ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ Κύπρου το ΑΠΟΕΛ! (video)

Πρωταθλητής Κύπρου το ΑΠΟΕΛ για την φετινή περίοδο. Οι πρωταθλητές κέρδισαν δύσκολα με 1-3 της Ομόνοιας που προηγήθηκε με τον Ντάρμπισαιαρ στο 10ο λεπτό.

Ισοφάρησε ο Αλωνεύτης στο 38ο, ο Πιέρος με εύστοχο πέναλτι στο 65ο λεπτό σημείωσε το 2-1. Ο Βάντερ με πλασέ έκανε το 3-1 στις καθυστερήσεις.

Σηκώνει συζήτηση το πέναλτι του ΑΠΟΕΛ με δράστη τον Εφραίμ. Καθαρό γκολ για την Ομόνοια στο 67ο λεπτό με τον Ντάρμπισαιαρ να καλύπτεται από τον Βινίσιους. Ο επόπτης Καλογήρου λανθασμένα σήκωσε το σημαιάκι.

Επεισοδιακό το ντέρμπι με 15λεπτη διακοπή λόγω ρίψης αντικειμένων στην φάση του πέναλτι. Αποβλήθηκε ο Άκης Ιωακείμ από τον Δημητρίου. Καζάνι που έβραζε το ΓΣΠ λόγω τις αποφάσεις του διαιτητή.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ορμητικό το ΑΠΟΕΛ στα πρώτα στάδια της αναμέτρησης, θέλησε να κτυπήσει την Ομόνοια στη καρδιά της άμυνας αλλά οι προσπάθειες των Εφραίμ και Λάγο δεν είχαν αποτέλεσμα.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν το ντέρμπι διαφορετική τακτική προσέγγιση, η μεν Ομόνοια έδωσε ξεκάθαρα χώρο επιδιώκοντας έτσι να χτυπήσει στην κόντρα ενώ οι φιλοξενούμενοι πίεσαν από την αρχή με τις γραμμές να είναι πολύ ψηλά.

Με το πέρας του παιχνιδιού η Ομόνοια ξεθάρρεψε και με μια ενέργεια του Μαργκάσα από τα αριστερά ήρθε το 1-0.

Ο Κύπριος διεθνής «είδε» τον Ντάρμπισαιαρ αφύλακτο στη περιοχή με τον Άγγλο να λέει thanks και με κεφαλιά να γράφει το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Το γκολ των πρασίνων έδωσε αυτοπεποίθηση στις κερκίδες με αποτέλεσμα η Ομόνοια να στέκει κάπως καλύτερα σε σχέση με την αρχή του παιχνιδιού. Από την άλλη η ομάδα του Τόμας Κρίστιανσεν έδειξε επηρεασμένη για κάποια λεπτά με συνέπεια τα λάθη να μην επιτρέπουν στην δημιουργία ευκαιριών.

Εν τέλει στο 38ο λεπτό ο Γιάννης Γιαννιώτας εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία της πράσινης άμυνας και με σουτ ανάγκασε τον Παναγή να διώξει σε ένα χώρο που ο Αλωνεύτης έστειλε με ευκολία τη μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 1-1.

ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Με την έναρξη του Β ημιχρόνου το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό του με την Ομόνοια να στέκει αξιοπρεπέστατα.

ΠΕΝΑΛΤΙ ΚΑΙ ΧΑΜΟΣ

Σε μια δύσκολη φάση ο Εφραίμ έπεσε στο έδαφος με τον Βασίλη Δημητρίου να δείχνει την «εσχάτη» των ποινών.

Με την απόφαση του ρεφ έγινε ένας κακός χαμός με τους οπαδούς της Ομόνοιας να αμφισβητούν έντονα το πέναλτι.

Ακολούθησαν διαμαρτυρίες και ρίψη αντικειμένων με τον Δημητρίου να διακόπτει προσωρινά το ντέρμπι.

Η έναρξη του ντέρμπι βρήκε το ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 2-1 χάρης το εύστοχο κτύπημα του Πιέρου.

Λάθος οφσάιντ!

Ο Ματ Ντάρμπισαιαρ στο 68ο λεπτό σκόραρε με κεφαλιά αλλά ο επόπτης Μάριος Καλογήρου σηκώνει λανθασμένα το σημαιάκι.

Στο 86ο λεπτό η Ομόνοια αναγκάστηκε να συνεχίσει στο παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Μπρέεβελντ.

Στα εναπομείναντα λεπτά το ΑΠΟΕΛ πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Βάντερ με αποτέλεσμα να στεφθεί πρωταθλητής Κύπρου για 26η φορά στην ιστορία του.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Γ.Φρέντμπεργκ):Παναγή, Παναγιώτου, Βύντρα, Άρνασον, Μαργκάσα, Φλορέσκου, Μπρέεβελντ, Τουρέ, Ρουσιάς (80΄ Χριστοφή), Αζίζ, Ντάμρπισάιαρ

ΑΠΟΕΛ (Τ.Κρίστιανσεν): Βάτερμαν, Μερκής, Αστίθ, Λάγο, Μιλάνοφ, Βινίσιους, Μοράις, Εφραίμ, Αλωνεύτης, Γιαννιώτας (72΄ Βάντερ), Σωτηρίου (90′ Ντε Καμάργκο )