ΑΝΑΤΡΟΠΑΡΑ κορυφής!

Νίκη τεράστιας σημασίας για την Ανόρθωση που επικράτησε της ΑΕΚ με 3-1 με ανατροπή. Η ομάδα της Αμμοχώστου έπιασε την αντίπαλο της στην κορυφή και τους 40 βαθμούς!

Ο Τομάς άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό, ενώ ο Βίκτορ έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 51΄. Ο Γκάντσεφ στο 74΄΄έκανε το 2-1 για την Ανόρθωση, ολοκληρώνοντας την ανατροπή!

Ο Σισέ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα κάνοντας στο 89΄το 3-1!

Προβάδισμα με Τομάς

Μόλις στο 3ο λεπτό η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με το Τομάς. Η φάση ξεκίνησε από λανθασμένη πάσα του Σίλντενφελντ, ο Ακοράν έδωσε στον Φλοριάν και αυτός γύρισε για τον Τομάς που από κοντά δεν έχασε την ευκαιρία.

Στο 8ο λεπτό στην Ανόρθωση ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Τέτε. Η μπάλα όντως κτύπησε στο χέρι του, ωστόσο ο διαιτητής έκρινε πως η κοντινή απόσταση και η απουσία πρόθεσης δεν έπρεπε να φέρουν την υπόδειξη παράβασης, ωστόσο θα έπρεπε να δείξει το σημείο του πέναλτι αφού το χέρι ήταν ανοικτό και σε αφύσικη θέση.

Στο 12ο λεπτό ο Φλοριάν κέρδισε ένα κόρνερ μετά από καλό σουτ από πλάγια θέση, ενώ στην εκτέλεση ο Μόισοφ έπιασε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα έξω. 4 λεπτά μετά ο Ράγιος έκανε την κοντινή προβολή, αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

Ευκαιρία με «Σίφο»

Η Ανόρθωση είχε την καλύτερη της ευκαιρία στο 20ο λεπτό όταν ο Σίλντενφελντ έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και έστειλε την μπάλα λίγο έξω. 6 λεπτά μετά ο Αράζ έπιασε το σουτ και ανάγκασε τον Πάμπλο να αποκρούσει σε κόρνερ.

Το παιχνίδι είχε ένα εξαιρετικά γρήγορο ρυθμό και σε αυτό έπαιξε ρόλο το γρήγορο γκολ της ΑΕΚ.

Ο Λαμπάν έκανε ένα σουτ στο 30΄, το οποίο όμως ήταν άστοχο, με την ΑΕΚ να φτιάχνει ευκαιρία μετά από ώρα. Η Ανόρθωση έχασε νέα ευκαιρία με τον Αράζ να κάνει το μακρινό σουτ και να αναγκάζει τον Πάμπλο σε νέα απόκρουση. Στο 41΄μια κεφαλιά του Φλοριάν ήταν άστοχη.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου αγώνα ο «Σίφο» έχασε σπουδαία ευκαιρία με την κεφαλιά του να φεύγει έξω μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Ισοφάριση με Βίκτορ!

Νωρίς στο δεύτερο μέρος η Ανόρθωση έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Βίκτορ ο οποίος στο 51΄σκόραρε από κοντά μετά από σέντρα του Αράζ!

Μετά το γκολ ανέβηκε η ένταση στο παιχνίδι, τα φάουλ έγιναν μπόλικα όπως και οι κάρτες, δείγμα του τι επικρατούσε στον αγωνιστικό χώρο με το πάθος να είναι τεράστιο.

Γκάντσεφ και ανατροπή!

Στο 74΄ο Αράζ έδωσε την κάθετη πάσα στον Γκάντσεφ, αυτός πέρασε τον Πάμπλο και έκανε το 2-1 ολοκληρώνοντας την ανατροπή!

Σισέ και 3-1!

Ο Λαμπάν έχασε την πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΚ στην επανάληψη στο 80΄με το σουτ του να είναι άστοχο. Στο 88΄η μπάλα έφτασε στον Λαμπάν μετά από εκτέλεση φάουλ, δεν μπόρεσε να κάνει το σουτ, ο οποίο έκανε ο Σορία, όμως ήταν απελπιστικά άστοχο. Στην εξέλιξη της φάσης ο Ράγιος έβγαλε τον Σισέ μπροστά από τον Πάμπλο και αυτός τέλειωσε το παιχνίδι κάνοντας το 3-1!

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σισέ, Αράζ, Καμαρά, Ντουγκλάο/Ακοράν,Τρουγιόλς, Τέτε, Καταλά.