Όταν πήρε μπρος ήταν ασταμάτητος

Ο Απόλλωνας βρέθηκε πίσω στο σκορ θύμωσε και συνέτριψε την Αλκή 5-1, και συνεχίζει να καταδιώκει τον ΑΠΟΕΛ.

Εντυπωσιακά μπήκε ο Απόλλωνας στο παιγνίδι και πριν συμπληρωθούν δέκα λεπτά φλέρταρε τρεις τουλάχιστον φορές με το γκολ. Αρχικά στο 4 με τον Παπουλή, στην συνέχεια στο 5 με τον Ζάντερ, στο 6 με τον Μάγκλιτσα και στο 10 ξανά με τον Παπουλή. Και αφού ο Απόλλωνας δεν κατάφερε να σκοράρει στις μεγάλες ευκαιρίες που δημιούργησε η Αλκή άρχισε να ισόρροπά και να συνέρχεται από τον αιφνιδιασμό. Και μάλιστα στο 19 πέτυχε αυτή τον απόλυτο αιφνιδιασμό αφού άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Ντιακιτέ μετά από φάουλ του Ρούκα. Μάλιστα η ομάδα της Αλκής είχε 1-2 πολύ καλές στιγμές αμέσως μετά για να βάλει και δεύτερο γκολ με Μάατσι και Ρούκα. Ο Απόλλωνας αφού χρειάστηκε ένα δεκάλεπτο, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 41 με τον Μάγκλιτσα, μετά από ωραίο συνδυασμό Παπουλή, Σαρδινέρο. Μάλιστα στην συνέχεια είχε δυο πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα με Σακκέτι και Πέδρο.

Ο Απόλλωνας μπήκε αποφασισμένος να καθαρίσει την νίκη στην επανάληψη και μέχρι το 67 και τα κατάφερε αφού προηγήθηκε με 4-1. Στο 52΄μετά από κλέψιμο της μπάλας από τον Γιάκολις o οποίος έκανε το γύρισμα από δεξιά, τελικός αποδέκτης ήταν ο Παπουλής ο οποίος με δυνατό σουτ έκανε την ανατροπή στο σκορ. Στο 61 ο Σακέτι βρήκε τον Γιάκολις ο οποίος αστόχησε όμως τρία λεπτά μετά έγινε το 3-1 με κεφαλιά του Γιούστε μετά από κόρνερ του Πέδρο. Στο 67 ο Γιάκολις μετά από πάσα του Μάγκλιτσα έκανε το 4-1 και στο ο Ντα Σίλβα με εξαιρετική μπαλιά βρήκε τον Ζάντερ ο οποίος μπήκε στην περιοχή και σκόραρε με πλασέ.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Σακέτι, Πέδρο, Ζάντερ, Γιούστε, Ρομπέρζ, Παπουλής (69’Άλεξ), Σαρδινέρο, Γιάκολις, Άλεφ, Μάγκλιτσα (69’Ζελάγια).

ΑΛΚΗ: Πάρντο, Φραγκέσκου, Ντουβεντρού, Χαρή, Μάτσι, Ανδρέου, Ιτούα, Μαλφλουρί, Ρούκα, Ντιακιτέ (64’Λοϊζίδης), Γκλομπάρ.