 1-3. Η Λαρνακιώτικη ομάδα πήρε κεφάλι στο σκορ μόλις στο 14′ με τον Φλοριάν όμως από εκεί και πέρα παρουσιάστηκε αγνώριστη με αποτέλεσμα στο 36′ ο Ασαμόα με εξαιρετικό σουτ να ισοφαρίσει. Στην επανάληψη όμως η ΑΕΚ πέτυχε άλλα δύο γκολ με Καταλά και Φλοριάν ξανά και πήρε το τρίποντο.

Το παιχνίδι:

Χωρίς πολλές ευκαιρίες το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ανάμεσα σε Δόξα και ΑΕΚ. Ουσιαστικά η πρώτη πραγματική ευκαιρία του αγώνα ήταν και το γκολ της ΑΕΚ στο 14′. Ο Μπόλιεβιτς έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει στον Φλοριάν που περίμενε στο δεύτερο δοκάρι και με πλασέ από κοντά να κάνει το 0-1 για την ΑΕΚ.

Από το σημείο του γκολ της ΑΕΚ και μετά, η Δόξα ήταν αυτή που ανέβασε στροφές και έψαχνε το γκολ.

Στο 29′ ο Πίκολι έκανε ένα διαγώνιο σουτ λίγο έξω από την περιοχή όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Μερικά λεπτά αργότερα, στο 33′ ο Πουτζιουρής έκανε ένα δυνατό ευθύβολο σουτ όμως μπλόκαρε σταθερά ο Πάμπλο.

Στο 36′ όμως η Δόξα κατάφερε και έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο Ασαμόα, μόνος ανενόχλητος και αμαρκάριστος έξω από την περιοχή έκανε ένα δυνατό σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Πάμπλο ο οποίος δεν μπόρεσε να αντιδράσει καν.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά και έψαχνε το δεύτερο γκολ που θα της δώσει ξανά προβάδισμα και το κατάφερε στο 53′ με τον αρχηγό της τον Καταλά. Ο Μπόλιεβιτς έκανε την σέντρα, δεν μπόρεσαν να διώξουν οι αμυντικοί της Δόξας, με την μπάλα να φτάνει στον Καταλά ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να πεετύχει το γκολ.

Στο 70′ η ΑΕΚ έκανε άλλη μια ευκαιρία και πέτυχε άλλο ένα γκολ. Ο Λαμπάν εκτέλεσε το φάουλ, ο Πίντο πήγε να διώξει με κεφαλιά όμως η μπάλα κατέληξε στον Φλοριάν που απλά έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυα και έκανε το 1-3.

Έξι λεπτά αργότερα ο Χέφελ απείλησε την εστία του Γκρεμσλ κάνοντας ένα σουτ όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Στο 88′ ο Λουίς Κάρλος έκανε μια ωραία ατομική ενέργεια, μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ όμως μπλόκαρε σταθερά ο Πάμπλο.

Οι συνθέσεις:

ΔΟΞΑ: Γκρεμσλ, Γουίλσον, Πίκολι, Μουχτάρης, Λεάντρο Πίντο, Πουτζιουρής, Γκόμες (69′ Ντιλάν), Ασαμόα (80′ Ενινφούλ), Κιφουετί, Παπαφώτης (80′ Μπα), Λουίς Κάρλος

ΑΕΚ: Πάμπλο, Αντωνιάδης, Μοϊσόφ, Καταλά, Νέλσον, Κάσες, Μπόλιεβιτς, Τέτε (67′ Λαμπάν), Ακοράν, Χέφελ (78′ Εγγλέζου), Φλοριάν (85′ Μυτίδης)

Κίτρινες: Λουίς Κάρλος / Τέτε, Μουρίγιο

Κατέβασε το Protathlima App σε iOS & Android και πάρε τον αθλητικό κόσμο στο χέρι σου.

Ακολουθήστε το Protathlima.com στο Google news και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις.