Εκκωφαντική πρεμιέρα για την οικοδέσποινα Ρωσία

Καλύτερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να φανταστεί ούτε ο… Πούτιν για τη Ρωσία στο Μουντιάλ. Η ομάδα του Τσερτσέσοβ είχε εύκολο έργο κόντρα στη Σ.Αραβία, την οποία και κέρδισε με 5-0. Εξαιρετικά αδύναμη έδειξε η ομάδα του Πίτσι, σοκ για τους Ρώσους με τον τραυματισμό του Ντζαγκόεβ.

Οι Ρώσοι έδωσαν χώρο στη Σ.Αραβία στα πρώτα λεπτά και στο 7’ απείλησαν στην κόντρα με το πλασέ του Γκολόβιν που σταμάτησε σε σώματα αμυντικών ενώ στο 10’ ο Ντζαγκόεβ εκτός ισορροπίας από καλό σημείο σούταρε αδύναμα. Και στο αμέσως επόμενο λεπτό μετά από σέντρα του Γκολόβιν από αριστερά, ο Γκαζίνσκι με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τη Ρωσία.

Η «αρκούδα» συνέχισε να πιέζει και στο 15’ άγγιξε και το 2ο γκολ. Οι Ρώσοι άλλαξαν όμορφα στα δεξιά, ο Φερνάντες έκανε το γύρισμα, ο Σμολόβ πλάσαρε και η μπάλα βρήκε σε πόδι αμυντικού και ανάγκασε τον Αλ Μουαϊούφ σε δύσκολη επέμβαση.

Από τη μεριά της η Σαουδική Αραβία απείλησε στο 21’ με την κεφαλιά του Αλ Σαχλαουί με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω και στο επόμενο λεπτό ο Τσερτσέσοβ είδε τον Ντζαγκόεβ να αποχωρεί από το ματς κρατώντας τον οπίσθιο μηριαίο.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός του αγώνα χάλασε αλλά και πάλι η Ρωσία προτίμησε να δίνει χώρο στους Σαουδάραβες, περικειμένου να ανέβουν ψηλά και να απειλήσει στην κόντρα. Από τη μεριά της η ομάδα του Πίτσι δεν μπορούσε να απειλήσει κι έτσι στο 43’ σε μια νέα κόντρα των Ρώσων, ο Τσερίσεβ απέφυγε όμορφα τον Οσάμα Χαουσαουί και με σουτ από κοντά έγραψε το 2-0.

Ίδια περίπου εικόνα και στο 2ο μέρος με τον Σαμέντοβ να έχει ένα καλό σουτ στο 52ο λεπτό με την μπάλα να περνά λίγο έξω, ενώ στο 56’ μετά από γύρισμα από δεξιά ο Αλ Σαχλαουί δεν πρόλαβε για λίγο να βάλει την προβολή. Οι Σαουδάραβες ξεθάρρεψαν και απείλησαν στο 58ο λεπτό με κεφαλιά του Αλ Φαράζ.

Στο 68’ ο Σμολόβ έκανε το συρτό σουτ αλλά ο Αλ Μουαϊούφ αρχικά έδιωξε και ο Οσάμα Χαουσαουί έδιωξε και στο 71’ ο Ζόμπνιν σέντραρε από δεξιά και ο Ντζιούμπα με κεφαλιά έγραψε το 3-0.

Στο 73’ το μακρινό σουτ του Αλ Φαράζ πέρασε λίγο έξω και στο 90+1’ ο Τσερίσεβ με φοβερό σουτ από το ύψος της περιοχής (με το εξωτερικό φάλτσο) διαμόρφωσε το 4-0. Και στο 90+4′ ο Γκολόβιν με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ, έγραψε το τελικό 5-0.

ΡΩΣΙΑ (Τσερτσέσοβ): Ακινφέεβ, Φερνάντες, Κουτέποβ, Ιγκνασέβιτς, Ζιρκόβ, Γκαζίνσκι, Ζόμπνιν, Ντζαγκόεβ (24’ Τσερίσεβ), Γκολόβιν, Σαμέντοβ (64’ Κουζιάεβ), Σμολόβ (70’ Ντζιούμπα)

Σ.ΑΡΑΒΙΑ (Πίτσι): Αλ Μουαϊούφ, Οσάμα Χαουσαουί, Αλ Σαχρανί, Αλ Μπουράικ, Ομάρ Χαουσαουί, Αλ Σεχρί (72’ Αλ Μαχμπρί), Αλ Φαράζ, Οτάιφ (64’ Αλ Μουβαλάντ), Αλ Γιασίμ, Αλ Νταουσαρί, Αλ Σαχλαουί (84’ Ασίρι).