Καθάρισε με τριάρα

Παίζοντας όσο χρειαζόταν, ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε εύκολα την Σαλαμίνα με 3-0 στο «Αμμόχωστος» και ουσιαστικά εξασφάλισε από το πρώτο παιγνίδι την πρόκριση για τα ημιτελικά του κυπέλλου. Με ρεζέρβες οι γαλαζοκίτρινοι που είχαν σε μεγάλα κέφια τον Αλωνεύτη.

Α ημίχρονο:

Ουσιαστικό το ΑΠΟΕΛ μετέτρεψε τις ευκαιρίες του σε γκολ με αποτέλεσμα να πάρει μεγάλο προβάδισμα από το πρώτο μέρος. Μόλις στο 9 ο Ντελατόρε με ωραία ενέργεια και σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Λευκωσίας. Η Σαλαμίνα προσπάθησε να αντιδράσει και είχε δυο μεγάλες ευκαιρίες με τον Ελουντού (14,17) όμως τα σουτ που επιχείρησε έφυγαν έξω. Ο ΑΠΟΕΛ απάντησε με νέο γκολ. Στο 23ο λεπτό ο Αλωνεύτης με εξαιρετική μπαλιά βρήκε τον Ντε Καμάργκο που από κοντά έκανε το 0-2. Δυο λεπτά ο Ντε Καμάργκο έχασε καλή ευκαιρία για το 0-3 ενώ στο 32 ο Μακρίεφ σημάδεψε το δοκάρι του ΑΠΟΕΛ. Στο 39 ο Γκουτίνιο σταμάτησε τον Πόλιανετς με πολύ ωραία απόκρουση.

Β ημίχρονο:

Όπως ξεκίνησε το πρώτο, ξεκίνησε και το δεύτερο το ΑΠΟΕΛ. Στο 53Ο λεπτό, ο Αλωνεύτης γύρισε την μπάλα και ο Μιντίκκης προ του Ντε Καμάργκο έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του για το 0-3. Στο 56 ο Ντε Καμάργκο βρήκε δυο φορές το δοκάρι της Σαλαμίνας ενώ λίγο αργότερα ο Γκουτίνιο απόκρουσε εύκολα αδύναμο σουτ του Μακρίεφ. Ο ρυθμός του αγώνα όσο περνούσε η ώρα έπεφτε και οι φάσεις ήταν ελάχιστες. Ένα άστοχο σουτ από τον Νορ στο 80, ένα άστοχο πλασέ του Ντε Καμάργκο στο 82 και ένα άστοχο σουτ στο 87 από τον Βραζιλιάνο ήταν οι πιο σημαντικές στιγμές στο παιγνίδι.

Η ρεβάνς την ερχόμενη Τετάρτη στο ΓΣΠ απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα μετά το σημερινό αποτέλεσμα.

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόσκι, Σεργίου, Μιντίκκης, Καρό (63′ Τιάγο), Κορέια, Νταμάχου, Παπαδόπουλος, Ελουντού (71′ Σιάθας), Πόλιανετς, Νουρ, Μακρίεφ (78′ Κυπριανού)

ΑΠΟΕΛ: Γκουτίνιο, Βούρος, Πολιάκοφ (61′ Εμπεσίλιο), Ιωάννου, Αντωνίου, Σόουζα (46′ Mερκής), Ορ, Αλωνεύτης, Μακρής, Ντελατόρε (66′ Σάλαι), Ντε Καμάργκο

Κίτρινες: – / Σόουζα 39′ (2η), Πολιάκοφ 49′, Εμπεσίλιο 93 (2η)