MC MEDIA NETWORK

ΑΕΖΑΕΚΑΕΛΑΝΟΡΘΩΣΗΑΠΟΕΛΑΠΟΛΛΩΝΑΣΑΡΗΣΔΟΞΑΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑΟΘΕΛΛΟΣΟΜΟΝΟΙΑΠΑΦΟΣΙΣΠΑΝΙΑΙΤΑΛΙΑΑΓΓΛΙΑΕΛΛΑΔΑ

Απίστευτο λάθος Βοζίνια, πρωταγωνιστής ο Καντέ

Sponsored by quadcore

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καντέ που σημείωσε δύο τέρματα, η Ομόνοια επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας την ΑΕΛ με 3-2 στο Τσίρειο. Προηγήθηκαν οι πράσινοι, το γύρισαν οι κίτρινοι όμως στο β μέρος μίλησε ο Καντέ επιτρέποντας στην ομάδα του να πλησιάζει τον ένα βαθμό από τους κίτρινους.

Αρκετά ενδιαφέρον ήταν το πρώτο ημίχρονο στο Τσίρειο, με τις δυο ομάδες να ψάχνουν από την αρχή το γκολ. Στο 1ο λεπτό, ο Καντέ απείλησε για την Ομόνοια και στο 14 απάντησε η ΑΕΛ με τον Σάσι. Στο 18 οι πράσινοι πήραν προβάδισμα στο σκορ. Ο Καντέ έκανε την σέντρα και ο αμαρκάριστος Ντάρμπισαϊαρ έκανε το 0-1 φθάνοντας στα 12 τέρματα στο πρωτάθλημα. Στο επόμενο διάστημα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και το θέαμα ήταν πολύ μέτριο. Όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο άλλαξαν τα πάντα. Στο 36 η ΑΕΛ ισοφάρισε με τον Αντρέα Αβραάμ ο οποίος τελείωσε με τον καλύτερο τρόπο πάσα του Λεάντρο. Η ΑΕΛ πήρε τα πάνω της και στο 40 έφερε τα κάτω πάνω με τον Αρουαμπαρένα να γυρίζει το ματς με κεφαλιά, στο τελευταίο του παιγνίδι με την λεμεσιανή ομάδα.

Η ΑΕΛ έδειξε να πατά καλύτερα στο ξεκίνημα του β ημιχρόνου, χωρίς όμως να είναι απειλητική, προσπαθώντας να ελέγξει τον ρυθμό. Η Ομόνοια ευτύχισε να ισοφαρίσει στην πρώτη της φάση στην επανάληψη, με τον Καντέ στο 60 να πιάνει δυνατό σουτ, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό της λεμεσιανής ομάδας, αιφνιδίασε τον Βοζίνια και έγινε το 2-2. Η Ομόνοια πήρε τα πάνω της και στα αμέσως επόμενα λεπτά απείλησε με τρίτο γκολ όμως οι προσπάθειες των Κιπιάνι (ντεμπούτο όπως και ο Τόρες με την ΑΕΛ), Νταρπισάϊαρ σταμάτησαν στον Βοζίνια. Ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ στο 78 έκανε την απόκρουση του αγώνα, μετά από δυνατό σουτ του Χριστοφή από το ύψος του πέναλτι. Στο 86 όμως ο τερματοφύλακας της λεμεσιανής ομάδας υπέπεσε σε μοιραίο λάθος, αφού βγήκε εκτός περιοχής για να διώξει την μπάλα, αντί για αουτ την έστειλε στον Καντέ που με πολύ ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία για να δώσει ξανά προβάδισμα στους πράσινους με 3-2. Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Σάσι απο κοντά δεν βρήκε στόχο και η Ομόνοια κέρδισε και πλησιάσε στον ένα βαθμό την ΑΕΛ.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αϊρόσα, Τεξέιρα, Μιτρέα, Γουίλερ, Φιντέλις, Λεάντρο, Μπενίτεθ (67′ Τόρες), Αβραάμ (57′ Αλνταΐρ), Σασί, Αρουαμπαρένα (81′ Μαύρου)

Ομόνοια: Μιχαΐλοφ, Τζαΐλσον, Βύντρα, Καντέ, Μαργκάσα (46′ Τζαρσίνιο-75′ Δημητρίου), Μαντούρο, Μπρέβελντ, Σοάρες, Χριστοφή, Λόπες (53′ Κιπιάνι), Ντάρμπισαϊαρ.

Κατέβασε το Protathlima App σε iOS & Android και πάρε τον αθλητικό κόσμο στο χέρι σου.

Ακολουθήστε το Protathlima.com στο Google news και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις.