Με τεσσάρα ξανά στο -2

Την 4η φετινή νίκη του επί της Ομόνοιας και την 11η στην σειρά πανηγύρισε ο ΑΠΟΕΛ, αφού κέρδισε με 4-1. Μια νίκη που τον φέρνει ξανά στο -2 από την πρώτη θέση. Σόουζα, Σαλάϊ, Εμπεσίλιο, Ενσουέ οι σκόρερς των νικητών, ο Τζαϊλσον το τέρμα της Ομόνοιας.

Α Ημίχρονο:

Καλύτερα μπήκε η Ομόνοια στο ντέρμπι και μάλιστα σημείωσε γκολ στο 52ο δευτερόλεπτο με τον Κανού, το οποίο σωστά ακυρώθηκε από τον βοηθό Νικόλα Εγγλέζου αφού ο Βραζιλιάνος ήταν σε θέση οφσάιντ. Στο 5 καλή ενέργεια του Χριστοφή, αποκρούει ο Πέρεθ ενώ στο 7′ καλό σουτ του Κανού, άουτ η μπάλα. Η μεγαλύτερη ευκαιρία της Ομόνοιας ήρθε στο 10 όταν ο Χριστοφή έπιασε την κεφαλιά και ο Πέρες έκανε εντυπωσιακή απόκρουση. Στην εξέλιξη της φάσης ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ. Ο Λάγο έφυγε από τα αριστερά, γύρισε την μπάλα στο πέναλτι και ο Σούζα με ωραίο σουτ έκανε το 1-0. Από εκείνο το σημείο ο ΑΠΟΕΛ πήρε τα ηνία του αγώνα και αφού πρώτα είχε μια καλή στιγμή με τον Εμπεσίλιο στο 21 στο επόμενο λεπτό έκανε το 2-0. Ο Κανού έκανε λάθος, ο Ενσούε μπήκε από δεξιά, γύρισε στον Σαλάϊ που δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Το ΑΠΟΕΛ στο 30 έχασε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία με τον Αντωνίου, ο οποίος τραυματίστηκε στην φάση και τρία λεπτά μετά έγινε αλλαγή με τον Μακρή. Κόντρα στη ροή του αγώνα η Ομόνοια μείωσε το σκορ στο 39 με καταπληκτικό αριστερό σουτ του Τζαϊλσον. Το πρώτο μέρος έκλεισε με δυο ευκαιρίες. Στο 43 ο Ποτέ έπιασε την κεφαλιά, απόκρουσε ο Μιχαϊλοφ και ο Βύντρα έδιωξε προ της γραμμής του τέρματος, ενώ στο 45 καλό σουτ του Χριστοφή, απόκρουσε ο Πέρες.

Β Ημίχρονο:

Στα πρώτα 15 λεπτά της επανάληψης το μόνο αξιόλογο ήταν τα νεύρα Εμπεσίλιο με Χριστοφή. Νεύρα που έφεραν από μια κίτρινη κάρτα στους δυο παίκτες. Κακός ρυθμός στην επανάληψη με αποτέλεσμα στο πρώτο 20 λεπτό να μην δημιουργηθεί η παραμικρή φάση μπροστά στις δυο εστίες. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε για τον ΑΠΟΕΛ στο 67 όταν ο Εμπεσίλιο μέσα από την μικρή περιοχή έπιασε το σουτ όμως ο Μιχαϊλοφ απόκρουσε σε κόρνερ. Από την εκτέλεση του κόρνερ ο Σαλάϊ έκανε σουτ εκτός περιοχής και η μπάλα έφυγε έξω. Στο 69 ήταν η σειρά της Ομόνοιας να χάσει μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Χριστοφή μπήκε μόνος από δεξιά όμως το σουτ του ήταν άστοχο. Στο 76 ο Σόουζα βρέθηκε σε θέση βολής όμως ο Μιχαίλοφ απόκρουσε την προσπάθεια του. Τελικά ο Εμπεσίλιο στο 82 με πολύ ωραίο πλασέ έγραψε το 3-1 χαρίζοντας την νίκη στον ΑΠΟΕΛ που τον ξανά φέρνει στο -2 από την κορυφή και τον Απόλλωνα. Στην τελευταία φάση του αγώνα αποβλήθηκε ο Βύντρα με κόκκινη κάρτα και ο Ενσούε με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 4-1.

ΑΠΟΕΛ: Πέρεθ, Ενσούε, Πολιάκοφ, Καρλάο (62′ Βούρος), Λάγο, Μοράις, Σόουζα, Εμπεσίλιο, Αντωνίου (37′ Μακρής), Σαλάι, Ποτέ (84′ Ντελατόρε)

Ομόνοια: Μιχαΐλοφ, Τζαΐλσον, Κατελάρης, Γουίλιαμ, Βύντρα, Μαδούρο, Άλεξ, Κανού (68′ Λόπες), Χριστοφή, Τζαρσίνιο, Ντάρμπισαϊρ

Κίτρινες: Εμπεσίλιο 52′ / Άλεξ 51′, Χριστοφή 52′, Ντάρμπισαϊρ 53′

Κόκκινη: Βύντρα 93