Βήμα πρόκρισης ο Κεραυνός!

Ο Κεραυνός έκανε το δύο στα δύο στους ομίλους του FIBA Europe Cup, όπου επικράτησε μέσα στον Στρόβολο της BC Balkan από την Βουλγαρία με 88-59 και έκανε βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του θεσμού, αφού θυμίζουμε πως και στην 1η αγωνιστική είχε περάσει νικηφόρα από τις Βρυξέλλες, απέναντι στην Basic-Fit Brussels. Οι «ερυθροκίτρινοι» έλεγξαν το παιχνίδι στο μεγαλύτερο διάστημα του και πήραν μία δίκαιη νίκη κόντρα στην ομάδα από την Βουλγαρία. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μο Αμπουκάρ που σημείωσε 25 πόντους (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Η ομάδα του Στροβόλου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, καταφέρνοντας μέχρι το 3’ να πάρει προβάδισμα με 7-2. Έπειτα η BC Balkan μείωσε με δύο πόντους του Γουάσινγκτον σε 7-4, με το συγκρότημα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη να απαντάει με έξι πόντους (από τρεις πόντους σημείωσαν οι Μιχαήλ και Μπάσεϊ)  με το σκορ να οδηγείται στο 13-4. Οι «ερυθροκίτρινοι» συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό, καταφέρνοντας μέχρι το 6:30 να φέρουν το σκορ στο 21-7. Μέχρι το 8’ ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 16 πόντους διαφορά, με το σκορ να είναι στο 27-11. Δύο ακόμα πόντους σημείωσε η Balkan μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου.

Με ένα σερί οκτώ πόντων ξεκίνησαν στην Β’ περίοδο οι φιλοξενούμενοι, μειώνοντας σε 27-19. Έπειτα ο Κεραυνός ήταν βελτιωμένος και είδαμε ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες, με το σκορ να οδηγείται στο 31-24 μέχρι το 15’, ενώ μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου η ομάδα του Στροβόλου ήταν μπροστά στο σκορ με 35-29.

Η Balkan μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο με δύο πόντους του Μπρουκς, μειώνοντας σε 35-31, με την κυπριακή ομάδα να απαντάει με δύο διαδοχικά τρίποντα, από τους Μιχαήλ και Αμπουκάρ, επαναφέροντας την διαφορά στους δέκα (41-31). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν μέχρι το 24’ σε 46-40, ενώ ενάμιση λεπτό αργότερα το σκορ ήταν στο 53-47. Ο Κεραυνός στην συνέχεια, και μέχρι το 27’, πέτυχε πέντε ακόμα πόντους (τρίποντο ο Μπάσεϊ, δύο ο Αμπουκάρ), φέρνοντας την διαφορά στους έντεκα (58-47). Το τέλος της περιόδου βρήκε τους «ερυθροκίτρινους» να προηγούνται με 66-55.

Με δύο δίποντα από τους Ντέιβις και Αμπουκάρ ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο ο Κεραυνός, καταφέρνοντας να φέρει την διαφορά στους δεκαπέντε (70-55). Η βουλγάρικη ομάδα προσπάθησε να μειώσει στο σκορ, καταφέρνοντας μέχρι το 35’ να φέρει το σκορ στο 74-64. Ο Κεραυνός ήταν ανώτερος στην συνέχεια και έλεγξε το παιχνίδι, καταφέρνοντας να αυξήσει την διαφορά στο σκορ και με την λήξη του αγώνα πήρε την νίκη με 88-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-13, 35-29, 66-55, 88-69