MC MEDIA NETWORK

ΑΕΖΑΕΚΑΕΛΑΝΟΡΘΩΣΗΑΠΟΕΛΑΠΟΛΛΩΝΑΣΑΡΗΣΔΟΞΑΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑΟΘΕΛΛΟΣΟΜΟΝΟΙΑΠΑΦΟΣΙΣΠΑΝΙΑΙΤΑΛΙΑΑΓΓΛΙΑΕΛΛΑΔΑ

Ισοπαλία με καλά διαστήματα και θετικά μηνύματα (ΦΩΤΟΣ)

Sponsored by quadcore

Στο 0-0 έμεινε απέναντι στην ΑΕΚ Αθηνών η ΑΕΚ Λάρνακας, δείχνοντας αρκετά θετικά στοιχεία κατά την διάρκεια του αγώνα, κυρίως στο πρώτο μέρος που ήταν πιο επιθετική.

Γενικά –και πολύ περισσότερο στο πρώτο μέρος- οι παίκτες του Ιραόλα κυκλοφορούσαν πολύ καλά την μπάλα και είχαν τα δικά τους διαστήματα που κυριαρχούσαν, ενώ αρκετές στιγμές έβαζαν τεράστια πίεση από μπροστά στην πρώτη πάσα της ΑΕΚ Αθηνών, βάζοντας της δύσκολα.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε αρκετά και σε αυτό έπαιξαν ρόλο οι πολλές αλλαγές και από τους 2 προπονητές, ενώ πιο επιθετική ήταν η ΑΕΚ Αθηνών που είχε περισσότερες πρωτοβουλίες

Όσοι δεν αγωνίστηκαν στο φιλικό έκαναν ξεχωριστό πρόγραμμα προπόνησης.

Μετά το τέλος του αγώνα η αποστολή παίρνει τον δρόμο της επιστροφής για την Κύπρο, όπου αναμένεται να φτάσει τις πρώτες πρωινές ώρες του Σαββάτου.

Στο γήπεδο για να παρακολουθήσουν το φιλικό βρέθηκαν τόσο ο Πρόεδρος Άντρος Καραπατάκης, όσο και τα μέλη του ΔΣ Αντρέας Λευκαρίτης και Εύμαιος Ευθυμιάδης.

Τα πρώτα λεπτά

Στο 3ο λεπτό ο Τρουγιόλς απείλησε με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, ωστόσο η μπάλα έφυγε έξω, ενώ στο 11ο λεπτό ο Χέφελ έπιασε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε εκτός εστίας.

Γενικά η ΑΕΚ Λάρνακας στα πρώτα λεπτά ήταν καλύτερη, κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα και έβαζε πίεση στην πρώτη πάσα των αντιπάλων της.

Φάσεις για την ΑΕΚ Αθηνών

Η Ελληνική ομάδα είχε 2 καλές στιγμές στο 16΄και στο 17. Πρώτα ο Λιβάγια έκανε το σουτ για να απομακρύνει σε κόρνερ ο Μόισοφ, ενώ στην εκτέλεση ο Τσόσιτς εκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 20ο λεπτό ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ για να αποκρούσει ο Τόνιο, ενώ στην συνέχεια μια κεφαλιά του Σιμόες μετά από νέα εκτέλεση φάουλ, έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Ουσιαστικά η ΑΕΚ Αθηνών κυριάρχησε στο δεύτερο 10λεπτό, μετά που είχε κυριαρχήσει στο πρώτο η ομάδα της Λάρνακας.

Στο 23ο λεπτό ο Μπάρκας απέκρουσε ένα πολύ καλό σουτ του Ιωάννου από απόσταση, ενώ στο 29΄ο Λαρένα προσπάθησε να απειλήσει με εκτέλεση κόρνερ και κέρδισε ένα κόρνερ.

Φάση με Γιακουμάκη

Στο 34΄είχαμε μεγάλη φάση για την ΑΕΚ Αθηνών. Ο Γιακουμάκης γύρισε στον Μπακασέτα στην περιοχή, αλλά η άμυνα πρόλαβε και απομάκρυνε. Θα μπορούσε να τελειώσει μόνος ο Γιακουμάκης την φάση.

ΔΟΚΑΡΙ με Τρισκόφσκι!

Η μεγαλύτερη φάση στον αγώνα ήρθε στο 41ο λεπτό. Ο Γιάννου έφυγε από τα δεξιά, γύρισε στον Τρισκόφσκι και αυτός σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι!

Στο 45΄ο Σιμόες έστειλε την μπάλα έξω με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ.

Αλλαγές

Στο ημίχρονο ο Ιραόλα έκανε 2 αλλαγές. Αναστασίου και Κάσες πήραν τις θέσεις των Μοσόφ και Τέτε αντίστοιχα.

Στο 55΄ είχαμε μια καλή προσπάθεια από τους Λαρνακείς με Χεφέλ και Γιάννου από τα δεξιά που έφερε κέρδος ένα κόρνερ. Λίγο μετά ο Τρισκόφσκι έστειλε την μπάλα άουτ μετά από κεφαλιά.

Στο 64΄ Λαμπάν και Τομάς πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο και αντικατέστησαν τους Λαρένα και Τρισκόφσκι.

Ευκαιρία με Λόπες

Στο 67΄ο η ΑΕΚ Αθηνών έχασε σπουδαία ευκαιρία όταν το σουτ του Λόπες από διαγώνια θέση κόνταρε και έφυγε κόρνερ.

Τρουγιόλς, Ρουσιάς και Καταλά πέρασαν εκτός στο 78ο λεπτό, με τους Μπόλιεβιτς, Τρύφωνος και Ρουσιά να περνούν στην θέση τους.

Στο 84ο λεπτό το σουτ του Γιούση από πλάγια θέση πέρασε έξω.

ΑΕΚ Λάρνακας: Tόνιο, Tρουγιόλς, Μοϊσόφ (46′ Αναστασίου), Καταλά (78′ Μπόλιεβιτς), Ιωάννου, Λαρένα (64′ Λαμπάν), Ακοράν (64′ Κωνσταντίνου), Τέτε(46′ Kάσες), Τρισκόφσκι(64′ Τομάς), Χέφελ, Γιάννου (78′ Ρουσιάς).

ΑΕΚ Αθηνών: Μπάρκας (62′ Τσιντώντας), Μπακάκης (79′ Γιούσης), Τσόσιτς (62′ Οικονόμου), Λαμπρόπουλος, Χουλτ (62′ Γκάλο), Σιμόες (71′ Αϊντάρεβιτς), Μοράν(25′ Γαλανόπουλος), Μάνταλος (79′ Μπότος), Λιβάγια(62′ Κλωναρίδης), Μπακασέτας (62′ Λόπες), Γιακουμάκης (71′ Γιαννούτσος).

Κατέβασε το Protathlima App σε iOS & Android και πάρε τον αθλητικό κόσμο στο χέρι σου.

Ακολουθήστε το Protathlima.com στο Google news και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις.