Ισοπαλία με πολλές δοκιμές

Ισόπαλο ολοκληρώθηκε το 2ο φιλικό της Ομόνοιας στην Πολωνία, με τους πράσινους να μένουν στο 0-0 με την Χάποελ Τελ Αβίβ.

Ο Ολίβα έκανε αρκετές δοκιμές, έδωσε χρόνο στην αρχική εντεκάδα σε παίκτες που δεν είχαν πάρει χρόνο στο πρώτο παιχνίδι και έδειξε τις προθέσεις του. Οι πράσινοι απειλήθηκαν ελάχιστα και είχαν μερικές καλές ενέργειες στην επίθεση.

Το παιχνίδι:

Μόλις στο πρώτο λεπτό έχασε ευκαιρία η Ομόνοια, όταν ο Κούσουλος έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και ανάγκασε τον αντίπαλο πορτιέρο σε απόκρουση.

Στο 25ο λεπτό, ο Εντρένα έπιασε ένα καλό σουτ εκτός περιοχής, ωστόσο ο τερματοφύλακας της ομάδας του Ισραήλ απέκρουσε, ενώ στο 40ο λεπτό ο Λόε επιχείρησε ένα μακρινό σουτ το οποίο σταμάτησε και πάλι στον αντίπαλο πορτιέρο. 3 λεπτά μετά η Χάποελ κέρδισε ένα φάουλ με την εκτέλεση να πηγαίνει έξω.

Γενικά η Ομόνοια δεν απειλήθηκε στο πρώτο μέρος και έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα.

Στο δεύτερο μέρος, Βύντρα, Άλεξ, Μόντες και Ντάρμπισαϊρ πέρασαν στην θέση των Γκαφούρ, Λοέ, Ραμίρεζ και Γκρίνιτζ.

Στο 52’ ο Βύντρα έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα έξω μετά από εκτέλεση φάουλ, ενώ στο 55΄ ο Αλμπίν  πέρασε στη θέση του Εντρένα και  ο Χριστοφή στη θέση του Αντόνια.

Ο Χριστοφή 5 λεπτά μετά έχασε καλή ευκαιρία όταν έπιασε ένα σουτ από απόσταση αναγκάζοντας τον  αντίπαλο πορτιέρο να απομακρύνει σε κόρνερ.

Στο 66΄ Λόπεζ και Κιπιάνι  πέρασαν στη θέση των Μανρίκε και Φώτη.

Η Χάποελ έχασε την πρώτη της ουσιαστική ευκαιρία στο 69΄όταν μια κεφαλιά έφυγε έξω.

Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ντάρμπισαϊρ πήγε να περάσει την μπάλα πάνω απο τον τερματοφύλακα ο οποίος απέκρουσε… εκτός περιοχής και έφυγε έξω. Την εκτέλεση φάουλ ανέλαβε ο Αλμπίν ο οποίος κέρδισε ένα κόρνερ. Γενικά στα τελευταία λεπτά η Ομόνοια ήταν πιο απαιτητική και έδειξε περισσότερες επιθετικές αρετές.