Ο Σαρντινέρο έκρινε το ντέρμπι του ΓΣΠ! (pics)

Ο Απόλλωνας ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι με την Ομόνοια για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Οι κυανολεύκοι επικράτησαν για δεύτερη φορά των πρασίνων με 2-1. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Άντριαν Σαρντινέρο ο οποίος σκόραρε δις. Στους 40 βαθμούς και μόνος στην 4η θέση ο Απόλλωνας, στους 37 και στην 5η θέση έμεινε η Ομόνοια.

Τρίτο συνεχόμενο κερδισμένο ντέρμπι για τον Απόλλωνα, που έδωσε συνέχεια στο σερί του και με 5 συνεχόμενες νίκες στέλνει μηνύματα τίτλου. Τέλος στο σερί τεσσάρων νικών για την Ομόνοια…

Ο αγώνας…

Καλύτερα μπήκε στην αναμέτρηση ο Απόλλωνας ο οποίος μόλις στο 1ο λεπτό απείλησε την εστία του Παναγή με σουτ του Σαρδινέρο.

Δοκάρι και μετά γκολ!

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία άνηκε στους φιλοξενόμενους με τον Παπουλή να υποδέχεται ωραία την μπαλιά του Σαρδινέρο, το πλασέ του όμως βρήκε στο δοκάρι.

Ότι δεν έκανε ο αρχηγός του Απόλλωνα στο 10ο λεπτό το έκανε τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σαρδινέρο ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την όμορφη πάσα του Μάγκλιτσα, άδειασε τον Καρλίτος, νίκησε τον Παναγή και άνοιξε το σκορ στο ντέρμπι.

sardinero115

Πρώτη ευκαιρία για την Ομόνοια…

Προσπάθησε να απαντήσει γρήγορα η Ομόνοια με τον Μαργκάσα να υποδέχεται όμορφα την πάσα του Σέρινταν από πλάγιο άουτ, το σουτ του όμως πέρασε έξω.

Μη γενόμενη φάση με ΜΑΤ!

Μοναδική ευκαιρία για την Ομόνοια να φέρει το ματς στα ίσα στο 28ο λεπτό με τον Ντάρμπισαϊαρ. Φάση που όμως περνάει ως μη γενόμενη, αφού ο Άγγλος φορ υποδείχθηκε οφσάιντ.

Η Ομόνοια συνέχισε να είχε την κατοχή της μπάλας, δεν έφτανε όμως με ευκολία στα καρέ του Βάλε, με τον Απόλλωνα στις αντεπιθέσεις να ήταν πολύ επικίνδυνος.

NIC_7376

Μία τέτοια φάση ήταν και στο 32ο λεπτό με το  σουτ του Μάγκλιτσα να κοντράρει και να καταλήγει στην αγκαλιά του Παναγή.

Στο 36΄ ήρθε η πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι την οποία δέχθηκε ο Χάμπος Κυριάκου για φάουλ στον Κλέιτον. Στην συνέχεια της φάσης ο ο Φλορέσκου πήρε την κεφαλιά η οποία πέρασε μόλις άουτ.

Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη φάση στο πρώτο ημίχρονο…

Φουριόζα μπήκε η Ομόνοια στο δεύτερο ημίχρονο

Έστειλε… μηνύματα και έφτασε κοντά στην ισοφάριση, στην τέταρτη βρήκε δίχτυα και έφερε το ματς στα ίσα.

Πρώτο Σέρινταν στο 54΄, στη συνέχεια η ενέργεια των Σοϊλέδη και Μαργκάσα δεν βρήκε κάποιο πράσινο παίκτη και στο 60ο λεπτό πάλι ο Σέρινταν με κεφαλιά νικήθηκε από τον Βάλε.

Στο 62 ήρθε το γκολ που έψαχνε η Ομόνοια με σκόρερ τον Καρλίτος. Ήταν το κόρνερ που εκτέλεσε ο Κλέιτον, ο αμυντικός από το Πράσινο Ακρωτήρι πήδηξε πιο ψηλά από όλους και έκανε το 1-1.

NIC_7584

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ για την ανατροπή…

ΜΟΝΑΔΙΚΗ ευκαιρία για την Ομόνοια να φέρει το ματς – τούμπα στο 66ο λεπτό. Ήταν η εκπληκτική συνεργασία από Κλέιτον και Σέρινταν, πάσα πάρε-βάλε στον Φλορέσκου ο οποίος χάνει δεν σημαδεύει σωστά και χάνεται μία μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια

Μετά το ξέφρενο ξεκίνημα της Ομόνοιας στο δεύτερο ημίχρονο, ο Απόλλωνας ισορρόπησε και μετά από όμορφη ενέργεια του Σαρντινέρο πήρε ξανά προβάδισμα στην αναμέτρηση.

Στο 83ο λεπτό ο Ισπανός άσος συνδυάστηκε έξοχα με τον Πέδρο, πέρασε τους αμυντικούς των πρασίνων, η μπάλα κόντραρε στον Βύντρα και με όμορφο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό σκορ…

Ομόνοια (Τζον Κάρβερ): Παναγή, Σοϊλέδης, Καρλίτος, Βύντρα, Κωνσταντινίδης (88′ Ρουσιάς), Φλορέσκου, Μαργκάσα, Φυλακτού (58′ Κατελάρης), Κλέιτον, Σέρινταν, Ντάρμπισαϊρ (74′ Χριστοφή).

Απόλλωνας (Σωφρόνης Αυγουστή): Βάλε, Γκόμες, Βινίσιους, Ρομπέρζ, Πέδρο, Σακέτι, Κυριάκου, Ντα Σίλβα (89′ Ρέϊνολντς), Παπουλής (64′ Σέρτζιο), Σαρδινέρο, Μαγκλίτσα (80′ Πίεχ).

Σκόρερ: 62′ Καρλίτος – 14′, 83′ Σαρδινέρο
Κίτρινες: Σοϊλέδης – Κυριάκου

Διαιτητής: Μασιάς Δημήτρης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
4ος Διαιτητής: Τσούκκας Αβράαμ