MC MEDIA NETWORK

ΑΕΖΑΕΚΑΕΛΑΝΟΡΘΩΣΗΑΠΟΕΛΑΠΟΛΛΩΝΑΣΑΡΗΣΔΟΞΑΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑΟΘΕΛΛΟΣΟΜΟΝΟΙΑΠΑΦΟΣΙΣΠΑΝΙΑΙΤΑΛΙΑΑΓΓΛΙΑΕΛΛΑΔΑ

Διπλό μέσα στην Λευκωσία η ΑΕΚ!

Sponsored by quadcore

Νικηφόρα πέρασε από την Λευκωσία η Πετρολίνα ΑΕΚ όπου επικράτησε της Καπάτσος Ομόνοια με 78-61, στο πλαίσιο της 5ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας “Τάσος Μητσόπουλος”. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη για την ΑΕΚ στην φετινή περίοδο, ενώ για την Ομόνοια ήταν η τέταρτη ήττα. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μπρέζετς που σημείωσε 20 πόντους (10 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) ενώ για την Ομόνοια ξεχώρισαν οι Ρόμπινσον (21 πόντους, 5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Μπράουν (20 πόντους, 1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 7 ασσίστ).

Πολύ καλός ήταν ο ρυθμός του αγώνα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Τόσο η Ομόνοια όσο και η ΑΕΚ ήταν αρκετά καλές στο παρκέ, με αποτέλεσμα οι διαφορές στο σκορ να παραμείνουν πολύ μικρές στην μεγαλύτερη διάρκεια της πρώτης περιόδου. Στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν με το σκορ να φτάσει στο 18-14 υπέρ της ΑΕΚ.

Με παρόμοιο ρυθμό κύλισε και η δεύτερη περίοδος. Οι δύο ομάδες παρέμειναν σε πολύ κοντινά επίπεδα όσο αφορά το σκορ, καθ’ όλη την διάρκεια του δεκαλέπτου. Η ομάδα της Λάρνακας ήταν ελαφρώς καλύτερη, καταφέρνοντας να αυξήσει κατά τέσσερις ακόμα πόντους την διαφορά που την χώριζε στο σκορ από την Ομόνοια, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί στο 37-29 υπέρ της ΑΕΚ.

Πιο ανεβασμένη ήταν η Ομόνοια με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ενώ το παιχνίδι ήταν κατά κύριο λόγο ισορροπημένο και σε αυτή την περίοδο. Οι “πράσινοι” της Λευκωσίας προσπάθησαν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό, για να μπορέσουν να μειώσουν την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στο σκορ. Αυτό το πέτυχαν σε μικρό βαθμό, με την διαφορά να μειώνεται στους έξι πόντους με το τέλος της τρίτης περιόδου (55-49).

Στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ μπήκε σαφώς πιο βελτιωμένη στο παρκέ, ανεβάζοντας αρκετά την απόδοση της. Η ομάδα της Λάρνακας ήταν επιβλητική, και από τα πρώτα στάδια της περιόδου άνοιξε την διαφορά και κατάφερε να πάρει την νίκη, χωρίς να αγχωθεί στα τελευταία στάδια του αγώνα. Το τελικό σκορ ήταν 78-61 υπέρ της ΑΕΚ.