Προχώρησαν με νίκες τα φαβορί!

Ολοκληρώθηκε η 12η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών. Με νίκες προχώρησαν στο πρωτάθλημα οι ΑΕΛ, ΑΠΟΠ και Απόλλων απέναντι στους Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ, ΑΠΟΕΛ και Πετρολίνα ΑΕΚ αντίστοιχα. Ρεπό για αυτή την αγωνιστική είχε η ομάδα του Κεραυνού.

Απόλλων – Πετρολίνα ΑΕΚ 75-55

Ο Απόλλωνας ήταν ο νικητής στο παιχνίδι κόντρα στην Πετρολίνα ΑΕΚ, επικρατώντας με 75-55. Οι «γαλάζιες» ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και πήραν προβάδισμα εννέα πόντων στην πρώτη περίοδο με 19-10, όμως στην δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ ανέβηκε και μείωσε σε 34-30. Η ομάδα της Λεμεσού όμως ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο και αύξησε την διαφορά στο σκορ στους έντεκα πόντους (56-45) στην τρίτη περίοδο και στο τέλος πήρε την νίκη με 75-55. Αυτή ήταν η 7η νίκη του Απόλλωνα στο φετινό πρωτάθλημα, που έφτασε τους 15 βαθμούς, παραμένοντας στην 3η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη η Πετρολίνα ΑΕΚ παραμένει στην 6η θέση με μόλις μία νίκη μέχρι στιγμής. Κορυφαία για τον Απόλλωνα ήταν η Μπελ με 25 πόντους, ενώ από την Πετρολίνα ΑΕΚ ξεχώρισε η Μερκούρη με 22 πόντους.

Απόλλων

Κώστα 11 (1), Χαρμάνη, Βυραζιήκ 2, Μιχαήλ 8, Καραγιάννη 4 (1), Λουκαΐδου 5, Μπελ 25 (3), Μπούντιμιρ 20.

Πετρολίνα ΑΕΚ

Ηλία 8 (2), Παφίτη 15 (2), Μερκούρη 22, Καλοπετρίδη, Μούντι 10, Μιχαήλ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-10, 34-30, 56-45, 75-55

ΑΠΟΕΛ – ΑΠΟΠ 60-63

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο Λευκόθεο, ο ΑΠΟΠ επικράτησε μετά από μία παράταση του ΑΠΟΕΛ με 63-60. Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό, με τις δύο ομάδες να παραμένουν πολύ κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του. Ο ΑΠΟΠ πήρε προβάδισμα με 12-11 στο τέλος της πρώτης περιόδου, με τον ΑΠΟΕΛ να κάνει την ανατροπή στην δεύτερη περίοδο και να προηγείται με 28-26. Έπειτα οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν εκ νέου με 44-40, με τις «γαλαζοκίτρινες» να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσα σε 54-54 με την ολοκλήρωση του αγώνα. Στην παράταση ο ΑΠΟΠ τελικά πήρε την νίκη με 63-60. Μετά την επιτυχία αυτή ο ΑΠΟΠ διατηρήθηκε στην 4η θέση, φτάνοντας τους 15 βαθμούς, μετρώντας πέντε νίκες και ισάριθμες ήττες στο πρωτάθλημα, ενώ η ομάδα της Λευκωσίας έμεινε στην 5η θέση με 13 βαθμούς, έχοντας τρεις νίκες και επτά ήττες. Από την ομάδα της Πάφου κορυφαία ήταν η Σμιθ με 24 πόντους ενώ από τον ΑΠΟΕΛ ξεχώρισε η Νικοδήμου με 21 πόντους.

ΑΠΟΕΛ

Νικολάου, Σ. Παπαδοπούλου 15, Νικοδήμου 21 (5), Ρουσάκη 8, Σωκράτους 3 (1), Ιωάννου, Γουάλτον 13, Χ. Παπαδοπούλου.

ΑΠΟΠ

Σμιθ 24, Ευσταθίου 8, Όστογιτς 11, Αγαπίου 6, Παπαϊωάννου, Ηλίεβα 14.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-12, 28-26, 40-44, 54-54, 60-63 (παράταση)

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ – ΑΕΛ 20-94

Εύκολη εκτός έδρας νίκη πέτυχε η ΑΕΛ, που επικράτησε με 94-20 της Ύδρας Ασφαλιστικής ΕΝΑΔ μέσα στον Άγιο Δομέτιο. Η ομάδα της Λεμεσού ήταν η απόλυτη κυρίαρχος σε όλη την διάρκεια του αγώνα, καταφέρνοντας να πάρει μία πολύ εύκολη νίκη στο τέλος της ημέρας, που την διατηρεί στην 2η θέση της βαθμολογίας με 18 βαθμούς, μετρώντας οκτώ νίκες και δύο ήττες. Από την άλλη η ΕΝΑΔ παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, με μόλις μία νίκη και εννέα ήττες, μετρώντας 11 βαθμούς. Κορυφαία της αναμέτρησης η Γιάνγιτς με 21 πόντους.