Γκέλαρε στο ”Δασάκι” το ΑΠΟΕΛ

Παρά την μεγάλη προσπάθεια του δεύτερου ημιχρόνου, το ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να νικήσει τον Εθνικό στο Δασάκι και έμεινε μακριά από την νίκη για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική.

Α’ Μέρος

Μουδιασμένο το ξεκίνημα των δύο ομάδων στον αγώνα, μιας και η βροχή επηρέαζε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών. Ωστόσο ο Εθνικός αιφνιδίασε το ΑΠΟΕΛ, αφού στο 11ο λεπτό ο Κυπριανού με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκουτίνιο και έκανε το 1-0.

Στην συνέχεια το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει, όμως ο Εθνικός κρατούσε καλά το υπέρ του σκορ και προσπαθούσε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην κόντρα, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες για να αυξήσει το προβάδισμα του με Κιπιάνι (15′) και Παπαγεωργίου (16΄).

Προς το τέλος του πρώτου μέρους, το ΑΠΟΕΛ θα μπορούσε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με Ρουέδα (εκτέλεση φάουλ στο 34΄) και Ποτέ (στο 35΄) όμως αμφότεροι δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον εξαιρετικό Μπογκατίνοφ.

Β Μέρος

Στο δεύτερο ημίχρονο το ΑΠΟΕΛ ανέβασε στροφές μετά τις αλλαγές που έκανε ο Γιώργος Δώνης στο παιχνίδι, έφερε το ματς στα ίσα με τον Ποτέ μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Ζαχίντ και θα μπορούσε να ανατρέψει το σκορ, όμως λίγο η αστοχία των ποδοσφαιριστών του, λίγο οι πολύ καθοριστικές επεμβάσεις του Μπογκατίνοφ, δεν επέτρεψαν στον ΑΠΟΕΛ να πάρει κάτι περισσότερο από τον βαθμό της ισοπαλίας.

Αυτό είναι το τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι που δεν καταφέρνει να πάρει τη νίκη η ομάδα του Γιώργου Δώνη, ενώ ο Εθνικός πήρε ένα πολύ σημαντικό βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία.

Εθνικός: Μποκατίνοφ, Ρόγκατς (85′ Χάτζιαρος), Ιλουρίτζε (85′ Μούσιτς), Ενέσκου, Κυπριανού, Αρέστη, Ντόβμπνια, Τσικάρσκι, Φιλίποφ, Παπαγεωργίου, Κιπιάνι

ΑΠΟΕΛ: Γκουτίνιο, Μιλάνοφ (74′ Βινίσιους), Μερκής, Ρουέδα, Αλεξάνδρου (62′ Αλωνεύτης), Μοράις, Σόουζα, Ζαχίντ, Σαλάι, Εφραίμ (62′ Ντε Καμάργκο), Ποτέ

Κίτρινες: Ιλουρίτζε (5′), Κιπιάνι (58′), Ντόβμπνια (73′), Ρόγκατς (78′) / Μοράις (22′), Μιλάνοφ (61′)