Πέτυχε το στόχο της η Ανόρθωση, αλλά την ανησύχησε ο Ομάρ!

Δυσκολεύτηκε πάλι στο γκολ η Ανόρθωση αλλά πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου απέναντι στην Αγία Νάπα στο ΓΣΖ.

Καρδιοχτύπησε στο τέλος καθώς ο Ομάρ ισοφάρισε το τέρμα της Ανόρθωσης και με δεύτερο τέρμα θα έκανε τη μεγάλη έκπληξη, αλλά το τελικό σκορ (1-1), έδωσε στην Ανόρθωση την πρόκριση.

Μέχρι το 64’ το σκορ ήταν 0-0 με την Ανόρθωση να έχει δύο δοκάρια, λεπτό όπου ο Στυλιανού απόκρουσε με το χέρι του το σουτ του Αράζ που είχε πορεία στα δίχτυα, δεχόμενος έτσι την κόκκινη κάρτα και τον Ντουγκλάο να κάνει το 1-0 από το σημείο του πέναλτι.

Όπως είπαμε, η ομάδα της Αμμοχώστου είχε και πάλι πρόβλημα στο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα αλλά πήρε το ζητούμενο που ήταν η πρόκριση στους 8 του Κυπέλλου.

Η Ανόρθωση μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο όπως ήταν αναμενόμενο με την Αγία Νάπα να δίνει μεγάλη προσοχή ανασταλτικά.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, η ομάδα της Αμμοχώστου έκανε πιο έντονη την παρουσία της στην περιοχή της Αγίας Νάπας και σε δύο λεπτά βρήκε δύο δοκάρια. Στο 13΄πρώτα μετά από κοντινή προβολή του Καμαρά και στο 15’ με σεντρα – σουτ του Αράζ, ο οποίος σήμερα κινείτο σαν επιτελικό χαφ λόγω της απουσίας του Ράγιος.

Στη συνέχεια όμως η Ανόρθωση δεν ήταν τόσο επικίνδυνη όσο στις αρχές του αγώνα και πέραν κάποιων σουτ χωρίς τύχη δεν έδειξε κάτι το ιδιαίτερο. Από πλευράς της, η Αγία Νάπα είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Ομάρ ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Ανόρθωσης αλλά το πλασέ του ήταν πολύ αδύνατο.

Την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου είχε η Αγία Νάπα στο 59΄. Η μπάλα έφθασε στον Ομάρ μετά από κόντρα, έκανε την κεφαλιά με τον Αρούς να βρίσκεται σε λάθος θέση αλλά η μπάλα πήγε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 64’ όμως τα πράγματα έγιναν πιο απλά για την ομάδα της Αμμοχώστου. Ο Άλβες μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα για τον Αράζ ο οποίος έκανε το σουτ και με τη μπάλα να έχει πορεία στα δίχτυα, ο Στυλιανού σταμάτησε τη μπάλα με το χέρι. Πέναλτι και αποβολή για τον ποδοσφαιριστή της Αγίας Νάπας.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντουγκλάο ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ για την Ανόρθωση.

Στο 74΄η Ανόρθωση είχε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματά της. Ο Καμαρά γύρισε στον Άλβες, έκανε το φαλτσαριστό πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι η Ανόρθωση θα έπαιρνε εύκολα την πρόκριση, ήρθε το γκολ του Ομάρ στο 92΄το οποίο έκανε την ομάδα της Αμμοχώστου να ανησυχήσει. Δεν άλλαξε κάτι όμως μέχρι το τέλος με την Ανόρθωση να παίρνει την πρόκριση.

Αγία Νάπα: Παναγιώτου, Παναγιώτου Π, Ομάρ, Στυλιανού, Πουκαρής (81΄ Ζανέττου), Λαφάρζ, Μάχαττος (75’ Γεωργίου), Μενσά, Σλόουι (46΄ Μάρκου) Περατικός, Γκονζάλες.

Ανόρθωση: Αρούς, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Σιβού, Πηλέας, Οικονομίδης, Βίκτορ, Αράζ (68’ Αρτυματάς – 79’ Πράνιτς), Ματθαίου (52΄Άλβες) Καλό, Καμάρα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκονζάλεζ / Καρλίτο, Ντουγκλάο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Στυλιανού