Εύκολη για ΑΠΟΕΛ κόντρα στην Αναγέννηση!

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα ο ΑΠΟΕΛ, επικράτησε μέσα στο Λευκόθεο της Αναγέννησης Γερμασόγειας με 84-64 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας “Τάσος Μητσόπουλος” και έφθασε στους 22 βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα. Η Αναγέννηση έκανε την προσπάθεια της για να πάρει κάτι θετικό από τον αγώνα, όμως η ανωτερότητα του ΑΠΟΕΛ μέσα στο παρκέ ήταν εμφανές και έτσι οι γηπεδούχοι έφυγαν με την νίκη. Ο προπονητής του ΑΠΟΕΛ, Γιώργος Βόβορας, είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε καλαθοσφαιριστές που δεν αγωνίστηκαν αρκετά την φετινή περίοδο. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Τάιλερ Μπινγκς με 20 πόντους (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ).

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα του ΑΠΟΕΛ στην αναμέτρηση. Λίγο μετά την συμπλήρωση τριών λεπτών αγώνα οι “γαλαζοκίτρινοι” βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 9-2. Η Αναγέννηση προσπάθησε να απαντήσει μειώνοντας την διαφορά, όμως η ομάδα της Λευκωσίας με την πάροδο του χρόνου κατάφερε να αυξήσει την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στο σκορ. Δύο λεπτά και δεκαεπτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος η Αναγέννηση με ελεύθερη βολή του Τουμπάζου μείωσε την διαφορά στους έξι (19-13) , όμως ο ΑΠΟΕΛ σημειώνοντας άλλους εννέα σερί πόντους έφερε το σκορ στο 28-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι “γαλαζοκίτρινοι” μπήκαν δυνατά στην δεύτερη περίοδο και έφεραν το σκορ στο 36-15 μετά από δυόμιση λεπτά. Όμως η Αναγέννηση είχε καλή παρουσία στο παρκέ, καταφέρνοντας να ισορροπήσει το παιχνίδι. Οι δύο ομάδες παρέμειναν πολύ κοντά στο σκορ, με τον ΑΠΟΕΛ να σημειώνει 19 πόντους και την Αναγέννηση 18. Με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου το σκορ έφθασε στο 47-31 υπέρ της γηπεδούχου ομάδας.

Η Αναγέννηση ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο πετυχαίνοντας επτά πόντους, ενώ δέχθηκε δύο, μειώνοντας την διαφορά στο σκορ σε 49-38. Στην συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι με ένα σερί εννέα πόντων έφεραν το σκορ στο 58-38, δημιουργώντας διαφορά είκοσι πόντων. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερος και στην εξέλιξη του αγώνα καταφέρνοντας στο τέλος της τρίτης περιόδου να προηγηθεί με 69-45.

Αν και ξεκίνησε καλά ο ΑΠΟΕΛ στην τέταρτη περίοδο, πετυχαίνοντας έξι πόντους, ενώ δέχθηκε δύο, με το σκορ να οδηγείται στο 75-47, στην συνέχεια ο Τουμπάζος με πέντε δικούς του πόντους μείωσε σε 75-52. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Αναγέννηση είχε ελαφριά υπεροχή, αφού κατάφερε να σημειώσει 19 πόντους και να δεχθεί 15. Με το τέλος της αναμέτρησης ο ΑΠΟΕΛ πήρε την νίκη με 84-64.