Εμφαντική νίκη με 3-1!

Ανώτερη η Δόξα επιβλήθηκε με σκορ 3-1 του Ολυμπιακού στο Μακάρειο και επανήλθε στις επιτυχίες.

Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Λουκά Χατζηλούκα ήταν οι Λουίς Κάρλος και Σαντίκ που πέτυχαν τα τέρματα της ομάδας. Ξεχώρισε και ο Βασίλης Παπαφώτης που έδωσε ασίστ στα δύο πρώτα τέρματα της Δόξας.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει στα γρήγορα τέρματα που δέχθηκε στο πρώτο ημίχρονο, έφτιαξε ευκαιρίες, όμως δεν κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Με το που σημειώθηκε το τρίτο τέρμα στο 76′ όλα απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά.

Ο αγώνας
Η Δόξα πήρε προβάδισμα στο σκορ στην πρώτη αξιόλογη ευκαιρία του αγώνα στο 7ο λεπτό. Ο Παπαφώτης τροφοδότησε τον Λουίς Κάρλος ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Χίντι. Το γρήγορο γκολ έδωσε άλλη ψυχολογία στην Δόξα που στο 18′ πέτυχε δεύτερο τέρμα με τον Σαντίκ. Ο Παπαφώτης εκτέλεσε φάουλ και ο Σαντίκ με κεφαλιά διπλασίασε το σκορ.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει και έφτασε κοντά στην μείωση στο 27′ με την κεφαλιά του Μιγκελίτο όμως ο Γκρεμσλ πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση. Οι μαυροπράσινοι είχαν καλή φάση και στο 31′ με την κεφαλιά του Χριστοφίδη όμως ο Ρεδόνδο απομάκρυνε σε κόρνερ πάνω στην γραμμή.

Στην επανάληψη, η Δόξα έφτασε κοντά σε τρίτο γκολ στο 59′ με τον Ζατλ που εκμεταλλεύτηκε την λάθος απομάκρυνση του Σαμάρα, έκανε το σουτ από πλάγια θέση αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Το τρίτο γκολ για την Δόξα σημειώθηκε στο 76′ με σουτ του Σαντίκ εντός περιοχής.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 89′ Καπαρτής με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Σαμάρα.

ΔΟΞΑ: Γκρεμσλ, Μπα, Ρεδόνδο, Παπαφώτης (73΄ Κιφουεντί) Λουίς Κάρλος (46΄ Κένιντι) Πίκολι (56΄ Σισοκό) Ασαμόα, Ζατλ, Ενινφούλ, Σαντίκ, Πουτζιουρής.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χίντι, Πεχλιβάνης, Μιγκελίτο, Τόρες, Κάστρο, Παχιπής, Σεραφείμ (80΄ Μενελάου) Σαμάρας, Χριστοφίδης, Αντωνίου (46΄ Καπαρτής) Σωτηρίου.

Κίτρινες: Σεραφείμ