Ο Παναθηναϊκός έκανε μεγάλο ματς στην Πόλη, αλλά…

Ο Παναθηναϊκός έκανε μεγάλο ματς στην Πόλη, είχε ευκαιρία νίκης αλλά το τρίποντο του Νίκολς δεν βρήκε στόχο και στην β’ παράταση ξέμεινε από λύσεις και δυνάμεις (91-83).

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ μπορούσε κάλλιστα να φύγει νικήτρια από το «Αμπντί Ιπεκτσί», ωστόσο το τρίποντο του Νίκολς δεν βρήκε στόχο στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας, ο Ρίβερς τον κράτησε ζωντανό στην πρώτη παράταση, αλλά στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο οι λύσεις έλειπαν και η Εφές πήρε το ροζ φύλλο, ώστε να ανέβει στο 2-3, και οι «πράσινοι» να περιοριστούν στο 3-2, παρά τον «διπλό» Καλάθη (10π., 12ασ.) και την πολύ καλή εμφάνιση του Παππά (13π.).

Ο Καλάθης έδωσε καλό επιθετικό ρυθμό στον Παναθηναϊκό, που πήρε το προβάδισμα χάρη στην καλή άμυνα και τα λάθη των γηπεδούχων (9 στο πρώτο δεκάλεπτο), το οποίο έχασε μόλις μία φορά στην πρώτη περίοδο (16-15, 6′) από τον Ερτέλ, που ήταν ο βασικός πονοκέφαλος στην άμυνα μαζί με τα χαμένα ριμπάουντ.

Η είσοδος του Μποχωρίδη για ανάσες στον Καλάθη συνδυάστηκε και με ένα τρίποντο (16-20, 10′), με τον Μπουρούση να κάνει το 20-26 (12′) και τον Παππά να παίρνει τη σκυτάλη μαζί με τον Φώτση (22-32, 14′)!

Η Εφές αντέδρασε κι έτρεξε σερί 8-0 (30-32, 16:30”) με καλάθια στο τρανζίσιον, ωστόσο ο Παππάς έδωσε σημαντική ανάσα στους φιλοξενούμενους (30-37, 17′), με τον Φελντέιν να γράφει το 35-42 με λέι απ, με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα.

Οι «πράσινοι» ήταν σε… άλλο γήπεδο στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου, αφού δεν σκόραρε για 4:30”, έχασε όλα τα ριμπάουντ και το αποτέλεσμα ήταν η Εφές όχι μόνο να επιστρέψει, αλλά με σερί 11-0 να φτάσει στο υπέρ της 46-42. Γκιστ και Παππάς ξεκόλλησαν τον Παναθηναϊκό (46-46), με το Νίκολς να ισοφαρίζει ενόψει της τελευταίας περιόδου (53-53, 30′).

Ο Οσμάν έδωσε +4 στην Εφές (59-55), με την ελληνική ομάδα να απαντά με 2-10 (61-65, 35′) δια χειρός Ρίβερς, αλλά ο Γκρέιντζερ πλήγωσε την «πράσινη» άμυνα (68-65, 37′). Ο Νίκολς ήταν αυτός που έδωσε ανάσα στον Παναθηναϊκό από τα 6,75μ. (68-68, 38:16”).

O Παππάς ολοκλήρωσε την ανατροπή (68-70, 38:50”), ο Σίνγκλετον έκοψε τον Γκρέιντζερ, αλλά ο Παππάς αστόχησε και ο Κότον ισοφάρισε (70-70), με 18,4” να απομένουν. Ο Παναθηναϊκός είχε την τελευταία επίθεση, όμως ο Νίκολς αστόχησε από τη γωνία και ο Ρίβερς πρόλαβε τον Κότον βγάζοντας την μπάλα έξω πριν σκοράρει. Στα 7 δέκατα που είχε η Εφές ο Χάνεϊκατ βρήκε σουτ, αλλά βρήκε σίδερο και το ματς πήγε στην παράταση.

Ο Ρίβερς έκανε από τα 6,75μ. το 72-73 και απάντησε στον Ντάνστον (74-75, 43′), ο οποίος όμως νίκησε τον Μπουρούση (77-75, 44′). Ο διεθνής σέντερ έχασε ένα απίστευτα εύκολο σουτ κάτω από το καλάθι, με τον Μπράουν να αστοχεί και τους «πράσινους» να έχουν και πάλι την τελευταία ευκαιρία. Αυτή τη φορά την αξιοποίησαν, με τον Ρίβερς να ισοφαρίζει στη λήξη (77-77) με… υποψία και φάουλ.

Ο Κότον έδωσε +7 στους γηπεδούχους στη δεύτερη παράταση (84-77, 47′), με τον Χάνεϊκατ να γράφει με βολές το 86-77!

Ο Γκιστ απάντησε (86-81), με τον Ρίβερς να μειώνει κι άλλο 86-83 (48′), αλλά μια κακή επιλογή του Φελντέιν (σε σουτ) και του Καλάθη (σε πάσα) κόστισε, με την Εφές να παίρνει τη νίκη και να υποχρεώνει τους «πράσινους» στη δεύτερη ήττα τους σε πέντε αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 35-42, 53-53, 70-70 (κ.α.), 77-77 (α’ πρτ.), 91-83.

πηγή: sdna.gr

[web_stories title="true" excerpt="false" author="false" date="false" archive_link="true" archive_link_label="" circle_size="150" sharp_corners="false" image_alignment="centre" number_of_columns="1" number_of_stories="5" order="DESC" orderby="post_date" view="carousel" /]