Φαμπρίτσιο – Σεμέδο βούλιαξαν την Σαλαμίνα

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φαμπρίτσιο που σημείωσε δύο τέρματα, η Αλκή επέστρεψε στις νίκες μετά από 43 ημέρες κερδίζοντας με 3-2 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Βουλιάζουν οι ερυθρόλευκοι που και πάλι ήταν αγνώριστοι και απλά μείωσαν στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Πολύ καλό το παιγνίδι στο πρώτο ημίχρονο. Η Αλκή μπήκε καλύτερα, είχε την κατοχή της μπάλας και τις ευκαιρίες. Μόλις στο 8 ο Ντρουβεντρού πλάσαρε και ο Γκράσι απέκρουσε λίγο πριν την γραμμή. Στην συνέχεια η ομάδα της Αλκής είχε ακόμα 1-2 καλές στιγμές όμως ο Κίρεφ στο ντεμπούτο του ήταν πολύ καλός. Μετά το 25 η Σαλαμίνα ισορόπισε, άρχισε να ανεβαίνει και απείλησε με την σειρά της. Αρχικά στο 29 με τον Γκράσι να βρίσκει το δοκάρι και στην συνέχεια ο Πάρντο έκαμε μεγάλη απόκρουση σε προσπάθεια του Καρώ. Και η Αλκή όμως είχε στο 43 πολύ μεγάλη ευκαιρία όταν ο Κίρεφ με εντυπωσιακό τρόπο σταμάτησε δύο φορές τον Ντουβεντρού.

Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε στην Αλκή. Ήταν η ομάδα που έφτιαξε τις ευκαιρίες και σημείωσε τα τέρματα. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Φαμπρίτσιο που μέσα σε δέκα λεπτά πέτυχε δυο τέρματα. Αρχικά στο 51 όταν ο Ντρουβεντρού τον έβγαλε μόνο και δεν αστόχησε στο πλασέ και στο 61 όταν ο Μπιλάλ έκανε εξαιρετική προσπάθεια και ο Φαμπρίτσιο έκανε το 0-2 για την «Αθάνατη». Στην συνέχεια η ομάδα του Σάββα Δαμιανού είχε και άλλες ευκαιρίες για να αυξήσει τον δείκτη του σκορ. Τελικά τα κατάφερε στο 86 με καταπληκτική προσπάθεια του Σεμέδο.

Στις καθυστερήσεις η Σαλαμίνα σημείωσε δύο τέρματα και μείωσε το σκορ. Αρχικά με τον Κυπριανού στο 91 και στην συνέχεια με τον Καρώ (από θέση οφσαΙντ) στο 93.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Kίρεφ, Κούσουλος, Γκράσι, Μιντίκκης, Κορέια, Νταμάχου, Καρώ, Πόλιανετς (46′ Παπαδόπουλος), Μπριζίτο, Ρόκε (68′ Σιαθάς), Μακρίεφ

ΑΛΚΗ: Πάρντο, Φραγκέσκου, Ντουβεντρού, Νγκομό, Γουίλι, Χαρή (71′ Λοιζίδης), Αντρέου (41′ Μπιλάλ), Τιγκρουτζιά, Ιτούα, Φαμπρίτσιο, Ντιακιτέ

ΑΚΡΙΤΑΣΑΣΙΛ ΛΥΣΗΣΕΝΑΔ ΠΟΛΗΣ ΧΡΥΣΟΧΟΥΣΕΝΠΕ.Ν.Υ. ΔΙΓΕΝΗΣ ΥΨΩΝΑΑΟΑΝ ΑΓΙΑΣ ΝΑΠΑΣΔΙΓΕΝΗΣ ΜΟΡΦΟΥΠ.Ο. ΑΧΥΡΩΝΑΣ-ΟΝΗΣΙΛΟΣΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥΜΕΑΠ ΠΕΡΑ ΧΩΡΙΟΥΑΛΣ ΟΜΟΝΟΙΑ 29 ΜΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥΠΑΕΕΚ ΚΕΡΥΝΕΙΑΣΠΕΓΕΙΑ 2014Π.Ο. ΞΥΛΟΤΥΜΠΟΥ 2006