Στον τελικό με νέα 4άρα και τώρα… ΑΠΟΕΛ!

Ο Απόλλωνας πήρε αυτό που ήθελε απέναντι στην Πάφο, κέρδισε και στον επαναληπτικό με 4-1, “σφράγισε” το εισιτήριο για τον τελικό του κυπέλλου εκεί όπου θα συναντήσει την ΑΕΚ και πλέον βλέπει το μεγάλο ντέρμπι τίτλου με το ΑΠΟΕΛ την Κυριακή. Σκόρερ για τους κυανόλευκους οι Ζελάγια (2), Ντα Σίλβα και αυτογκόλ ο Ντόβμπνια ενώ για την Πάφο σκόραρε ο Μπεριγκό.

Το παιχνίδι:

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με ευκαιρία για τον Απόλλωνα ξεκίνησε το παιχνίδι αφού μόλις στο 2′ ο Σαρδινέρο έκανε το σουτ όμως ο Αγγούνε απόκρουσε.

Στο 7′ ο Πέδρο έκανε μια μπαλιά και βρήκε τον Σαρδινέρο που έκανε το βολέ όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του τερματοφύλακα της Πάφου.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ. Έγινε λάθος εκτίμηση από τον Χόριτς, η μπάλα έφτασε στον Ζελάγια που μπήκε στην περιοχή και με πλασέ έκανε το 1-0.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μοστέφα έκανε ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα κάπου κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

Στο 26′ ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι σε απρόσεκτο παίξιμο του Ντόβμπνια πάνω στον Ζελάγια. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντα Σίλβα και έκανε το 2-0.

Στο 33′ ο Σικόρσκι έκανε ένα δυνατό σουτ όμως ο Βάλε του είπε “ΟΧΙ”.

Ένα λεπτό αργότερα ο Απόλλωνας σκόραρε για τρίτη φορά στο παιχνίδι. Ο Βασιλείου έκανε μια σέντρα ακριβείας στην περιοχή και ο Ζελάγια με κεφαλιά έκανε το 3-0.

Στο 36′ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σικόρσκι έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Στο 42′ ο Φυλακτού έκανε αυτή τη φορά ένα σουτ μέσα από την περιοχή όμως ήταν και αυτό άστοχο.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με γκολ για τον Απόλλωνα ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο. Ο Στυλιανού έκανε την σέντρα στην περιοχή και σε μια προσπάθεια να διώξει ο Ντόβμπνια έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του και έτσι έγινε το 4-0.

Μετά και το 4ο γκολ του Απόλλωνα έπεσε πολύ ο ρυθμός του αγώνα και επόμενη καλή φάση για τον Απόλλωνα ήρθε στο 62′ με συρτό σουτ του Πίττα όμως ο Αγκούν μπλόκαρε σταθερά.

Η Πάφος κατάφερε να μειώσει σε 4-1 στο 75′ με τον Μπεριγκό. Ο Γάλλος έκανε ένα εξαιρετικό πλασέ και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Βάλε.

Στο 78′ η Πάφος απείλησε ξανά με τον Μπεριγκό όμως το σουτ του αυτή τη φορά πέρασε πάνω από την εστία του Βάλε.

Στο 83′ ο Βασιλείου έκανε μια συρτή έξυπνη σέντρα, ο Πίττας έκανε την προσπάθεια πιεζόμενος από αμυντικό όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Στο 86′ ο Απόλλωνας κέρδισε ένα φάουλ με τον Ντα Σίλβα να εκτελεί με δυνατό σουτ όμως απόρκουσε πρώτα ο Αγκούν και στην συνέχεια ο Χόριτς έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 90′ η Πάφος σκόραρε και δεύτερο γκολ μεετά από σουτ όμως ακυρώθηκε σε θέση οφσάιντ.

Οι συνθέσεις:

Πάφος: Αγκούν, Χόριτς, Σικόρσκι (61′ Ντεούλ), Γκάμποβς, Φυλακτού, Χριστοδούλου(46′ Ζαχαρίου), Τάραβελ, Γιάνζα, Μπεριγκό, Μοστέφα (84′ Βάλντο), Ντόβπνια

Απόλλωνας: Βάλε, Μαρτίνεζ, Ντα Σίλβα, Ζελάγια (54′ Πίττας), Πέδρο(46′ Στυλιανού), Μάρκοβιτς(46′ Σπόλιαριτς), Γιούστε, Πιτιάν, Σαρδινέρο, Βασιλείου, Άλεφ

Κίτρινες: Χόριτς / Ντα Σίλβα, Στυλιανού