Μεγάλη νίκη του ΑΠΟΕΛ απέναντι στην ΑΕΚ

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο νικητής στο μεγάλο ντέρμπι για την 19η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε μέσα στο κεκλεισμένων των θυρών στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία, λόγω τιμωρίας, της Πετρολίνα ΑΕΚ με 94-87, έπειτα από ένα συναρπαστικό αγώνα. Και οι δύο ομάδες πάλεψαν μέχρι τέλους στο παρκέ, με τους «γαλαζοκίτρινους» να είναι αυτοί που έφυγαν στο τέλος με την νίκη. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Βασίλης Κούνας με 18 πόντους (4 τρίποντα, 3 ασσίστ). Εξαιρετικός ήταν επίσης ο Βίκτωρας Ιερωνυμίδης με 15 πόντους (1 τρίποντο, 2 ασσίστ). Διακρίθηκαν ακόμα οι Μάρβιν Τζέφερσον (19 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και Τζάστιν Μπέικερ (14 πόντοι, 1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Με τρίποντο του Παντελή και δύο πόντους από τον Σέρσι ξεκίνησε τον αγώνα η ΑΕΚ (5-0), με τον ΑΠΟΕΛ να απαντάει με τρίποντο από τον Μπέικερ και δύο ελεύθερες βολές του Ζντράβιτς (5-5) στο 2:30. Ενάμιση λεπτό αργότερα η ΑΕΚ σημείωσε τρίποντο με τον Γκίμπσον και ο ΑΠΟΕΛ δύο πόντους με τον Τζέφερσον (8-7). Η διαφορά του ενός πόντου διατηρήθηκε και στο 5:30 όπου η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 12-11, με τους Λαρνακείς μέχρι το 8’ να σημειώνουν εννέα ακόμα πόντους (πέντε ο Γκίμπσον, από δύο οι Σιζόπουλος-Σέρσι) ενώ δέχθηκαν ένα από τον Τζέφερσον, με το σκορ να πηγαίνει στο 21-12. Μέχρι την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου ο ΑΠΟΕΛ μείωσε στους πέντε την διαφορά (23-18).

Πιο δυνατά ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ όπου μέχρι το 12’ σημείωσε οκτώ πόντους (πέντε ο Ιερωνυμίδης, τρίποντο ο Κοιλαράς) ενώ δέχθηκε ένα από τον Παντελή, παίρνοντας προβάδισμα με 26-24. Στο επόμενο λεπτό το σκορ ήταν στο ισόπαλο 28-28, ενώ στο 14:15 η ΑΕΚ είχε προβάδισμα ενός πόντους (31-30). Έπειτα οι φιλοξενούμενοι πετύχαν πέντε πόντους (από δύο Ντουρέν-Μπιγκς, ένα ο Γκίμπσον) και πήραν προβάδισμα με 36-30, ενώ έως το 37:15 το σκορ πήγε στο 40-31. Οι «κιτρινοπράσινοι» κατάφεραν να φέρουν την διαφορά στους 13 πόντους μέχρι το 19:30, με τον Κούνα να μειώνει με δίποντο πριν το φινάλε του ημιχρόνου σε 48-37.

Με τέσσερις πόντους του Χάρπερ μπήκε στην τρίτη περίοδο ο ΑΠΟΕΛ, μειώνοντας σε 48-41. Έπειτα είδαμε ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι, με το σκορ να οδηγείται στο 54-48 μέχρι το 23’. Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΚ είχε πετύχει έξι πόντους (τέσσερις ο Σέρσι, δύο ο Μπιγκς), ενώ είχε δεχθεί τρίποντο από τον Κούνα, με την διαφορά να ανεβαίνει στους εννέα (60-51). Στο επόμενο ενάμιση λεπτό η ομάδα του Αντώνη Κωνστνατινίδη πέτυχε έξι πόντους (από δύο οι Ιερωνυμίδης, Χάρπερ, Μπέικερ) μειώνοντας σε 60-57, με την ΑΕΚ να καταφέρνει έως το 28’ να επαναφέρει την διαφορά ξανά στους επτά (66-59). Στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου ο ΑΠΟΕΛ σημείωσε εννέα πόντους (πέντε ο Χάρπερ, από δύο οι Κοιλαράς-Ζντράβιτς), παίρνοντας προβάδισμα με 68-66.

Ο Τζέφερσον με λέι απ έκανε νωρίς στο τέταρτο δεκάλεπτο το 70-66, για να απαντήσει η ΑΕΚ μέχρι το 32:30 με έξι πόντους του Ντουρέν, παίρνοντας προβάδισμα με 72-70. Στο 34’ το σκορ ήταν στο ισόπαλο 74-74, με τον Κούνα λίγο αργότερα να σημειώνει τρίποντο και να κάνει το 77-74. Έπειτα ο Γκίμπσον μείωσε για την ΑΕΚ στον πόντο (77-76), για να ακολουθήσουν τέσσερις πόντοι από τους Ιερωνυμίδη-Μπέικερ, με τον ΑΠΟΕΛ να παίρνει προβάδισμα πέντε πόντων στο 35:30, με το σκορ να είναι στο 81-76. Ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΚ μείωσε σε 83-80, με τους γηπεδούχους μέχρι το 38’ να πετυχαίνουν άλλους έξι πόντους (τρίποντο ο Κούνας, δύο ο Μπέικερ, ένα ο Τζέφερσον) και να οδηγούν το σκορ στο 89-80. Η ομάδα του Δημήτρη Κουκούρη αντέδρασε και πέτυχε πέντε πόντους μέχρι το 38:40 (τρεις ο Παντελή, δύο ο Ντουρέν) μειώνοντας σε 89-85, με τον ΑΠΟΕΛ στο επόμενο λεπτό να σημειώνει τρεις ακόμα πόντους (δύο ο Κούνας, ένα ο Τζέφερσον) και να κάνει το 92-85. Το τέλος του αγώνα βρήκε τον ΑΠΟΕΛ νικητή με τελικό σκορ 94-87.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 37-48, 68-66, 94-87