Θρίαμβος για Bickus και Γιάννη BUCKS

Το ένστικτο της επιβίωσης ήταν αυτό που έκανε την διαφορά στο Game 6 της σειράς ανάμεσα στους Bucks και τους Celtics. H ομάδα του Milwaukee πήρε την νίκη (97-86) στο BMO Harris Bradley Center και θα ταξιδέψει στην Βοστώνη για ένα ιστορικό Game 7, για να πάρει εκεί την τέταρτη νίκη που θα της δώσει την πρόκριση στα ημιτελικά της Ανατολικής Περιφέρειας όπου περιμένουν υπομονετικά οι Philadelphia 76ers. Κορυφαίος των “Ελαφιών” και της αναμέτρησης ο Γιάννης Αντετοκούνμπο που έκανε μια πραγματικά σπουδαία εμφάνιση, άντεξε την πίεση και δικαίωσε τις προσδοκίες που υπήρχαν για εκείνον. Πλέον, έχει μπροστά του την πιο σπουδαία πρόκληση της καριέρας του, καθώς στην τρίτη του συμμετοχή στα Playoffs του ΝΒΑ, θέλει την πρώτη του πρόκριση. Ευχόμαστε να την πάρει τα ξημερώματα την Κυριακής στο Garden.

Ο “Greek Freak” ήταν ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΟΣ. Έπαιξε 42 λεπτά, σκόραρε 31 πόντους με 13/21 δίποντα και 5/8 βολές, μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε δύο μπάλες και δεν έκανε λάθος. Δεν έκανε ούτε ένα λάθος, χρεώθηκε με ένα φάουλ και κράτησε… κάβα για το βράδυ του Σαββάτου. Middleton (16 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 7/8 σουτ), Brogdon (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 5/7 σουτ) και Parker (9 πόντοι, 11 ριμπάουντ) ακολούθησαν, ο Bledsoe ήταν για άλλη μια φορά κακός, όμως η νίκη κατακτήθηκε και το Game 7 είναι γεγονός.

Κορυφαίος των Celtics ήταν με 22 πόντους ο Jayson Tatum, ενώ ο “καυτός” στο πρώτο μέρος Terry Rozier “πάγωσε” στο δεύτερο και έμεινε στους 18 πόντους με 5/17 σουτ. Horford (10 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Jaylen Brown (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 6/15 σουτ) είχαν καλές στιγμές, αλλά δεν κατάφεραν να “κλέψουν” και το παιχνίδι.

Με τον Maker στην αρχική πεντάδα αντί του Zeller, οι Bucks ήθελαν να παίξουν καλύτερη άμυνα, όμως οι Celtics ήταν πολύ ψύχραιμοι, πολύ συγκεντρωμένοι και προηγήθηκαν με έξι (4-10) μόλις στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Γιάννης δεν είχε σκοράρει, την ώρα που ο Rozier έκανε τρομερή ζημιά στους γηπεδούχους. Το 13-22 και το 15-24 θα μπορούσαν να τρομάξουν την ομάδα του Milwaukee, που όμως στάθηκε όρθια, πήρε πέντε σερί πόντους από τον Jabari Parker και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο -2 (22-24) που ενθουσίασε το κοινό και τον Bill Clinton που καθόταν courtside δίπλα στον ιδιοκτήτη των “Ελαφιών” και καλό του φίλο, Marc Lasry.

Αν και οι Κέλτες ξέφυγαν και πάλι με επτά (24-31) και φλέρταραν με τους δέκα στο άστοχο τρίποντο του Tatum, είχαν και πάλι πρόβλημα στο να συντηρήσουν το προβάδισμά τους. Οι Bucks με τον Γιάννη να πατάει το γκάζι έτρεξαν ένα σερί 8-0 για να περάσουν μπροστά (32-31), με τον “Greek Freak” να γυρίζει τον αστράγαλό του, αλλά να “καταπίνει” τον πόνο και να συνεχίζει στο ματς. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το καλύτερο για το φινάλε του πρώτου μέρους, όταν με ένα επί μέρους 14-2 πήγαν στο 48-39 του ημιχρόνου, με τους πόντους στον αιφνιδιασμό να είναι 18-0 για τους Bucks και τον Αντετοκούνμπο να γεμίζει την στατιστική του με 11/6/4/2. Το πρώτο από τα δύο βήματα που χρειάζονταν, είχε γίνει.

Brogdon με γκολ-φάουλ και Middleton με τρίποντο έκαναν το 55-41 μετά από δύο λεπτά αγώνα στην τρίτη περίοδο, σημείο στο οποίο οι Bucks έδειξαν έτοιμοι να “καθαρίσουν” το ματς, όμως και οι Celtics ήταν έτοιμοι να παλέψουν. Μάζεψαν τη διαφορά στους επτά (57-50) αρκετά γρήγορα, ισοφάρισαν στο 61-61 και έδωσαν νέο ενδιαφέρον σε μια αναμέτρηση που έδειχνε να μας φέρνει κοντά στο Game 7. Τέσσερις σερί πόντοι του Αντετοκούνμπο έγραψαν το 67-61 με τους Middleton – Snell να προσθέτουν από ένα καλάθι και το δωδεκάλεπτο να κλείνει με τους γηπεδούχους να έχουν αέρα εννέα πόντων!

Η τέταρτη περίοδος ήταν ακριβώς όπως την περιμέναμε. Θρίλερ… 5:22 πριν το τέλος ο Brogdon έβαλε μεγάλο τρίποντο από την γωνία για το 84-78, η επόμενη άμυνα “βγήκε” κι ο Γιάννης έγραψε το 86-70 στο 43′ που έφερε τους Bucks κοντά στο 3-3. Ένα μακρινό σουτ του Tatum (81-86) έβαλε πίεση στους γηπεδούχους, ο Αντετοκούνμπο απάντησε με 1/2 βολές για το 87-81 και συνέχισε με φοβερό καλάθι για το 89-81 μετά από δικό του επιθετικό ριμπάουντ. Από εκεί και πέρα, οι Bucks δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω, πήραν την νίκη, ισοφάρισαν στο 3-3 και θα γυρίσουν στην Βοστώνη για να πάρουν την πρόκριση το βράδυ του Σαββάτου (03:00).

[web_stories title="true" excerpt="false" author="false" date="false" archive_link="true" archive_link_label="" circle_size="150" sharp_corners="false" image_alignment="centre" number_of_columns="1" number_of_stories="5" order="DESC" orderby="post_date" view="carousel" /]