Απίστευτο 4-4 στην Αρένα, φοβερές ανατροπές και σοβαρά λάθη της διαιτησίας

Απίστευτο παιχνίδι στην Αρένα με την ΑΕΚ και την Ένωση να μοιράζονται από ένα βαθμό σε ένα γεμάτο ματς που έληξε 4-4. Χατ-τρικ σημείωσε ο Ιβάν Τρισκόφσκι στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ένα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Φιόλιτς. Μεγάλη εμφάνιση για την Ένωση που πέτυχε γκολ με τους Αγιρί, Θεοδώρου, Βαλλιάνο και Ρουσιά.

Πολλά παράπονα για την διαιτησία εκφράζει η Ένωση καθώς στο 21′ ακυρώθηκε γκολ του Αγγελή όμως ήταν καθαρά καλυμμένος και λανθασμένα ο βοηθός Χαράλαμπος Γεωργίου σήκωσε το σημαιάκι. Στο 63′ ο διαιτητής Κωνσταντίνος Φελλάς καταλόγισε πέναλτι για την ΑΕΚ όμως δεν υπάρχει καμιά παράβαση. Στο 77′ ακυρώθηκε και άλλο γκολ της Ένωσης από τον Ουντόζι, που δεν ήταν εκτεθειμένος αλλά ο βοηθός έκρινε ότι ο Αμπαρτζουμιάν επηρέασε την φάση.

Παράπονα έχει και η ΑΕΚ για το γκολ της ισοφάρισης της Ένωσης, όπου υπάρχει υποψία οφσάιντ ενώ στο 76′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Φακούντο Γκαρσία. Στο 90+3′ μπορούσε να σφυριχτεί τρίτο πέναλτι για την ΑΕΚ σε χέρι που έγινε από ποδοσφαιριστή της Ένωσης.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ένωση πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και κατάφερε να σκοράρει τρία τέρματα. Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 22′ με ωραίο πλασέ του Φιόλιτς, όμως η ομάδα του Παραλιμνίου πέτυχε τρία γκολ σε διάστημα 17 λεπτών. Ο Αγιρί ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής έχοντας άξιους συμπαραστάτες Ουντόζι και Θεοδώρου. Στο 24′ ο Αγιρί ισοφάρισε ενώ στο 33′ σέντραρε για τον Θεοδώρου που με κεφαλιά έγραψε το 1-2. Στο 41′ ο Βαλλιάνος με τρομερό σουτ πέτυχε το 1-3.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ αντέδρασε και κατάφερε να πάρει εκ νέου προβάδισμα στο σκορ με τρία γκολ του Τρισκόφσκι στο 46′, 55′ και 65′, τα δύο από το σημείο του πέναλτι. Η Ένωση ωστόσο δεν παράτησε τον αγώνα και στο 72′ ο Ρουσιάς ισοφάρισε σε 4-4.

Η εξέλιξη του αγώνα:

*Έναρξη πρώτου ημιχρόνου.

5′ Έντονη βροχόπτωση στην Λάρνακα, όμως ο αγωνιστικός χώρος είναι σε καλή κατάσταση.

8′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ με τον Θεοδώρου να πλασάρει απέναντι στον Τόνιο και τον Θάντι να προλαβαίνει και να διώχνει πάνω στην γραμμή!

15′ Η ΑΕΚ έχει την κατοχή όμως δεν δημιούργησε ακόμα ευκαιρίες.

19′ Κίτρινη κάρτα στον Μαϊσουράντζε.

21′ ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ ΓΚΟΛ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ. Ο Αγγελή σκοράρει όμως το γκολ για οφσάιντ. Φαίνεται η απόφαση του Χαράλαμπου Γεωργίου να είναι λανθασμένη σύμφωνα με την επαναληπτική προβολή.

22′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ. Ανοίγει το σκορ η ΑΕΚ με πολύ όμορφο πλασέ του Φιόλιτς, έπειτα από ασίστ του Γιάννου.

24′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΠ. Ο Αγιρί ισοφαρίζει το σκορ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ριέρα.

31′ Κίτρινη κάρτα στον Ριέρα.

33′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΠ. Γυρίζει το παιχνίδι η Ένωση. Ο Αγιρί έκανε την μπαλιά από αριστερά και ο Θεοδώρου με κεφαλιά νίκησε τον Τόνιο.

36΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Ένωση και πάλι με τον Αγιρί που απέφυγε τον Γκαρσία, έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα κόντραρε στον Ουντόζι.

42′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΠ. Φοβερό γκολ από τον Βαλλιάνο που απίστευτο σουτ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά στα δίκτυα.

*Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

*Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

46′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ιωάννου στην θέση του Θάντι.

46′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ. Μειώνει η ΑΕΚ με όμορφη ενέργεια του Τρισκόφσκι που έπιασε το δυνατό σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

54′ Πέναλτι για την ΑΕΚ! Ανατροπή από τον Μαϊσουράτζε.

55′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ. Ισοφαρίζει η ΑΕΚ με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Τρισκόφσκι.

58′ Αλλαγή για την Ένωση. Βαρέλα στην θέση του Αγιρί.

61΄ Δυνατό σουτ του Γιάννου από καλή θέση, απέκρουσε σε κόρνερ ο Κλέιμαν.

61′ Κίτρινη στον Γκαρσία.

63΄ Κερδίζει πέναλτι η ΑΕΚ σε μαρκάρισμα του Γιάννου από τον Αμπαρτζουμιάν.  Η επαναληπτική προβολή δείχνει ότι δεν υπάρχει καμιά παράβαση. Ο Αμπαρτζουμιάν χτυπά την μπάλα και αυτή καταλήγει στο πρόσωπο του Γιάννου.

65΄ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ. Σκοράρει και πάλι από την άσπρη βούλα ο Τρισκόφσκι και γυρίζει το παιχνίδι.

68′ Αλλαγή για την Ένωση. Ρουσιάς στην θέση του Μαϊσουράτζε.

69′ Κίτρινη στον Βαλλιάνο.

72΄ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΠ. Ισοφαρίζει η Ένωση 4-4. Ο Βαλλιάνος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Α.παρτζουμιάν έπιασε την πρώτη κεφαλιά και ο Ρουσιάς με δεύτερη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

76′ ΚΟΚΚΙΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ. Αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη ο Γκαρσία.

77΄ ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ ΓΚΟΛ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ. Ο Ουντόζι σκόραρε, δεν ήταν εκτεθειμένος ο σκόρερ αλλά ο βοηθός έκρινε ότι ο Αμπαρτζουμιάν που άπλωσε το πόδι επηρέασε την φάση.

79′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΠ. Φοβερό σουτ του Θεοδώρου αποκρούει ο Τόνιο και η μπάλα κτυπά και στο δοκάρι.

79΄ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Σπόλιαριτς αντί Φιόλιτς.

80′ Αλλαγή για την ΕΝΠ. Ροντρίγκες αντί Ουντόζι.

85′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ακοράν αντί Τέτε.

90+3′ Χέρι εντός μεγάλης περιοχής από παίκτης της Ένωσης, φαίνεται να υπάρχει παράβαση αλλά δεν δόθηκε.