Τετράστερος Άρης, διέλυσε την Δόξα

Μεγάλη και ευρεία νίκη πανηγύρισε ο Άρης που συνέτριψε με σκορ 4-0 της Δόξας, και σημείωσε την δεύτερη κολλήτη νίκη στο πρωτάθλημα. Η «ελαφρά ταξιαρχία» ήταν κυρίαρχη σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και δικαιολογημένα πήρε τους τρείς βαθμούς της νίκης.

Ο αγώνας

Ο Άρης παρουσιάστηκε καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο. Μόλις στο 5ο λεπτό ο Γκονζάλες έκανε την προβολή από καλή θέση όμως η μπάλα έφυγε ψηλά έξω.

Ο έμπειρος Αργεντινός επιθετικός σημάδεψε τα δίχτυα στο 17′, όταν εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Νέγκρι στο πλασέ του Γιούσεφ, και με πλασέ στην επαναφορά άνοιξε το σκορ.

Στο 31′ νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη στην αντεπίθεση, όμως ο Γιούσεφ αστόχησε από πολύ καλή θέση μετά την ωραία μπαλιά του Γκονζάλες. Νέα καλή στιγμή για τον Άρη στο 34′, με τον Γκονζάλες σε θέση βολής αλλά εκτός ισορροπίας και έστειλε την μπάλα άουτ.

Στην επανάληψη, ο Άρης πέτυχε δεύτερο γκολ με τον Μηνά Αντωνίου με προβολή σε κενό τέρμα μετά από ασίστ του Γιούσεφ.

Η Δόξα προσπάθησε να αντιδράσει και στο 52′ έχασε πολύ καλή στιγμή με την κεφαλιά του Περάλτα από πολύ καλή θέση που έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Νέα καλή ευκαιρία στο 58′ με το σουτ του Φοφανά από πλάγια θέση όμως έφυγε άουτ.

Ο Άρης είχε καλή ευκαιρία για τρίτο γκολ στο 68′ σε αντεπίθεση, με τον Μαραγκουδάκη να κάνει το πλασέ όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι μετά και την απόκρουση του Νέγκρι. Ένα λεπτό αργότερα ο Γκονζάλες έκανε το σουτ από πλάγια θέση, όμως η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Ο Άρης έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του με δύο γκολ στα τελευταία λεποτά. Στο 85′ ο Φράγκος σκοράρει σε κενό τέρμα μετά το δοκάρι του Αντωνίου, ενώ στο 90+1′ ο Νέγκρι έκανε λάθος και ο Ονίλο δεν είχε πρόβλημα να πετύχει το 4-0.

Άρης: Γιαννακόπουλος, Κυριάκου, Άλβαρεθ, Θεοφίλου, Ευσταθίου, Παχίπης, Παναγή (58′ Μαραγκουδάκης), Μάρτινς, Γιούσεφ (78′ Φράγκος), Αντωνίου, Γκονζάλες.

Δόξα: Νέγκρι, Δημητρίου, Σεράν, Ρεδόνδο, Πουτζιουρής, Ρούντι, Ενφιφούλ, Κότο (56′ Κάστρο), Εντμάρ (56′ Μπεμπέτο), Φοφανά, Περάλτα (73′ Λεονάρντο).

Σκόρερ: 17′ Γκονζάλες, 47′ Αντωνίου, 85′ Φράγκος, 90+2′ Ονίλο
Κίτρινες: Παναγή, Γιούσεφ – Φοφανά

Διαιτητής : Νικολάου Γιώργος
Α’ Βοηθός Διαιτητής : Χρίστου Αριστείδης
Β’ Βοηθός Διαιτητής : Τούρος Δώρος
4ος Διαιτητής : Ορθοδόξου Ανδρέας