Παλικαρίσιο διπλό στο ΟΑΚΑ!

Ο ανώτερος επί 30’ Ολυμπιακός είδε το ΟΑΚΑ να… κατηφορίζει στο τέλος αλλά οι πράσινοι είχαν μοιραίο τον Τζέιμς. Στην παράταση ο Ρόμπερτς έκρινε το παιχνίδι (87-85) που δίνει το αβαντάζ έδρας από τώρα. Έμπλεξε άσχημα ο Παναθηναϊκός…

Μεγάλο ματς προσέφεραν οι «αιώνιοι» για την 24η αγωνιστική της Euroleague. Όπως είχε συμβεί και πέρσι στο ΟΑΚΑ, το ματς έγινε θρίλερ και στο τέλος χαμογέλασαν οι φιλοξενούμενοι που έφτασαν στο 17-7 και ουσιαστικά κλείδωσαν από τώρα το αβαντάζ έδρας. Την ίδια στιγμή το «τριφύλλι» υποχώρησε στο 14-10, υπέστη τη δεύτερη εντός έδρας ήττα του και πλέον… έμπλεξε έντονα στη μάχη για την κατάληψη μίας θέσης στην πρώτη τετράδα.

Να θυμίσουμε πως για την 25η αγωνιστική που ακολουθεί, ο Παναθηναϊκός θα παίξει στην έδρα της Ρεάλ (8/3) και ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί την Μπάμπεργκ (9/3).

Πολύ νευρικά ξεκίνησαν οι δυο ομάδες (1/12 σουτ αθροιστικά) και χαρακτηριστικό είναι πως πριν συμπληρωθεί το πρώτο δίλεπτο στο παιχνίδι οι Σίνγκλετον-Σπανούλης είχαν από δύο φάουλ. Ο ζεστός Γκιστ «έσπασε το ρόδι» στα εντός πεδιάς για τον Παναθηναϊκό και ο ρυθμός άριχσε να ανοίγει (8-8, στο 6′). Mε τρίποντά των Γκάμπριελ-Ρόμπερτς διαμορφώθηκε το 16-15 λίγο αργότερα, ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με σκορ 18-16 και τους «πράσινους» να μετρούν ήδη τέσσερα επιθετικά ριμπάουντ.

Δυναμικά μπήκε ο Πέιν στο παιχνίδι για τον Παναθηναϊκό, αλλά το δεύτερο δεκάλεπτο είχε ερυθρόλευκο χρώμα. Ο Ρόμπερτς ήταν «καυτός» κι έβαλε δύο ακόμη τρίποντα δίνοντας ώθηση στους Πειραιώτες, με τον Παπαπέτρου να παίρνει τη σκυτάλη για το 23-32. Ο Τιλί είχε κάνει ήδη την πρώτη του εμφάνιση στο παρκέ και κέρδιζε τις περισσότερες μάχες (4ριμπ.). Ο Στρέλνιεκς διαμόρφωσε διψήφια διαφορά (26-36, στο 16′), ενώ οι λύσεις που έβρισκαν οι «πράσινοι» έρχονταν κυρίως από Γκιστ-Σίνγκλετον. Τελικά, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 34-43 και ενδιαφέροντα στοιχεία την «ερυθρόλευκη» κυριαρχία στα ριμπάουντ (11-20), αλλά και τις 12/25 βολές που είχαν αθροιστικά οι «αιώνιοι».

Οι δυο ομάδες αντάλλαζαν καλάθια στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και ο Πρίντεζης έβαλε τρίποντο για το +12 του Ολυμπιακού (40-52, στο 25′). Ο Παναθηναϊκος έτρεξε σερί 5-0, αλλά ο Σπανούλης το διέκοψε με μακρινό τρίποντο κι έδωσε φόρα στην ομάδα του για το 46-59. Στην τελευταία επίθεση του δεκαλέπτου, ο Μπράουν πάσαρε σωστά στον Παπαπέτρου κι αυτός διαμόρφωσε το 50-62.

Οι «πράσινοι» μπήκαν αποφασισμένοι στην τελευταία περίοδο και μείωσαν γρήγορα σε 56-62, αλλά ο Μπράουν «απάντησε» με γκολ-φάουλ και δυο ακόμη βολές για το διψήφιο 57-67. Ο Καλάθης το πήρε πάνω και είχε προσωπικές φάσεις, ενώ ο Γκιστ μείωσε ακόμη περισσότερο (64-67) κάνοντας το ματς θρίλερ. Ο Παπαπέτρου σταμάτησε το «πράσινο» σερί με δυο βολές, ενώ ο Τζέιμς αστόχησε σε δύο συνεχόμενα τρίποντα για το «τριφύλλι». Ο Ρίβερς, όμως, βρήκε στόχο και μείωσε ξανά σε 67-70, 2:30 πριν από το φινάλε.

Ο Πρίντεζης ήταν άστοχος στη συνέχεια και το λέι απ του Τζέιμς έφερε το ματς στο… νήμα με τον Γκιστ να δίνει τελικά προβάδισμα στους γηπεδούχους και να βάζει… φωτιά στο γήπεδο (71-70). Ο Σπανούλης είχε 1/2 βολές και ακολούθησαν δύο πολύ οριακές φάσεις, στις οποίες οι διαιτητές χρειάστηκε να συμβουλευτούν το instant replay. Η πρώτη πήγε υπέρ των «πρασίνων» και η δεύτερη υπέρ των «ερυθρόλευκων», έπειτα από την τάπα του Παπανικολάου στον Τζέιμς. Τελικά, όμως, το 71-71 παρέμεινε για την παράταση, αφού ο Σπανούλης έχασε την επίθεση του Ολυμπιακού και ο Τζέιμς δεν κατάφερε να εκτελέσει για τον Παναθηναϊκό.

Λίγο μετά την έναρξη της παράτασης, ο Γκιστ αποβλήθηκε με 5ο φάουλ την ώρα που το σκορ ήταν 73-73. Ο Ρίβερς πέτυχε το δεύτερο τρίποντό του για το 78-75, αλλά ακολούθησαν 3/4 βολές από τον Ολυμπιακό για την ισοφάριση. Ο Καλάθης είχε πάρει «φωτιά» κι έβαλε νέο τρίποντο για το 81-78, πριν όμως ο Σπανούλης αντιδράσει με γκολ-φάουλ (81-81), 1:35 πριν το τέλος. Ο Καλάθης πέτυχε μία βολή, αλλά η απάντηση για τον Ολυμπιακό ήρθε με το τέταρτο τρίποντο του Ρόμπερτς. O Aμερικανός έβαλε και δύο βολές, μετά την καλή άμυνα του Πρίντεζη, ενώ ο Τζέιμς μείωσε ξανά σε 84-86. Με 4.8″ για το τέλος, ο Παπαπέτρου πήγε στη γραμμή και είχε 1/2 για το 84-87. Οι Πειραιώτες έστειλαν τον Τζέιμς στις βολές, εκείνος έβαλε την δεύτερη χωρίς να το θέλει (85-87), ενώ τελικά τίποτα δεν άλλαξε.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 34-43, 50-62, 71-71, 85-87 (α’ παρ.)

[web_stories title="true" excerpt="false" author="false" date="false" archive_link="true" archive_link_label="" circle_size="150" sharp_corners="false" image_alignment="centre" number_of_columns="1" number_of_stories="5" order="DESC" orderby="post_date" view="carousel" /]