MC MEDIA NETWORK

ΑΕΖΑΕΚΑΕΛΑΝΟΡΘΩΣΗΑΠΟΕΛΑΠΟΛΛΩΝΑΣΑΡΗΣΔΟΞΑΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑΟΘΕΛΛΟΣΟΜΟΝΟΙΑΠΑΦΟΣΙΣΠΑΝΙΑΙΤΑΛΙΑΑΓΓΛΙΑΕΛΛΑΔΑ

Ο Bonhomme πρωταθλητής του Red Bull Air Race για τρίτη φορά!

Sponsored by quadcore

O Βρετανός Paul Bonhomme έγινε ο πρώτος πιλότος που κατακτά για τρίτη φορά τον τίτλο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Red Bull Air Race, βγαίνοντας αλώβητος από την ασφυκτική πίεση που του άσκησε ο Αυστραλός Matt Hall, ο οποίος αναδείχθηκε νικητής στον τελευταίο αγώνα της σεζόν, στο Las Vegas.

LAS VEGAS (Η.Π.Α.) – Ο Paul Bonhomme στέφθηκε πρωταθλητής στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Red Bull Air Race, χάρη στη δεύτερη θέση που κατέλαβε στον τελευταίο αγώνα της σεζόν στην πίστα αγώνων του Λας Βέγκας. Ο Βρετανός άντεξε στην πίεση του νικητή Matt Hall, στερώντας του την ευκαιρία για τη μεγάλη ανατροπή. Ο Γερμανός Matthias Dolderer βρέθηκε για δεύτερη φορά φέτος στο βάθρο, με περίπου 20.000 θεατές να παρακολουθούν την τελευταία αερομαχία της χρονιάς.

Αυτός είναι ο τρίτος παγκόσμιος τίτλος για τον Bonhomme, στη δέκατη σεζόν συμμετοχής του στο σπορ. Ο Βρετανός που είχε στεφθεί πρωταθλητής το 2009 και το 2010, χρειάστηκε να ξεπεράσει κάποια τεχνικά προβλήματα με το αεροπλάνο του και με τη δεύτερη θέση, έφτασε στους 76 βαθμούς – συγκομιδή που αποτελεί ρεκόρ. Ο Hall έκλεισε τη σεζόν στους 71 και τον Αυστριακό Hannes Arch στους 34. «Είναι απίστευτο, απλά απίστευτο», είπε ο μεγάλος νικητής που στους οκτώ αγώνες της φετινής σεζόν είχε τέσσερις νίκες και επτά παρουσίες στο βάθρο! «Αυτό που συνέβη σήμερα, απείχε χιλιάδες μίλια απ’ ότι περίμενα. Συνέβησαν πολλά απρόοπτα αλλά σαν ομάδα βρήκαμε λύσεις και τα καταφέραμε. Ήταν το πιο δύσκολο πρωτάθλημα για μένα. Δούλεψα σκληρά».

Ο Bonhomme που είναι ο πιο επιτυχημένος πιλότος στην ιστορία του σπορ, με 19 νίκες σε 66 αγώνες, χρειαζόταν απλά μία έκτη θέση για να κατακτήσει τον τίτλο. Όμως λίγο πριν το «Γύρο των 8» όπου αντιμετώπιζε τον ανταγωνιστικό Arch, αναγκάστηκε να επιστρέψει στο αεροδρόμιο λόγω τεχνικών προβλημάτων που θα μπορούσαν να τον είχαν βγάλει νοκ-άουτ! Νωρίτερα ο Bonhomme είχε πέσει θύμα μίας ξαφνικής καταιγίδας, με την ισχυρή νεροποντή να προκαλεί ζημιά στο φτερό του. Αυτή τη φορά, ήταν ο δείκτης ταχύτητας του ανέμου που δυσλειτουργούσε. Τελικά το πρόβλημα λύθηκε, ο Βρετανός επέστρεψε στον αέρα, επικράτησε του Arch και κατέλαβε τη δεύτερη θέση, πίσω από τον Hall.

«Οι συνθήκες ήταν σοκαριστικές», είπε ο Hall κοιτάζοντας τα μαύρα σύννεφα πάνω από την έρημο. «Υπήρχε πολλή πίεση για τον Paul αλλά έκανε ότι έπρεπε να κάνει, άρα συγχαρητήρια. Ήταν μία συναρπαστική χρονιά». Ο Peter Besenyei, ένας από τους πιο επιτυχημένος πιλότους στην ιστορία του Red Bull Air Race, με οκτώ νίκες στο ενεργητικό του, ανακοίνωσε την αποχώρησή του από την ενεργό δράση. Ο 59χρονος πλέον Ούγγρος που έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη «γέννηση» αυτού του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, κατέκτησε τον τίτλο στην παρθενική σεζόν διεξαγωγής του, το 2003.

Η τελική κατάταξη στο Λας Βέγκας: 1. Matt Hall (Αυστραλία), 2. Paul Bonhomme (Μ. Βρετανία), 3. Matthias Dolderer (Γερμανία), 4. Yoshihide Muroya (Ιαπωνία), 5. Hannes Arch (Αυστρία), 6. Michael Goulian (ΗΠΑ), 7. Nicolas Ivanoff (Γαλλία), 8. Martin Sonka (Τσεχία), 9. Juan Velarde (Ισπανία), 10. Nigel Lamb (Μ. Βρετανία), 11. Pete McLeod (Καναδάς), 12. Kirby Chambliss (ΗΠΑ), 13. Peter Besenyei (Ουγγαρία), 14. François Le Vot (Γαλλία)

Η τελική βαθμολογία του 2015: 1. Bonhomme 76 πόντοι, 2. Hall 71, 3. Arch 34, 4. Sonka 29, 5. Dolderer 26, 6. Muroya 23, 7. Lamb 20, 8. McLeod 19, 9. Ivanoff 15, 10. Goulian 13, 11. Chambliss 9, 12. Besenyei 8, 13. Velarde 0, 14. Le Vot 0

Λίγα λόγια για το Red Bull Air Race

«Γεννήθηκε» το 2003 ωστόσο θεσπίστηκε ως Παγκόσμιο Πρωτάθλημα το 2005. Πρόκειται για έναν θεσμό με εκατομμύρια θεατών, που μετράει έως τώρα περισσότερους από 50 αγώνες ανά τον κόσμο. Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Red Bull Air Race, οι καλύτεροι πιλότοι του κόσμου εμπλέκονται σε μία ασύγκριτη δοκιμασία που συνδυάζει ταχύτητα, ακρίβεια και δεξιότητες. Χρησιμοποιούν τα ταχύτερα, πιο ευέλικτα και ελαφριά αγωνιστικά αεροπλάνα, με τα οποία καλούνται να κινηθούν στο όριο εντός μίας εναέριας πίστας που βρίσκεται λίγα μέτρα πάνω από το έδαφος/νερό και ορίζεται από φουσκωτούς πυλώνες (Air Gates), με στόχο να φτάσουν στον τερματισμό στον ταχύτερο δυνατό χρόνο και με τις λιγότερες δυνατές ποινές.

Κατέβασε το Protathlima App σε iOS & Android και πάρε τον αθλητικό κόσμο στο χέρι σου.

Ακολουθήστε το Protathlima.com στο Google news και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις.