Μεγάλη ευρωπαϊκή νίκη για τον Κεραυνό

Εξαιρετικός ήταν ο Κεραυνός το βράδυ της Τετάρτης (6/12) που επικράτησε στο «Κώστας Παπαέλληνας» στον Στρόβολο της Egis Kormend από την Ουγγαρία με 75-65, τερματίζοντας στην 1η θέση του Δ’ ομίλου στο FIBA Europe Cup. Πλέον οι «ερυθροκίτρινοι» έχουν προκριθεί στην επόμενη φάση και περιμένουν την κλήρωση τους για να μάθουν τους αντιπάλους τους, στον νέο όμιλο που θα σχηματιστεί. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Μοχάμεντ Αμπουκάρ με 26 πόντους (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασσίστ, 2 κλεψίματα).

Με τέσσερις πόντους ξεκίνησαν το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο λεπτό, ενώ στο 2:30 το σκορ ήταν στο 6-2. Έπειτα ο Κεραυνός με ένα σερί δεκαπέντε πόντων (δύο τρίποντα ο Σκοτ, τέσσερις ο Αμπουκάρ, τρίποντο ο Μπάρκερ και δύο ο Παρκς) πήρε προβάδισμα με 17-6 στο 7:30. Δύο ακόμα πόντους σημείωσε μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου ο Κεραυνός, που δέχθηκε επτά, με το σκορ να οδηγείται στο 19-13.

Πολύ καλά μπήκε στην Β’ περίοδο η Egis Kormend, η οποία πέτυχε 13 πόντους και προηγήθηκε με 26-19 μέχρι το 14:30. Ο Κεραυνός αντέδρασε και σημείωσε εννέα σερί πόντους στο επόμενο τρίλεπτο (τέσσερις ο Αμπουκάρ, τρίποντο ο Ντέιβις, δύο ο Μιχαήλ) και έφερε το σκορ στο 28-26. Στην συνέχεια οι Ούγγροι πέτυχαν επτά πόντους (33-28), με τον Κεραυνό να σημειώνει μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου τέσσερις ακόμα πόντους με τον Αμπουκάρ και να μειώνει σε 33-32.

Ο Κεραυνός πατούσε πιο καλά στο παρκέ στα πρώτα στάδια της Γ’ περιόδου, καταφέρνοντας μέχρι το 22’ να είναι μπροστά στο σκορ με 41-37. Έπειτα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τρεις πόντους του Χόλλινς, με τον Κεραυνό να απαντάει με τρίποντο του Σάιμον Μιχαήλ και να κάνει το 44-40 στο 23:30. Μέχρι τα μισά της περιόδου το σκορ πήγε στο 51-47, ενώ στο 27’ ήταν στο 56-51. Η διαφορά των πέντε πόντων διατηρήθηκε και στην συνέχεια, με τις δύο ομάδες να ολοκληρώνουν την περίοδο στο 59-54.

Με λέι απ του Μπάρκερ ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός (61-54), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με δύο πόντους του Τουόγιο. Στην συνέχεια το συγκρότημα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη σημείωσε δέκα σερί πόντους (πέντε ο Μπάρκερ, τρίποντο ο Ντέιβις, δύο ο Αμπουκάρ) φέρνοντας την διαφορά στους δεκαπέντε (71-56). Μέχρι το 39:20 οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους έξι πόντους την διαφορά (71-65), ωστόσο ο Κεραυνός ήταν πιο ψύχραιμος στα τελευταία δευτερόλεπτα και σημείωσε τέσσερις ακόμα πόντους με τους Αμπουκάρ και Παρκς και πήρε την νίκη με 75-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-13, 32-33, 59-54, 75-65