Έβαλε 4άρα ο Ερμής στο… αντίο του Άρη στα σαλόνια

Μια σημαντική νίκη πήρε ο Ερμής απέναντι στον Άρη ο οποίος βαθμολογικά ήταν αδιάφορος αφού έπεσε ήδη στην Β’ κατηγορία. Σκόρερ για τους φτεροπόδαρους οι Ζαχάρια, Μοντέιρο, Κυπριανού και Άλεξ Κωνσταντίνου ενώ για τον Άρη σκόραρε ο Ιονίτα με πέναλτι.

Το παιχνίδι:

Πολύ καλύτερος από το ξεκίνημα ο Ερμής που βρήκε προϋπόθεση για γκολ στα πρώτα λεπτά με μια κεφαλιά του Αρτάμπε όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Στο 18′ ο Ερμής κατάφερε να ανοίξει το σκορ με ένα εξαιρετικό μακρινό σουτ του Ζαχάρια Ράντου που νίκησε τον Νουρεντινόφσκι.

Ο Ερμής συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας και να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα και στο 33′ έφτασε και σε δεύτερο γκολ με τον Μοντέιρο να είναι ο σκόρερ αυτή τη φορά από κοντά μετά από εξαιρετική πάσα πάρε-βάλε του Μαρτίνιουκ.

Στο 43′ ο Άρης είχε την ευκαιρία να μειώσει στο σκορ με φάση διαρκείας στην περιοχή του Ερμή. Ο Μαλεκκίδης έκανε αρχικά μια όμορφη ενέργει ενώ στη συνέχεια οι Αζίζ και Γιούσεφ επιχείρησαν σουτ που έφεραν κόρνερ για την ομάδα της Λεμεσού.

Στην επανάληψη ο Γιούσεφ εκτέλεσε ένα φάουλ στο 52′ όμως ήταν εξαιρετικά άστοχο.

Στο επόμενο λεπτό ο Ερμής σκόραρε ξανά με ένα σουτ του Κυπριανού μέσα από την περιοχή και ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0.

Στο 58′ ο Μαλεκκίδης του Άρη βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση ωστόσο το σουτ που έκανε ήταν άστοχο.

Στο 73′ ο Ερμής πέτυχε και 4ο γκολ με σκόρερ τον Άλεξ Κωνσταντίνου μετά από ένα όμορφο σουτ.

Στο 79′ ο Άρης κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Ιονίτα από τον Μοντέιρο. Ο Ρουμάνος ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Αραμπατζή κάνοντας το 4-1.

Μερικά λεπτά αργότερα, στο 86′ ο Άρης κέρδισε εκ νέου πέναλτι από ανατροπή και πάλι του Μοντέιρο, αυτή τη φορά πάνω στον Ράντου. Ανέλαβε και την εκτέλεση όμως έστειλε την μπάλα έξω.

Οι συνθέσεις:

ΕΡΜΗΣ: Αραμπατζής, Ταραλίδης, Ψάλτης, Κυπριανού (66′ Κωνσταντίνου), Ζαχάρια (80′ Πούνας), Αρτάμπε, Νταμσέφσκι, Μπάουμαν, Μοντέϊρο, Μαρτίνιουκ, Τσούμου (66′ Εμεγκάρα)

ΑΡΗΣ: Νουρεντινόφσκι (72′ Κανανής), Μουλόπουλος, Μαμμίδης, Ευσταθίου, Α. Κυριάκου, Ε. Κυριάκου, Μαλεκκίδης, Ράντου, Ιονίτα, Γιούσεφ (77′ Χαραλάμπους), Μαραγκουδάκης (29′ Αζίζ)

Κίτρινες: Μοντέιρο, Κωνσταντίνου / Ιονίτα

ΑΚΡΙΤΑΣΑΣΙΛ ΛΥΣΗΣΕΝΑΔ ΠΟΛΗΣ ΧΡΥΣΟΧΟΥΣΕΝΠΕ.Ν.Υ. ΔΙΓΕΝΗΣ ΥΨΩΝΑΑΟΑΝ ΑΓΙΑΣ ΝΑΠΑΣΔΙΓΕΝΗΣ ΜΟΡΦΟΥΠ.Ο. ΑΧΥΡΩΝΑΣ-ΟΝΗΣΙΛΟΣΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥΜΕΑΠ ΠΕΡΑ ΧΩΡΙΟΥΑΛΣ ΟΜΟΝΟΙΑ 29 ΜΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥΠΑΕΕΚ ΚΕΡΥΝΕΙΑΣΠΕΓΕΙΑ 2014Π.Ο. ΞΥΛΟΤΥΜΠΟΥ 2006