Τον έστειλε στην Β΄ο Κάρλος! (άτυχος ο Γκρεμσλ)

Πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση, η Δόξα ισοπέδωσε τον Ολυμπιακό με 5-0 στο ”Μακάρειο” και έβαλε ”ταφόπλακα” στα όποια όνειρα της ομάδας του ”Τακτακαλά” για παραμονή στην μεγάλη κατηγορία.

Κορυφαίος για την ομάδα του Χατζηλούκα ο Λουίς Κάρλος που σημείωσε χατ-τρικ, ενώ ο Ολυμπιακός του Βέσκο φάνηκε να μην έχει την απαραίτητη διάθεση να κυνηγήσει τις μαθηματικές ελπίδες που είχε για παραμονή.

Άτυχος ο Γκρεμσλ που κτύπησε σε εναέρια διεκδίκηση της μπάλας στο 50 λεπτό και έγινε αναγκαστική αλλαγή.

A’ Ημίχρονο

Καλύτερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να φανταστεί η Δόξα αφού μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Φράνσις Ναρ. Η προσπάθεια ξεκίνησε με επέλαση του Θωμά Ιωάννου από τα αριστερά, αυτός βρήκε με ωραίο τρόπο τον Ναρ στην περιοχή που με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χίντι.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Πεχλιβάνης βρέθηκε μόνος απέναντι στον Γκρεμσλ όμως ο βοηθός Μιχάλης Σωτηρίου ύψωσε το σημαιάκι για οφ σάιτ. Η επαναληπτική προβολή έδειξε τον Πεχλιβάνη να ήταν ξεκάθαρα καλυμμένος.

Στο 13ο λεπτό η Δόξα διπλασίασε τα γκολ της με τον Λουίς Κάρλος. Ο επιθετικός της Δόξας έκανε τις ντρίπλες στην περιοχή, βρήκε χώρο για να κάνει σουτ και με την βοήθεια του δοκαριού έστειλε την μπάλα για δεύτερη φορά στην εστία του Χίντι.

Στην συνέχεια η Δόξα έχασε και άλλες ευκαιρίες για να μεγαλώσει το προβάδισμα της και τελικά το πέτυχε στο 44ο λεπτό με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Λουίς Κάρλος που με δυνατό σουτ εκτός περιοχής άφησε ”άγαλμα” τον Χίντι.

Ο Ολυμπιακός από την άλλη δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του πρώτου ημιχρόνου να κάνει αισθητή την παρουσία του, κάνοντας πολλά αβίαστα λάθη που δεν του επέτρεψαν να κρατήσει μπάλα και να δημιουργήσει ευκαιρίες.

Β’ Ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα θλιβερό περιστατικό. Μετά από εναέρια σύγκρουση στο 50ο λεπτό, ο Γκρεμσλ έμεινε στο έδαφος. Ο τερματοφύλακας της Δόξας μετά από μερικά λεπτά μεταφέρθηκε με φορείο εκτός αγωνιστικού χώρου αφού δεν μπορούσε να συνεχίσει και την θέση του πήρε ο Χατχηφραγκίσκου.

Λίγο μετά, η Δόξα πέτυχε και 4ο γκολ με τον Σαντίκ στο 61ο λεπτό. Ο Μιγκελίτο έκανε λανθασμένη μεταβίβαση στην μεσαία γραμμή, ο Λουίς Κάρλος έγινε κάτοχος της μπάλας και αυτός έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον Σαντίκ που με πλασέ έκανε το 4-0.

Πέντε λεπτά αργότερα, η Δόξα έκανε πέντε τα γκολ της με το 3ο προσωπικό του Λουίς Κάρλος! Ο Σαντίκ έδωσε στον Κάρλος και αυτός με δυνατό σουτ στο κέντρο της εστίας δεν δυσκολεύτηκε να ξανανικήσει τον Χίντι!

Προς τα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με την Δόξα να πετυχαίνει μία σπουδαία νίκη σε έκταση και απόδοση, ενώ ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να είναι ανταγωνιστικός και μετά από αυτή την ήττα οδεύει ολοταχώς για την δεύτερη κατηγορία.

Δόξα (Λ. Χατζηλούκας): Γκρεμσλ (55′ Χατζηφραγκίσκου), Πουτζιουρής, Μουχτάρης, Ρεδόνδο, Ιωάννου, Χαραλάμπους (68′ Κυριάκου), Μπα, Ζατλ, Ναρ (80′ Μούζουρος), Λουίς Κάρλος, Σαντίκ

Oλυμπιακός (Β. Μιχαίλοβιτς): Χίντι, Αντωνίου, Πουγιούκκας(46′ Πολυκάρπου), Ζιαμπάρης, Σεραφείμ, Σωτηρίου, Μιγκελίτο, Πολίτσι (72′ Κάστρο), Τριμπό(46΄Παντελή), Πεχλιβάνης, Τόρες