MC MEDIA NETWORK

ΑΕΖΑΕΚΑΕΛΑΝΟΡΘΩΣΗΑΠΟΕΛΑΠΟΛΛΩΝΑΣΑΡΗΣΔΟΞΑΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑΟΘΕΛΛΟΣΟΜΟΝΟΙΑΠΑΦΟΣΙΣΠΑΝΙΑΙΤΑΛΙΑΑΓΓΛΙΑΕΛΛΑΔΑ

Νίκη για την Ένωση στην Λεμεσό απέναντι στον Απόλλωνα

Sponsored by quadcore

Με την νίκη από την Λεμεσό έφυγε η Ένωση Νέων Παραλιμνίου, η οποία επικράτησε εκτός έδρας του Απόλλωνα με 78-67, σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Οι «βυσσινί» ξεκίνησαν καλά στο παιχνίδι και πήραν μέχρι και δώδεκα πόντους διαφορά στο σκορ. Στην Γ’ περίοδο ο Απόλλωνας έκανε την ανατροπή και πήρε προβάδισμα επτά πόντων, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν εκ νέου προβάδισμα στην Δ’ περίοδο, το οποίο διατήρησαν μέχρι το τέλος και έφυγαν με την νίκη. Με την νίκη αυτή η ΕΝΠ ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας με 13 πόντους (4 νίκες-5 ήττες). Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Άντονι Χίκεϊ με 18 πόντους (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασσίστ, 2 κλεψίματα).

Μέχρι το 2:15 η ΕΝΠ προηγήθηκε με 9-4, με τον Απόλλωνα να αντιδράει και να σημειώνει οκτώ πόντους (πέντε ο Παντούρης, τρίποντο ο Τέρμαν) παίρνοντας προβάδισμα με 12-9 στο 4’. Έως το 6’ η Ένωση σημείωσε πέντε πόντους (από δύο οι Μάιερς-Οκονόμπο, ένα ο Χίκεϊ)  και πήρε προβάδισμα με 14-12. Μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου οι «βυσσινί» ήταν καλύτεροι και σημείωσαν έντεκα ακόμα πόντους, ενώ δέχθηκαν μόλις δύο, με το σκορ να οδηγείται στο 25-16.

Δυνατά μπήκε στην Β’ περίοδο ο Απόλλωνας που μέχρι το 13’ μείωσε στους τέσσερις την διαφορά (28-24). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και σημείωσαν πέντε ακόμα πόντους (τρίποντο ο Μέιτζορ, δύο ο Μάιερς) κάνοντας το 33-24. Μέχρι το 17’ η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ήταν στους εννέα πόντους (40-31), με τους «γαλάζιους» να σημειώνουν τέσσερις ακόμα πόντους (από δύο οι Σάμουελς-Φίλερ) και να μειώνουν στους πέντε την διαφορά (40-35).

Με επτά σερί πόντους μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο η Ένωση (τρίποντο ο Άτγουντ, από δύο οι Σολωμού-Χίκεϊ), φέρνοντας το σκορ στο 47-35. Μέχρι το 35’ ο Απόλλωνας ήταν εξαιρετικός, όπου σημειώνοντας 13 πόντους (ενώ δέχθηκε μόλις δύο) μείωσε στον ένα πόντο την διαφορά (49-48), ενώ ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 50-50. Αργότερα, στο 27:15, οι «γαλάζιοι» σημείωσαν άλλους επτά πόντους (πέντε ο Στέφανος Ηλιάδης, δύο ο Σάμουελς) και προηγήθηκαν με 57-50, με την ΕΝΠ να απαντάει με επτά πόντους στο επόμενο λεπτό (τέσσερις ο Άτγουντ, δύο ο Μάιερς, ένα ο Χίκεϊ) και να ισοφαρίζει σε 57-57. Ένα τρίποντο σημείωσε στην συνέχεια ο Παντούρης για τον Απόλλωνα, ενώ για την ΕΝΠ ο Οκονόμπο με κάρφωμα διαμόρφωσε το 60-59, σκορ τρίτης περιόδου.

Από τέσσερις πόντους σημείωσαν οι δύο ομάδες μέχρι το 33’, με το σκορ να οδηγείται στο 64-63 υπέρ των «γαλάζιων». Στο επόμενο τετράλεπτο ωστόσο η ομάδα του Νικόλα Παπαδόπουλου πέτυχε εννέα πόντους (δύο τρίποντα ο Σολωμού, δύο ο Χίκεϊ, ένα ο Μάιερς), φέρνοντας το σκορ στο 72-64. Ο Απόλλωνας προσπάθησε να αντιδράσει, χωρίς επιτυχία, με την Ένωση να φεύγει από την Λεμεσό με την νίκη με τελικό σκορ 78-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-25, 35-40, 60-59, 67-78

Απόλλωνας (Λούκας Αντωνίου)

Φίλερ 16 (2), Τέρμαν 16 (1), Παντούρης 15 (3), Μαντοβάνης 4, Στ. Ηλιάδης 8, Κόμπς 1, Άγγονας, Μπλάκμον 3 (1), Σάμουελς 4.