Λύγισε στο τέλος η Εθνική Νεανίδων

Την ήττα από την Σλοβακία με σκορ 65-60 γνώρισε η Κύπρος, στο πλαίσιο του αγώνα για τις θέσεις 13-16 του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Γυναικών Κ18 Β’ Κατηγορίας, το οποίο διεξάγεται στην Αυστρία. Η κυπριακή ομάδα είχε πολύ θετική παρουσία στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, έχοντας παράλληλα και προβάδισμα στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού. Στα τελευταία στάδια της Δ’ περιόδου η Σλοβακία ήταν πιο συγκεντρωμένη, καταφέρνοντας να κάνει την ανατροπή και να πάρει την νίκη.

Η Κύπρος στρέφει τώρα την προσοχή της στον επόμενο της αγώνα, για τις θέσεις 15-16, ο οποίος θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή (12/8) στις 10:45 απέναντι στην Ελβετία. Κορυφαία για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν η Έλενα Πηλακούτα με 20 πόντους (5 ριμπάουντ, 1 ασσίστ). Εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησαν επίσης οι Νάταλι Ιωάννου (16 πόντοι, 3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Παναγιώτα Θεμιστοκλέους (12 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια του, με τις δύο ομάδες να παραμένουν πολύ κοντά στο σκορ. Με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου η Σλοβακία ήταν μπροστά στο σκορ με 14-13. Η Κύπρος παρουσιάστηκε βελτιωμένη στην συνέχεια, καταφέρνοντας να προηγηθεί με δύο πόντους διαφορά, 27-25, μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Με παρόμοιο ρυθμό συνεχίστηκε η αναμέτρηση και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Κύπρο να έχει ελαφριά υπεροχή στο παιχνίδι, καταφέρνοντας να αυξήσει την διαφορά στο σκορ κατά τρεις πόντους (46-41). Στο τέταρτο δεκάλεπτο είδαμε ξανά ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από πέντε πόντους μέχρι το 33:30, με το σκορ να πάει στο 51-46. Έπειτα η Ιωάννου με τρίποντο έφερε την διαφορά στους οκτώ (54-46). Έως το 36’ η Σλοβακία μείωσε σε 58-54, με την Θεμιστοκλέους λίγο πιο μετά να σημειώνει δύο πόντους και να φέρνει το σκορ στο 60-54. Δυστυχώς για την ομάδα μας, η Σλοβακία σημείωσε έντεκα σερί πόντους μέχρι το φινάλε του αγώνα, παίρνοντας την νίκη με 65-60.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-14, 27-25, 46-41, 60-65