MC MEDIA NETWORK

ΑΕΖΑΕΚΑΕΛΑΝΟΡΘΩΣΗΑΠΟΕΛΑΠΟΛΛΩΝΑΣΑΡΗΣΔΟΞΑΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑΟΘΕΛΛΟΣΟΜΟΝΟΙΑΠΑΦΟΣΙΣΠΑΝΙΑΙΤΑΛΙΑΑΓΓΛΙΑΕΛΛΑΔΑ

Σούπερ Ζαχίντ, τριάρα το ΑΠΟΕΛ!

Sponsored by quadcore

Τεράστια νίκη στο “Κλάσσικο” από το ΑΠΟΕΛ που κέρδισε την Ομόνοια με 1-3. Πρωταγωνιστής ο Ζαχίντ με δυο γκολ έδωσε στο ΑΠΟΕΛ μεγάλο προβάδισμα. Μείωσε προσωρινά ο Βούρος με αυτογκόλ αλλά ο Εφραίμ αποτελείωσε τους πράσινους που είχαν την κατοχή αλλά όχι την ουσία.

TO ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Μέτριο ήταν το πρώτο ημίχρονο στο ντέρμπι με λιγοστές ευκαιρίες. Το 0-0 ήταν μπορούμε να πούμε δίκαιο αποτέλεσμα.

Στα πρώτα λεπτά το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να απειλήσει την Ομόνοια αλλά οι ενέργειες των Ποτέ και Εμπεσίλιο δεν είχαν αποτέλεσμα.

Στην συνέχεια η ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου ισορρόπησε το παιχνίδι αλλά είτε αστοχία είτε ο Πέρεθ κράτησε το μηδέν παθητικό.

Στο 10ο λεπτό ο Ράφα Λόπες έφτασε κοντά στο 1-0 αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ.

Οι πράσινοι προσπάθησαν να γίνουν πιο επιθετικοί αλλά οι προσπάθειες τους ήταν άστοχες.

Δυνατά η Ομόνοια

Δυνατά μπήκε στο δεύτερο μέρος η Ομόνοια με στόχο το γρήγορο γκολ που θα της έδινε το προβάδισμα. Στο 51ο λεπτό έχασε διπλή ευκαιρία με τον Χριστοφή (σουτ εκτός περιοχής) και Τζαϊλσον ενώ στο 62’ το σουτ του Ματ σταμάτησε πάνω στον εξαιρετικό Πέρεθ.

Γκολ κόντρα στην ροή o Ζαχίντ!

Και ενώ το μομέντουμ του αγώνα έδειχνε ‘’Ομόνοια’’, ο Ζαχίντ με δυνατό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χριστοδούλου και έδωσε το προβάδισμα στο ΑΠΟΕΛ. Στην συνέχεια η Ομόνοια προσπάθησε να αντιδράσει, έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες αρχικά με τον Χριστοφή (γυριστό στο 71′) και στην συνέχεια με τον Ματ (σουτ στο 75΄) όμως ο Πέρεθ τους είπε ”όχι”.

ΞΑΝΑ ο Ζαχίντ

Δύο λεπτά μετά και αφού οι ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας δεν μπορούσαν να νικήσουν τον Πέρεθ, ο Ζαχίντ πέτυχε το δεύτερο του προσωπικό γκολ και έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στο ΑΠΟΕΛ. Ο Βούρος βρήκε με εξαιρετική κάθετη πάσα τον Πακιστανό, αυτός ελευθερώθηκε ωραία από μαρκάρισμα και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Χριστοδούλου.

Αυτογκόλ ο Βούρος, γκολ ο Εφραίμ

Στο 80ο λεπτό ο Βούρος με αυτογκόλ έβαλε την Ομόνοια ξανά στο παιχνίδι ενώ ο Εφραίμ στην εκπνοή νίκησε τον Χριστοδούλου με εξαιρετικό πλασέ και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Χριστοδούλου, Τζαΐλσον (67΄ Δημητρίου), Καντέ, Κατελάρης, Γουίλιαμ, Άλεξ Σοάρες, Μαργκάσα, Κανού, Χριστοφή, Λόπες, Νταρμπισάιαρ

Στον πάγκο: Φελτχούιζεν, Αντωνίου, Παναγιώτου, Φραγκέσκου, Μπρέεβελντ, Μαδούρο, Τζαρσίνιο, Γκονζάλες, Μπεντέκε, Κατσαντώνης

ΑΠΟΕΛ: Πέρεθ, Βούρος, Ρουέδα, Καρλάο, Αντωνίου (58΄ Βινίσιους), Λάγο, Μοράις, Εμπεσίλιο (69΄ Αλωνεύτης), Ζαχίντ, Σάλαϊ, Ποτέ

Στον πάγκο: Γκουτίνιο, Εφραίμ, Ντε Καμάργκο, Αλεξάνδρου, Φαρίας, Μερκής, Μακρής,  Σόουζα

Κατέβασε το Protathlima App σε iOS & Android και πάρε τον αθλητικό κόσμο στο χέρι σου.

Ακολουθήστε το Protathlima.com στο Google news και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις.