ΑΝΑΤΡΟΠΗ με “χρυσό” Σεμέδο!

Τεράστια νίκη με ανατροπή για την Αλκή απέναντι στον Εθνικό με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ στο 34′ με τον Ενέσκου όμως ο Φαμπρίτσιο στο 50′ έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Η Αλκή προσπαθούσε να πετύχει κι άλλο  γκολ και εν τέλει το κατάφερε στο 91′ με τον Σεμέδο να είναι ο χρυσός σκόρερ.

Το φιλμ του αγώνα:

Η Αλκή ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και μέχρι το 30′ ήταν η ομάδα που είχε τις ευκαιρίες για να πετύχει κάποιο γκολ ενώ είχε και την κατοχή της μπάλας.

Κόντρα στη ροή του αγώνα όμως ο Εθνικός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 34′ με ένα εξαιρετικό σουτ του Ενέσκου.

Το γκολ του Εθνικού ήταν ουσιαστικά και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Αλκή μπήκε και πάλι καλύτερα και προσπαθούσε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης όμως στο 48′ ο Εθνικός ήταν αυτός που πλησίασε σε ένα δεύτερο γκολ. Ο Αρέστη έκανε το σουτ και ανάγκασε τον Πάρντο να αποκρούσει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα η Αλκή όμως κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με σκόρερ τον Φαμπρίτσιο. Ο Φραγκέσκου έκανε την σέντρα και ο Φαμπρίτσιο με εξαιρετική κεφαλιά έκανε το 1-1.

Στο 68′ ο Κυπριανού έκανε ένα σουτ όμως ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε ο Πάρντο.

Αυτό που δεν κατάφερε στις προηγούμενες περιπτώσεις η Αλκή το κατάφερε στο 91′ με σκόρερ τον Σεμέδο με πλασέ μέσα από την περιοχή.

Οι συνθέσεις:

ΑΛΚΗ: Πάρντο, Φραγκέσκου, Ενγκομό, Σεμέδο, Χαρή, Ντιγκρουζιά, Ιτούα, Φαμπρίτσιο (93′ Πάρπας), Χαμντί (83′ Τριμπό), Ντιακιτέ, Ψύχας (46΄ Βασίλεφ)

ΕΘΝΙΚΟΣ: Πρόσεκ, Χριστόφ, Ρόκατς, Πιντσέλι, Κιπιάνι (80′ Γκαβρίλα), Ενέσκου (93′ Ηλία), Κυπριανού (81′ Χαραλάμπους), Σικάρσκι, Φιλίπποφ, Αρέστη, Ντόμπνια.

Κίτρινες: Ενγκομό, Βασίλεφ / Στόιτσεφ, Κιπιάνι, Πρότσεκ