Νίκη με Μυτίδη απέναντι στην παρέα των Σέρινταν-Ρούνιε (απέκρουσε πέναλτι ο Χουάν Πάμπλο)

Νίκη για την ΑΕΚ απέναντι σε ένα ισχυρό αντίπαλο όπως η Γιαγκελόνια με 1-0.

Η ομάδα της Λάρνακας κατάφερε να επικρατήσει των Πολωνών με γκολ του Μυτίδη στο 75΄, ενώ στο 18΄ο Χουάν Πάμπλο είχε αποκρούσει πέναλτι.

Δείτε την σύνθεση της ΑΕΚ όπως και την πορεία του αγώνα μέσα από την επίσημη ενημέρωση του γραφείου τύπου της ομάδας:

Αναλυτικά:

H σύνθεση της ομάδας μας:

Juan Pablo, Catala (60′ Φιλίππου), Larena (60′ Οrtiz), Tomas (65′ Χαραλαμπίδης), Trickovski (65′ Tete), Hevel (65′ Ιωάννου), Boljevic (60′ Μιντίκκης), Laban (60′ Εγγλέζου), Maloku (65′ Soria), Αντωνιάδης (60′ Garrido), Ρουσιάς (46′ Μυτίδης).

Η περιγραφή της αναμέτρησης:

1′ Έναρξη της αναμέτρησης.
6′ Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι με το δυνατό σουτ του Larena να καταλήγει λίγο έξω.
18′ Χαμένο πέναλτι για τους Πολωνούς, με τον Juan Pablo να πέφτει πολύ ωραία στην δεξιά γωνιά του και να αποκρούει την εκτέλεση.
23′ Πολύ καλή ευκαιρί για την ομάδα μας, με τον Ρουσιά να κάνει την καρφωτή κεφαλιά μετά το κόρνερ του Hevel και να στέλνει την μπάλα ελάχιστα έξω
40′ Σουτ του Trickovski, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.
44′ Ο Maloku βρήκε με πάσα τον Trickovski, το διαγώνιο σουτ  του οποίου κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε κόρνερ.
45′ Tέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

49′ Μπαλιά του Hevel, κεφαλιά του Μυτίδη, πέφτει και αποκρούει ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

71′ ΓΚΟΛ! 1-0 για την ομάδα μας με σκόρερ τον Μυτίδη, ο οποίος πήρε την κάθετη πάσα του Tete και πλάσαρε ιδανικά τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

90′ Tέλος της αναμέτρησης.

*Όσοι δεν αγωνίστηκαν στο φιλικό έκαναν ξεχωριστό πρόγραμμα προπόνησης.