MC MEDIA NETWORK

ΑΕΖΑΕΚΑΕΛΑΝΟΡΘΩΣΗΑΠΟΕΛΑΠΟΛΛΩΝΑΣΑΡΗΣΔΟΞΑΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑΟΘΕΛΛΟΣΟΜΟΝΟΙΑΠΑΦΟΣΙΣΠΑΝΙΑΙΤΑΛΙΑΑΓΓΛΙΑΕΛΛΑΔΑ

Ήττα στην Γερμανία για το ΑΠΟΕΛ

Sponsored by quadcore

Την ήττα από την Τέλεκομ Μπάσκετς γνώρισε ο ΑΠΟΕΛ στην 1η αγωνιστική της Β’ Φάσης του FIBA Europe Cup, με 96-58, σε αναμέτρηση που έγινε στην Γερμανία. Πλέον στον ΑΠΟΕΛ στρέφουν την προσοχή τους στις επόμενες επίσημες υποχρεώσεις της ομάδας, μετά και την διακοπή λόγω εορτών που ακολουθεί.

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα στάδια της αναμέτρησης, με τον ΑΠΟΕΛ να είναι αρκετά καλός στον αγωνιστικό χώρο. Το σκορ παρέμεινε σε μικρά επίπεδα διαφοράς (5-4 στο 2′, 9-8 στο 3′, 14-13 στο 4′). Έπειτα η κυπριακή ομάδα ανέβασε στροφές και πήρε προβάδισμα με 19-15 μέχρι το 6′. Οι γηπεδούχοι ωστόσο κατάφεραν και πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου, όπου προηγούνταν με 26-23.

Αρκετά δυνατά ξεκίνησαν οι γερμανοί την δεύτερη περίοδο, καταφέρνοντας με την συμπλήρωση τριών λεπτών να δημιουργήσουν διαφορά οκτώ πόντων (37-29). Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει, όμως οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι, φέρνοντας το σκορ στο 42-31 μέχρι το 16′, ενώ δύο λεπτά αργότερα σημείωσαν άλλους πέντε πόντους με το σκορ να φθάνει στο 47-31. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τον ΑΠΟΕΛ να είναι πίσω στο σκορ με 54-31.

Καλύτερη ήταν η παρουσία του ΑΠΟΕΛ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημίχρονου, με τους “γαλαζοκίτρινους” να είναι πιο ανεβασμένοι και να ισορροπούν το παιχνίδι. Το σκορ έφθασε στο 65-37 μέχρι το 25′, ενώ μέχρι την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου η Τέλεκομ ήταν μπροστά με 73-49.

Πιο καλή ήταν στα πρώτα στάδια της τέταρτης περιόδου η γηπεδούχος, που μετά από 4′ σημείωσε οκτώ πόντους και δέχθηκε ένα, με το σκορ να πάει στο 81-50.  Οι γερμανοί συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στην συνέχεια του αγώνα, καταφέρνοντας να αυξήσουν την διαφορά στο σκορ και στο τέλος να πάρουν την νίκη με 96-58.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-23, 54-31, 73-49, 96-58