Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΠΟΕΛ

Την νίκη απέναντι στην Ένωση Νέων Παραλιμνίου πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ με 70-60στο πλαίσιο της 5ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας “Τάσος Μητσόπουλος”.

Οι “γαλαζοκίτρινοι” ήταν καλύτεροι σε μεγάλα χρονικά διαστήματα στο παρκέ, και δίκαια πήραν την νίκη, η οποία είναι η δεύτερη που πέτυχε η ομάδα στο πρωτάθλημα μέχρι στιγμής.

Η Ένωση είχε επίσης κάποια καλά διαστήματα στο γήπεδο, όμως από την στιγμή που έμεινε πίσω στο σκορ, δεν μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση. Κορυφαίος για τον ΑΠΟΕΛ ήταν ο Βασίλης Κούννας που σημείωσε 19 πόντους (5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 2 ασσίστ) ενώ από την Ένωση ξεχώρισε ο Μακλέιν που σημείωσε 18 πόντους (7 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Αρκετά δυνατά ξεκίνησε στο παιχνίδι η Ένωση Νέων Παραλιμνίου, που στα πρώτα λεπτά του αγώνα πήρε προβάδισμα με 4-0. Ο ΑΠΟΕΛ με την πάροδο του χρόνου, κατάφερε να ανεβάσει σταδιακά την απόδοση του, και ισορρόπησε το παιχνίδι. Η πρώτη φορά που οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο παιχνίδι ήταν δεκατέσσερα δευτερόλεπτα πριν την λήξη της περιόδου, μετά από δίποντο του Στάνλεϊ, φέρνοντας το σκορ στο 15-14.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του ΑΠΟΕΛ στην δεύτερη περίοδο. Οι “γαλαζοκίτρινοι” κατάφεραν να πετύχουν 13 σερί πόντους με την έναρξη της περιόδου, ανεβάζοντας την διαφορά στο σκορ στους δεκατέσσερις πόντους (28-14), στο 13:23 της αναμέτρησης. Στην πορεία η Ένωση ανέβηκε και κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να μειώσει την διαφορά στους έντεκα πόντους μετά από δίποντο του Μακλέιν στο 15:53, με το σκορ να είναι στο 33-22. Το σκορ διαφοροποιήθηκε, όμως η διαφορά παρέμεινε η ίδια με το τέλος του ημιχρόνου να βρίσκει τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 37-26.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, ωστόσο μέχρι το 34:00 ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε και κατάφερε να αυξήσει την διαφορά στο σκορ στους 16 πόντους (46-30). Η Ένωση έκανε μεγάλη προσπάθεια για να μπορέσει να μειώσει την διαφορά στο σκορ, όμως ο ΑΠΟΕΛ διατηρούσε πολύ καλά την υπέρ του διαφορά που δημιούργησε στο παιχνίδι. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τον ΑΠΟΕΛ μπροστά στο σκορ με 56-42.

Παρόμοια ήταν η εικόνα και της τέταρτης περιόδου, με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο στα πρώτα στάδια του, όμως στο 34:06 ο Σάμουελς με δίποντο μείωσε ξανά την διαφορά στους έντεκα πόντους (62-51), με τον Βασίλη Κουννά να απαντάει άμεσα με νέο τρίποντο, φέρνοντας το σκορ στο 65-51. Η Ένωση πάλεψε στα τελευταία στάδια του αγώνα, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει την διαφορά. Ο ΑΠΟΕΛ πήρε την νίκη με τελικό σκορ 70-60.