Ανέβηκε 2ος με Γιούστε

Με γκολ του Γιούστε στο 27 ο Απόλλωνας κέρδισε με 1-0 την Ομόνοια στο Τσίρειο και έπιασε την ΑΕΚ στην 2η θέση με 43 βαθμούς. Καλύτερη η ομάδα της Λεμεσού, προσπάθησε η Ομόνοια αν και έπαιξε με δέκα ποδοσφαιριστές στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο.

Καλό ρυθμό είχε το ντέρμπι στο Τσίρειο σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Το μόνο που του έλειπαν ήταν οι ευκαιρίες αφού και οι δυο ομάδες αν και είχαν προϋποθέσεις δεν κατάφεραν να τις μετατρέψουν σε φάσεις για γκολ. Η Ομόνοια έδειξε να πατά καλύτερα στο ξεκίνημα του αγώνα όμως ο Απόλλωνας ισορρόπησε όταν προσαρμόστηκε στον τρόπο παιγνιδιού των πράσινων, πήρε τα ηνία στο παιγνίδι και γρήγορα έφθασε και στο γκολ. Αυτό ήρθε στο 27ο λεπτό όταν ο Ζοάο Πέδρο εκτέλεσε εξαιρετικά φάουλ, ο Μάγκλιτσα πήρε την κεφαλιά, ο Χριστοδούλου απόκρουσε και ο Γιούστε που ακολούθησε την φάση από κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, αφού δεν δημιουργήθηκαν οι φάσεις για ένα ακόμα γκολ είτε από τους κυανόλευκους είτε από τους πράσινους.

Ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 47 πλησίασε το 2-0. Ο Παπουλής γύρισε, ο Κατελάρης απόκρουσε ο Σαρδινέρο έκανε το σουτ, ο Χριστοδούλου απέκρουσε εντυπωσιακά, η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και απομακρύνθηκε στην συνέχεια. Η απάντηση της Ομόνοιας ήρθε στο 51 με κεφαλιά του Λόπες μετά από κόρνερ του Μαργκάσα που έφυγε έξω. Ο ρυθμός εξακολούθησε να είναι αρκετά καλός με τις δυο ομάδες να έχουν διάθεση για να παίξουν ποδόσφαιρο και να έχουν κάποιες καλές προϋποθέσεις με τον Απόλλωνα να είναι καλύτερος. Στο 62 ο Χριστοδούλου έκανε τεράστια επέμβαση σε πλασέ του Μάγκλιτσα μετά από γύρισμα του Γιάκολις. Στο 74 η Ομόνοια έμεινε δέκα παίκτες, αφού ο Γουλίαμ Σοάρες δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Ζάντερ και στο επόμενο λεπτό ο Ντάρμπισάϊαρ είχε την πρώτη καλή στιγμή της Ομόνοιας στην επανάληψη αλλά το τελείωμα του ήταν άστοχο. Η συνέχεια δεν είχε άλλες φάσεις και ο Απόλλωνας πανηγύρισε την σημαντική νίκη που τον ανεβάζει για πρώτη φορά φέτος στην 2η θέση.

Απόλλων: Βάλε, Ζάντερ, Ρομπέρζ, Γιούστε, Πέδρο, Σακέτι, Άλεφ, Ντα Σίλβα (57 Γιάκολις), Παπουλής (77 Ζελάγια), Σαρδινέρο (72 Σκέμπρι), Μάγκλιτσα.

Ομόνοια: Χριστοδούλου, Γουίλιαμ, Σοάρες, Τζαϊλσον, Λόπες (70 Μπρέεβελντ), Μαδούρο, Καντέ, Ντάρμπισαϊαρ, Μαργκάσα (81 Αντόνια), Κατελάρης, Χριστοφή (86 Δημητρίου).