MC MEDIA NETWORK

ΑΕΖΑΕΚΑΕΛΑΝΟΡΘΩΣΗΑΠΟΕΛΑΠΟΛΛΩΝΑΣΑΡΗΣΔΟΞΑΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑΟΘΕΛΛΟΣΟΜΟΝΟΙΑΠΑΦΟΣΙΣΠΑΝΙΑΙΤΑΛΙΑΑΓΓΛΙΑΕΛΛΑΔΑ

ΑΕΚ για φίλημα και… προβάδισμα!

Sponsored by quadcore

Σε ένα παιχνίδι με την ΑΕΚ να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, να χάνει πολλές και ξεκάθαρες ευκαιρίες και το ΑΠΟΕΛ να κάνει την πρώτη του τελική φάση στο 75΄, η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε με 2-0.

Οι 2 ομάδες θα τα πουν ξανά για το κύπελλο την άλλη εβδομάδα στο επαναληπτικό του ΓΣΠ. Την Κυριακή θα αγωνιστούν ξανά στην ΑΡΕΝΑ για τον θεσμό του πρωταθλήματος.

Το πρώτο γκολ της ΑΕΚ, πέτυχε ο Χέφελ σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 15ο λεπτό. Το 2-0 πέτυχε ο Γιάννου στο 83ο λεπτό.

Τα πρώτα λεπτά

Δεν έφερε τελικές ευκαιρίες το πρώτο 10λεπτο του αγώνα, με τις δυο ομάδες να προσπαθούν κυρίως να καταστρέψουν το παιχνίδι του αντιπάλου. Στο 12ο λεπτό η ΑΕΚ βγήκε από τα δεξιά με τον Ακοράν ο οποίος μπήκε στην περιοχή και προσπάθησε να δώσει έτοιμο γκολ, αλλά τον σταμάτησε η άμυνα του ΑΠΟΕΛ.

Προβάδισμα με Χέφελ

Η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Χέφελ, στο 15ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση φάουλ και άλλαξε γρήγορα τα δεδομένα του αγώνα. Εξάλλου σε αυτό το πρώτο 15ολεπτο αν μια ομάδα έδειχνε να πατάει καλύτερα, αυτή ήταν η ΑΕΚ.

ΔΟΚΑΡΙ με Τρισκόφσκι

Στο 18ο λεπτό, ο Τρισκόφσκι με πλασέ σημάδεψε το δοκάρι  μετά από μπαλιά του Ακοράν και έχασε τεράστια ευκαιρία για να δώσει ισχυρό προβάδισμα στην ομάδα του από νωρίς στο παιχνίδι.

10 λεπτά αργότερα, μετά από το πείσμα του Ακοράν που έβαλε πίεση μπροστά, έφερε το ανάποδο από τον Γιάννου, αλλά η μπάλα έφυγε έξω! Στην φάση με τον Ακοράν, οι της ΑΕΚ ζήτησαν πέναλτι. Στο 33΄ένα σουτ του Λαρένα έφυγε αρκετά έξω.

Τεράστια ευκαιρία με Καταλά!

Ο Καταλά έχασε ένα τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 38΄όταν μετά από εκτέλεση φάουλ, βρέθηκε μόνος στην πλάτη της άμυνας, αλλά από κοντά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Στο 43ο λεπτό μετά από μια φάση διαρκείας, ο Γιάννου επιχείρησε να γυρίσει και να κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε, ενώ στην εξέλιξη ο Βάτερμαν απέκρουσε σουτ του Χέφελ.

Επανάληψη και… ΑΛΛΑΓΗ στο ΑΠΟΕΛ

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Μπαλταζάρ έριξε μέσα τον Εμπεσίλιο και άφησε έξω τον Ντε Καμάργκο, αλλάζοντας το 4-4-2 σε 4-2-3-1, προσπαθώντας να κάνει πιο ουσιαστικό το ΑΠΟΕΛ που δεν είχε φτιάξει τελική ευκαιρία στο πρώτο μέρος.

ΝΕΟ ΔΟΚΑΡΙ με Λαρένα!

Η ΑΕΚ έχασε τεράστια ευκαιρία στο 48ο λεπτό με τον Λαρένα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βάτερμαν όταν έπιασε ένα δυνατό σουτ από απόσταση.

Νέες ευκαιρίες για ΑΕΚ

Στο 61ο λεπτό, ο Μοϊσοφ βρέθηκε σε καλή θέση, έπιασε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα ελάχιστα έξω, χάνοντας καλή ευκαιρία για να σκοράρει. 2 λεπτά μετά ο Τρισκόφσκι έκανε την καρφωτή κεφαλιά αλλά και πάλι η μπάλα έφυγε έξω.

Με 10 το ΑΠΟΕΛ

Στο 63ο λεπτό, ο Ιωάννου άφησε με παίκτη λιγότερο το ΑΠΟΕΛ, όταν κράτησε τον Ακοράν και είδε 2η κίτρινη κάρτα.

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!

Στο 66ο λεπτό, η ΑΕΚ έχασε την πιο μεγάλη της ευκαιρία. Ο Λαρένα έκανε το σουτ, ο Βάτερμαν απέκρουσε, και ο Τρισκόφσκι σε κενή εστία έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια!

Στο 70΄ο Φλοριάν έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα έξω.

Πρώτη τελική στο 75΄!

Στο 75΄το ΑΠΟΕΛ είχε την πρώτη του τελική στο παιχνίδι με το σουτ του Εμπεσίλιο να φεύγει έξω.

ΓΚΟΛ με Γιάννου!

Η ΑΕΚ έφτασε στο 2ο γκολ που τόσο πολύ έψαχνε στο 83ο λεπτό, με τον Γιάννου! Ο Φλοριάν κατέβασε την μπάλα στον Γιάννου, αυτός του έδωσε πίσω την μπάλα, του σέρβιρε πίσω και ήρθε το 2-0!

Στο 88ο λεπτό ο Ακοράν τέλειωσε μόνος του την φάση αλλά το σουτ του ήταν άστοχο.

Σπουδαία ευκαιρία για ΑΠΟΕΛ!

Το ΑΠΟΕΛ έχασε τεράστια ευκαιρία στο 90 όταν ο Εμπεσίλιο ξεκίνησε μια φάση, ο Μακρής έδωσε μάχες, ο Φαρίας έκανε το σουτ, αλλά ο Πάμπλο από κοντά απέκρουσε σε κόρνερ κρατώντας το πολύτιμο μηδέν παθητικό.

Στο 90+3 το πλασέ του Σόουζα έφυγε έξω.

ΑΕΚ: Πάμπλο, Αντωνιάδης (56΄ Τέτε), Μοϊσόφ, Καταλά, Μουρίγιο, Λαρένα, Ακοράν, Κάσες, Χέφελ (65΄Φλοριάν), Τρισκόφσκι (86΄Τομάς), Γιάννου.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Βούρος, Ιωάννου, Αλεξάνδρου, Μερκής, Φαρίας, Ζαχίντ (74΄Σόουζα), Σάλαϊ (65΄ Νσούε), Μακρής, Ντε Καμάργκο (46΄Εμπεσίλιο), Ντελατόρε

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καταλά, Μοϊσόφ, Χέφελ / Αλεξάνδρου, Φαρίας

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Ιωάννου (63΄)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τράττου Λεόντιος, (Σωτηρίου Μιχάλης, Καλογήρου Μάριος), 4ος: Δημητρίου Βασίλης, Παρατηρητής Διαιτησίας: Γερασίμου Παναγιώτης

Κατέβασε το Protathlima App σε iOS & Android και πάρε τον αθλητικό κόσμο στο χέρι σου.

Ακολουθήστε το Protathlima.com στο Google news και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις.