Με αφορμή τις δηλώσεις του προπονητή της ΑΕΚ, Ιμανόλ Ιδιάκεθ για «βιβλίο τρόμου» που μπορεί να γράψει κανείς με όσα συνέβησαν στην ομάδα του όταν αγωνίζεται στο Τσίρειο στάδιο, παραθέτουμε τα αποτελέσματα των τελευταίων 2 χρόνων όταν οι «κιτρινοπράσινοι» επισκέπτονται το γήπεδο της Λεμεσού.

2016-2017

18 Σεπτεμβρίου 16: Απόλλων – ΑΕΚ 0-1

Η ΑΕΚ πήρε την νίκη με γκολ του Τέτε στο 74’.

21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 17: ΑΡΗΣ – ΑΕΚ 1-1

O Άρης βρέθηκε μπροστά στο σκορ με γκολ του Μάρτινς στο 11’ με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει στο 45’ με τον Τρισκόφσκι.

12 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2017: ΑΕΛ –ΑΕΚ 1-1

Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 11΄με τον Τρισκόφσκι ωστόσο δέχτηκε την ισοφάριση στο 90’ με γκολ του Αρουαμπαρένα.

18 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017: ΑΠΟΛΛΩΝ – ΑΕΚ 3-2

H ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 2-1 μέχρι το 75’ με γκολ των Φλοριάν (3’) και Γκαρίδο  (75’). Ο Απόλλωνας γύρισε το παιγνίδι με 2 γκολ στις καθυστερήσεις από τους Γκιέ και Βινίσιους.

9 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2017: ΑΕΛ – ΑΕΚ 2-1

Η ΑΕΚ δέχτηκε το γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα από τον Αρουαμπαρένα (90’) ενώ το σκορ ήταν στο 1-1.

2017-2018

14 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ  2017: ΑΡΗΣ – ΑΕΚ 0 -5

H AEK καθάρισε τον αγώνα από το 1ο ημίχρονο αφού ήταν μπροστά στο σκορ με 4-0

20 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2017: ΑΕΛ – ΑΕΚ 0-0

11 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2018: ΑΠΟΛΛΩΝ – ΑΕΚ 2-0

H AEK κρατούσε την ισοπαλία μέχρι το 90’ ωστόσο δέχτηκε 2 γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα από τους Ζελάγια και  Μάρκοβιτς.

3 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2018: ΑΕΛ – ΑΕΚ 3-2

H AEK κρατούσε την νίκη μέχρι το 80’ ωστόσο δέχτηκε 2 γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιγνιδιού με αποτέλεσμα να φύγει ηττημένη από το Τσίρειο στάδιο για ακόμα μια φορά.

Συνολικά η ομάδα της Λάρνακας τα τελευταία δύο χρόνια (με τον Ιδιακέθ στον πάγκο) αγωνιζόμενη στο Τσίρειο στάδιο μετρά 4 ήττες, 3 ισοπαλίες και μόλις 2 νίκες με την μια να είναι απέναντι στον Άρη.

Το εκπληκτικό της υπόθεσης δεν είναι μόνο ότι πήρε μόλις 2 νίκες σε 9 παιγνίδια στο Τσίρειο την τελευταία διετία αλλά το γεγονός ότι σε 5 από αυτούς τους αγώνες έχασε βαθμούς στα τελευταία λεπτά.