Πήρε το ντέρμπι ο ΑΠΟΕΛ!

Γράφει ο Ανδρέας Παρασκευά

Την 2η συνεχόμενη του νίκη και την 3η του στο φετινό πρωτάθλημα κατέκτησε ο ΑΠΟΕΛ ο οποίος επικράτησε με 75-63 της Ομόνοιας στο αιώνιο ντέρμπι που έγινε στο Λευκόθεο.

Η ομάδα του Γιώργο Βόβορα ήταν ανώτερη των πρασίνων στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και δίκαια έφτασε στο ροζ φύλλο παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των παικτών της Ομόνοιας που διεκδίκησαν το θετικό αποτέλεσμα.

Η ποιότητα και κυρίως το βάθος του ΑΠΟΕΛ ήταν αυτό που έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο παιχνίδι με τους Ντουμπόα, Σιζόπουλο και Τέρνερ να ολοκληρώνουν με διψήφιο αριθμό πόντων τον αγώνα.

Από πλευράς Ομόνοιας ξεχώρισαν σ’ ένα ακόμα παιχνίδι οι Τζαμάρ, Ρόμπινσον, Μπράουν και Νουακόνι που έκλεισαν επίσης τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ανταγωνιστικό με τον ΑΠΟΕΛ όμως να παίρνει το προβάδισμα με 15-11 ενώ στο 2ο δεκάλεπτο βρήκε την ευκαιρία να αυξήσει την διαφορά στους 8 κλείνοντας το ημίχρονο με το υπέρ του 33-25.

Στην 3η περίοδο οι γαλαζοκίτρινοι συνέχισαν να έχουν τον ίδιο ρυθμό, κράτησαν μακριά από τα καλάθια τους την Ομόνοια με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει σε διψήφιο αριθμό 57-43 με το τέλος του δεκαλέπτου με τον ΑΠΟΕΛ να διατηρεί την διαφορά και στην 4η περίοδο κατακτώντας παράλληλα τη νίκη με το τελικό 75-63.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 33-25, 57-43, 75-63

ΑΠΟΕΛ: Στάνλεϊ 5, Μπιγκς 10, Σιζόπουλος 14 (4), Κούννας 7, Παντούρης 7 (1), Ράμσεϊ, Τέρνερ 13, Ντουμπόα 19 (1)

ΟΜΟΝΟΙΑ: Γεωργίου, Παπακώστας, Χριστοδουλίδης 4, Μάνιγκατ 8, Μπράουν 13 (1), Ρόμπινσον 13 (3), Νουακόνι 11, Τζαμάρ 14 (2)