ΑΝΑΤΡΟΠΗ με “killer” Φαμπρίτσιο!

Μια τεράστιας σημασίας νίκη πήρε η Αλκή απέναντι στην Πάφο, επικρατώντας με 2-1 μέσα στο “Αμμόχωστος”. Μπορεί η Πάφος να ήταν αυτή που προηγήθηκε, όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο και με πρωταγωνιστή τον Φαμπρίτσιο πήρε ένα σημαντικό τρίποντο.

Το παιχνίδι:

Δεν ήταν και τόσο καλός ο ρυθμός του αγώνα στην αρχή του παιχνιδιού αφού οι δύο ομάδες έμοιαζαν ανήμπορες να δημιουργήσουν ευκαιρίες και να απειλήσουν την αντίπαλη εστία.

Χαρακτηριστικό ότι η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 23′, μια φάση που άνοιξε και το σκορ για την Πάφο. Ο Ιτούα πήγε να διώξει και έκανε λάθος, ο Σικόρσκι εκμεταλλευόμενος το λάθος, βγήκε απέναντι από τον Πάρντο και με ψηλοκρεμαστό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Από το γκολ και μετά το παιχνίδι απέκτησε καλύτερο και γρηγορότερο ρυθμό χωρίς όμως πολλές φάσεις, αφού ουσιαστικά η επόμενη καλή φάση, ήταν το γκολ της ισοφάρισης από την Αλκή. Ο Φραγκέσκου στο 39′ εκτέλεσε το φάουλ και ο Φαμπρίτσιο με προβολή έφερε το παιχνίδι στα ίσα, διαμορφώνοντας το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Αλκή μπήκε πιο δυνατά ώστε να πετύχει κι άλλο γκολ και είχε τον έλεγχο του αγώνα όμως η Πάφος ήταν αυτή που πέτυχε δεύτερο γκολ στο 54′ ωστόσο ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ αφού ο Ντομίνγκες που έδωκε την τελική πάσα ήταν σε θέση οφσάιντ όταν υποδέχθηκε την μπαλιά.

Στο 67′ η Αλκή έχασε τεράστια ευκαιρία να μπει μπροστά στο σκορ. Ο Ντουβεντρού έκανε την σέντρα-σουτ, η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, και στην επαναφορά ο Ανδρέου από πολύ κοντά έκανε το σουτ όμως ο Κόπριβετς απόκρουσε ενστικτωδώς.

Ότι δεν κατάφερε στο 67′ το έκανε πέντε λεπτά αργότερα η Αλκή. Ο Ντουβεντρού από αριστερά έδωσε στον Φαμπρίτσιο, αυτός έκανε το πλασέ και νίκησε τον Κόπριβετς για δεύτερη φορά στον αγώνα.

Στο 85′, ο Σικόρσκι βγήκε στην πλάτη της άμυνας όμως ο Πάρντο πρόλαβε και έκοψε την μπάλα προ του επιθετικού της Πάφου.

Στο 91′ η Πάφος ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα στον Σικόρσκι όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε να συνεχίσει το παιχνίδι.

Η Αλκή κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της σκορ και πανηγύρισε έξαλλα μια μεγάλη νίκη.

Οι συνθέσεις:

ΑΛΚΗ: Πάρντο, Φραγκέσκου, Χαρής, Ιτούα, Ντιακιτέ, Ενγκομό, Ανδρέου, Ντουβεντρού, Χαμντί (87′ Χαραλάμπους), Σεμέδο (93′ Τριμπό), Φαμπρίτσιο (89′ Βασίλεβ)

ΠΑΦΟΣ: Κόπριβετς, Ντομίνγκες, Χόριτς, Γκάμποβς, Γιάνζα, Φυλακτού, Μοστέφα (85′ Ρόκουλιτς), Ντεούλ, Μπρουλς, Καμαρά, Σικόρσκι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ενγκομό (6η) / Χόριτς, Ντομίνγκεζ (6η)

ΑΚΡΙΤΑΣΑΣΙΛ ΛΥΣΗΣΕΝΑΔ ΠΟΛΗΣ ΧΡΥΣΟΧΟΥΣΕΝΠΕ.Ν.Υ. ΔΙΓΕΝΗΣ ΥΨΩΝΑΑΟΑΝ ΑΓΙΑΣ ΝΑΠΑΣΔΙΓΕΝΗΣ ΜΟΡΦΟΥΠ.Ο. ΑΧΥΡΩΝΑΣ-ΟΝΗΣΙΛΟΣΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥΜΕΑΠ ΠΕΡΑ ΧΩΡΙΟΥΑΛΣ ΟΜΟΝΟΙΑ 29 ΜΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥΠΑΕΕΚ ΚΕΡΥΝΕΙΑΣΠΕΓΕΙΑ 2014Π.Ο. ΞΥΛΟΤΥΜΠΟΥ 2006