Ισοπαλία στην τιμητική του Ασσίς που αποθεώθηκε

Σε ένα παιχνίδι με την ατμόσφαιρα να μυρίζει Νούνο Ασσίς και τον Πορτογάλο μάγο να αποθεώνεται σε κάθε του κίνηση Ομόνοια και Απόλλωνας έμειναν στο ισόπαλο 1-1. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ασσίς πέρασε εκτός στο 21ο λεπτό αλλά μπήκε ξανά στο παιχνίδι με την έναρξη του δευτέρου μέρους.

Στο 56΄ο Αγκάγιεφ άνοιξε το σκορ με τον Ασσίς να ξεκινάει την φάση και να αποθεώνεται ενώ στο 67΄ο Γκίε έγραψε το 1-1.

Φάση με Παπουλή

Στο 8ο λεπτό είχαμε την πρώτη καλή φάση με τον Παπουλή να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα έξω και την συνέχεια τον υπό δοκιμή Χατζάρα να κάνει το σουτ έξω.

Η ώρα του Νούνο

Στο 18΄ο τιμώμενος της βραδιάς Νούνο Ασσίς βρήκε με κάθετη πάσα τον Σιέρινταν αλλά ο Βάλε πρόλαβε την φάση, βγήκε έξω και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Στο 21ο λεπτό ο Ασσίς αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο με τον Αγκάγιεφ να παίρνει την θέση του και όλο το γήπεδο φώναζε το γνωστό σύνθημα «Νούνο, Νούνο, Νούνο» με τον Πορτογάλο να αποχωρεί φανερά συγκινημένος.

Ζήτησε πέναλτι ο Απόλλωνας, έχασε ευκαιρία η Ομόνοια

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον Απόλλωνα να ζητάει πέναλτι στο 27΄σε ανατροπή του Λόπες στην περιοχή, ενώ στο 31΄η Ομόνοια έχασε καλή ευκαιρία όταν ο Σοϊλέδης έκανε την σέντρα, ο Παντελιάδης έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

Ανέβηκε η Ομόνοια

Η Ομόνοια στην συνέχει ανέβηκε και απείλησε με όμορφο σουτ του Χατζάρα στο 37΄, ενώ στην συνέχεια ο Αγκάγιεφ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κονομής που ήταν μόνος με την εστία, είδε την μπάλα να κτυπά στην πλάτη του και να φεύγει εκτός. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους ο Απόλλωνας κέρδισε αρκετά μέτρα και πίεσε χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα, ενώ ένα σουτ του Μπαρμπάρο στο 39΄απέκρουσε ο Κρέσιτς.

ΠΑΛΙ ΜΕΣΑ Ο ΑΣΣΙΣ!

Το πιο απίστευτο σκηνικό έγινε στο δεύτερο μέρος όταν ο Ασσίς πέρασε και πάλι στον αγωνιστικό χώρο στην θέση του Ιβανόφ δείχνοντας πόσο πολύ ήθελε να αγωνιστεί για ακόμη λίγο χρόνο.

ΓΚΟΛ με άρωμα Ασσίς!

Μάλιστα στο 56΄ ο Πορτογάλος έδωσε κάθετη πάσα στον Σέρινταν που βρήκε τον Αγκάγιεφ που σε κενή εστία έκανε το 1-0 με αποτέλεσμα όλο το γήπεδο να αποθεώσει τον Ασσίς που ξεκίνησε την φάση.

Ισοφάριση με Γκίε

Στο 62΄ο Απόλλωνας θέλησε να απαντήσει με τον Μπεντόγια να κάνει το σουτ χωρίς όμως αποτέλεσμα, ωστόσο στο 67΄ ο Γκίε έφυγε μόνος στην άμυνα της Ομόνοιας και με πλασέ έκανε το 1-1.

Ευκαιρία με Μπεντόγια και Ασσίς

Στο 80 ο Μπεντόγια έπιασε νέο δυνατό σουτ αλλά ο πορτιέρο της Ομόνοιας με διπλή προσπάθεια απέκρουσε και έσωσε την εστία της Ομόνοιας. Στο 76΄ο Ντάρμπισαϊρ ήθελε να δώσει έτοιμο γκολ στον Ασσίς αλλά τελικά χάθηκε η ευκαιρία για τους πράσινους. Στο 85΄ο Σέρινταν έκανε την συρτή σέντρα για τον Ασσίς που από το ύψος του πέναλτι έκανε το πλασέ και αστόχησε, την ίδια ώρα που ο κόσμος δεν σταμάτησε να φωνάζει το όνομα του.

Στο 86΄ήταν η σειρά του Μπαρμπάρο να αστοχήσει σε σουτ που έκανε.

Ομόνοιας: Κρέσιτς, Κωνσταντινίδης, Παντελιάδης, Κονομής, Σοϊλέδης, Μαργκάσα, Φυλακτού, Ασσίς, Ιβανόφ, Χατζάρας, Σέρινταν

Απόλλωνας: Βάλε, Λόπες, Σακέτι, Ντα Σίλβα, Μπάρμπαρο, Πίεχ, Ρομπέρζ, Παπουλής, Ρέινολντς, Βινίσιους, Βασιλείου.